Inwestycyjny rok w Szczecinie?

Inwestycyjny rok w Szczecinie?

7 stycznia 2015 0 przez Karol

Czy rok 2015 jest dla Szczecinian naprawdę wyjątkowy? Według wielu osób tak właśnie jest, zwłaszcza dlatego, że w tym roku ma zostać oddanych do użytku naprawdę wiele inwestycji, które związane są z infrastrukturą miasta.

Warto zacząć od inwestycji, z której mieszkańcy Szczecina mieli korzystać już w 2014 roku. Pod koniec października 2014 miały zostać ukończone pracę związane z budową Technoparku Pomerania. Niestety, problemy związane z instalacją elektryczną opóźniły całą budowę, a przez to finalna inwestycja zostanie oddana do użytku dopiero pod koniec stycznia. W Technoparku, mieszczącym się przy ulicy Niemierzyńskiej będzie można znaleźć chociażby największą serwerownie w województwie, kompleks o powierzchni 1,5 hektara, 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowych, przestrzeń co-workinową, strefę przyjazną startupowi oraz miejsca pracy dla prawie 800 osób. Cała przestrzeń użytkowa, którą będzie można znaleźć w tym kompleksie to ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych, z czego, aż 6 tysięcy metrów kwadratowych to sama przestrzeń biurowa. Sala konferencyjna o największej powierzchni będzie mieć około 200 metrów kwadratowych. Suma wydanych pieniędzy na tę inwestycję wyniesie 100 milionów złotych, a 30 milionów złotych będzie pochodzić ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.

Opóźnienie występuje również na Łasztowni. W październiku 2014 miał być już gotowy i w pełni zmodernizowany budynek starej rzeźni, która wcześniej była oborą. Niestety, ale na nową szczecińską atrakcję trzeba będzie poczekać. W starej rzeźni ma się znajdować restauracja, pub kapitański, księgarnia, kino i galeria. Koszty związane z renowacją i adaptacją całego obiektu, który znajduje się na Łasztowni mają wynieść 12 milionów złotych, a warto zauważyć, że dużą część środków pozyskano z funduszu Jessica, ponieważ aż 7,8 miliona złotych. Przeprowadzaniem inwestycji zajmuje się firma CSL Internationale Spedition.

Oczywiście nie jest to jedyna inwestycja kulturalna, która ma zostać oddana do użytku w 2015 roku. Warto zauważyć, że według zapowiedzi w tym roku powróci jeszcze opera na zamku. Zakończenie prac związanych z przebudową opery oszacowane jest na lato 2015 roku. Ta inwestycja również została dofinansowana przez Regionalny Program Operacyjny.

Szczeciński Szybki Tramwaj

W 2015 roku ma zostać zakończona jedna z większych inwestycji ostatnich lat w Szczecinie, która dla wielu mieszkańców jest dosyć kontrowersyjna, a mowa tutaj o Szczecińskim Szybkim Tramwaju. Całkowita suma, którą pochłonie ta inwestycja to 188 542 193,81 złotych, z czego, aż 106 081 977,61 złotych pochodzi z dofinansowania. Szczeciński Szybki Tramwaj ma działać już wiosną 2015 roku i pozwolić mieszkańcom z lewego brzegu pojechać na prawy brzeg i na odwrót.

Torowisko przy ulicy Energetyków jest przebudowywane przez firmę Energopolo. Projekt jest wart 273 443 215, 80 złotych, jednak dofinansowanie wyniosło tutaj, aż 131 170 000 złotych. Firma ma przebudować torowiska w takich miejscach jak:

  • Ulica Energetyków
  • Ulica Gdańska
  • Pętla Basen Górniczy

Przebu0dowaniu ulegnie 8 296 metrów toru pojedynczego torowisk, sieć trakcyjna oraz przystanku. Zostaną ustawione nowe wiaty na przystankach, a ponadto zostanie w całości przebudowana pętla autobusowo-tramwajowa Basen Górniczy. Wykonawca na zrealizowanie umowy ma 270 dni od maja 2014 roku.

Modernizacja w Centrum Miasta

Modernizacji ma ulec również ulica Potulicka i Narutowicza. W tym przypadku inwestycją również zajmuje się firma Energopol. W wyniku pewnych problemów pracę związane z modernizacją zostały opóźnione w okresie wakacyjnym. Powodem problemów była bydgoska firma Ekogama, która nie opłacała swoich pracowników w terminie. Firma ta była odpowiedzialna za zbudowanie sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Szczeciński przedsiębiorca Energopol postanowił zerwać umowę z firmą z Bydgoszczy i zawiadomił opinię publiczną o tym, iż zapewnia, że taka sytuacja nie będzie mieć miejsca w przyszłości. Pracę związane z przebudową ulicy Potulickiej mają zostać zakończone we wrześniu 2015 roku. Wyremontowanie ulicy Potulickiej będzie kosztowało 36 milionów złotych, ale na szczęście połowa tej sumy będzie pochodzić z dofinansowania z Unii Europejskiej.

Zaś już w październiku 2015 roku ma zostać zakończona modernizacja Dworca Głównego w Szczecinie. Jest to bardzo emocjonalna i bardzo wyczekiwana inwestycja. Warto zauważyć, że przebudowa Dworca została nieco zmieniona i PKP postanowiło okroić całe przedsięwzięcie. Biuro Prasowe PKP na ten temat wypowiedziało się w sposób następujący:

„Prace obejmą między innymi remont peronów I i IV oraz budowę nowej kładki (ze schodami stałymi, ruchomymi, windami), na którą wejście będzie prowadziło po schodach ruchomych bezpośrednio z budynku dworca. Wyburzona będzie część obecnego budynku, a w jej miejscu powstanie nowy dwukondygnacyjny obiekt. Całkowita przebudowa czeka również pozostałą część dworca. Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się.”

Aktualnie modernizacji cały czas ulega Staw Brodowski, który jest drugim projektem realizowanym w wyniku Budżetu Obywatelskiego 2014. Inwestycja jest realizowana przez Przedsiębiorstwo Usług Hydrotechnicznych Rusiecki. Pracę związane z modernizacją mają pochłonąć łącznie 4 325 794,19 złotych. Inwestycja ma zostać oddana do użytku z początkiem 2015 roku. W okolicach stawu mają powstać alejki, kącik seniora, oświetlenia, plac zabaw, tereny reakcyjne, siłownia na powietrzu czy też wybieg dla psów.

Jakie plany na przyszłość?

Warto przede wszystkim tutaj skupić się o inwestycjach, o których słychać od czasu do czasu w mediach. Jednym z nich jest chociażby Hanza Tower, czyli biurowiec, w którym można znaleźć 28 kondygnacji, o powierzchni prawie 14 tysięcy metrów kwadratowych, parking oraz powierzchnię handlową na przeszło 13,5 tysiąca metrów kwadratowych. Obiekt będzie posiadał w sobie hotel, biura, lokale gastronomiczne i centrum konferencyjne. Całkowita powierzchnia będzie wynosiła 54,337 metrów kwadratowych. Prace związane z dokończeniem budowy wieżowca mogą potrwać nawet do 2017 roku.

Ponadto istnieje również szansa, że w przyszłości powstanie Centrum Nauki „Balticum”, które będzie funkcjonowało na podobnych zasadach co centrum Nauki Kopernik. W wyniku problemów finansowych zmieniono koncepcję Muzeum Narodowego na Centrum Nauki, ponieważ ten projekt daje większe możliwości, aby zdobyć dofinansowanie, jednak nie wiadomo dokładnie skąd wzięłoby się te dofinansowanie.