Jak dbać o skórę twarzy?

Jak dbać o skórę twarzy?

3 sierpnia 2015 0 przez Głos Szczecina

Gładka, jędrna, promienna i pozbawiona niedoskonałości skóra twarzy to najlepsza wizytówka każdej z nas. Zadbana i pełna blasku cera sprawia, że nie tylko lepiej wyglądamy, ale także lepiej się czujemy. Aby zachować piękny wygląd skóry należy codziennie o nią dbać. Przez dbanie o skórę rozumie się nie tylko codzienne jej oczyszczanie i nawilżanie, ale także sięganie po wysokiej jakości produkty idealnie dobrane do rodzaju skóry i ewentualnego jej problemu oraz unikanie czynników niekorzystanie wpływających na jej kondycję. Sekretem pięknej skóry jest również odpowiedni sposób odżywiania się. Wbrew pozorom to, co ląduje na naszych talerzach ma istotny wpływ na wygląd naszej skóry.

W trosce o piękno skóry
Piękna skóra to zasługa wielu czynników. Warto pamiętać, że nic nie bierze się samo z siebie. Chcąc cieszyć się atrakcyjnym wyglądem przez długi czas, należy przestrzegać kilku zasad. Aby opóźnić i zminimalizować procesy starzenia się skóry, należy odstawić wszelkiego rodzaju używki, zwłaszcza nikotynę, a także zminimalizować ekspozycję na słońce. Długotrwałe opalanie się (również w solarium!) przyspiesza starzenie się skóry i powoduje poważne zniszczenia na jej powierzchni.

Zdrowej i pięknej skórze służy sen i relaks. Promienna skóra, to skóra wyspana i wypoczęta. Warto więc zadbać o solidne wysypianie się. Odpowiednia ilość snu dla osoby dorosłej wynosi 7-8 godzin. Dobrym rozwiązaniem są również popołudniowe drzemki. Zbawiennie na skórę działa również świeże powietrze. Systematyczne zażywanie ruchu idealnie dotleni skórę, przez co ta stanie się piękniejsza i zdrowsza.

Aby skóra była właściwie odżywiona, nie można zapomnieć o odpowiednio zbilansowanej diecie i przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów (od 1,5 do 2 litrów dziennie). Zdrowa żywność dostarczy skórze niezbędnych witamin i minerałów. Niegazowana woda mineralna, jak również świeże soki i herbatki ziołowe nawilżą skórę od wewnątrz, dzięki czemu nie będzie przesuszona. A jak wiadomo, na przesuszonej skórze bardziej widoczne są wszelkie zmarszczki i niedoskonałości.

Codzienna pielęgnacja twarzy
Mycie twarzy przy użyciu samej wody to stanowczo za mało, aby skóra była zdrowa i pozbawiona problemów. Czysta woda nie usunie zanieczyszczeń, które osadzają się na powierzchni skóry. Nie poradzi sobie także z nadmiarem sebum i kolorowymi kosmetykami. Codzienna pielęgnacja twarzy powinna opierać się na 3 solidnych filarach: oczyszczaniu, tonizowaniu i nawilżaniu.

Dokładne oczyszczanie skóry twarzy (rano i wieczorem) to pierwszy krok skutecznej pielęgnacji. Podczas oczyszczania twarzy usuwamy nie tylko wykonany wcześniej makijaż, ale także pot i brud. Przygotowujemy również skórę na przyjęcie preparatów pielęgnacyjnych. Dobrze oczyszczona skóra lepiej wchłania wszelkie kremy, maści, maseczki. Uwaga! Do oczyszczania skóry nie należy używać tradycyjnego mydła i zbyt agresywnych kosmetyków. Zawarte w nich składniki mogą uszkadzać płaszcz lipidowy i powodować nadmierne przesuszanie skóry. Lepiej sięgnąć po delikatne mleczka lub żele oczyszczające.

Codzienna pielęgnacja twarzy powinna obejmować również tonizowanie. Czynność ta doskonale uzupełnia działanie preparatu oczyszczającego, a jednocześnie przyjemnie odświeża skórę i przywraca jej naturalny poziom pH. Toniki szczególnie polecane są w sezonie letnim, kiedy to skóra naszej twarzy ma skłonności to większego wydzielania sebum, choć oczywiście można je stosować także jesienią i zimą.

Trzecim – ostatnim krokiem codziennej pielęgnacji twarzy jest nawilżenie skóry. Po preparaty nawilżające należy sięgać bez względu na to czy posiada się skórę normalną, tłustą czy suchą. Każdy typ skóry do szczęścia potrzebuje solidnej porcji nawilżenia. Bez nawilżenia szybko traci jędrność i elastyczność. Po kremy nawilżające należy sięgać zarówno rano, jak i wieczorem. Preparaty do stosowania na dzień powinny zawierać filtr przeciwsłoneczny SPF. Te z przeznaczeniem na noc poza składnikami nawilżającymi, powinny posiadać składniki regenerujące komórki, gdyż skóra nocą najlepiej się regeneruje.