Ile będzie kosztowała budowa nowoczesnego Muzeum Tradycji regionalnych?

Ile będzie kosztowała budowa nowoczesnego Muzeum Tradycji regionalnych?

31 marca 2015 0 przez Karol

Laipdarium wraz z przeszklonym dachem zostanie umiejscowione na dziedzińcu. Będą znajdowały się tam chociażby rzeźby cesarza Fryderyka oraz Fryderyka. W salach, które zostaną wyremontowane będzie można obejrzeć monety oraz pieczęcie z Pomorza Zachodniego. Gmach zabytkowy Galerii Sztuki Dawnej zamieni się w nowoczesnego Muzeum Tradycji Regionalnych.

Budynek Muzeum Narodowego przy ulicy Staromłyńskiej zostanie zmodernizowany za kwotę 8,5 miliona złotych.

Schowane pod szklanym dachem

Najbardziej rzucającym się w oczy rezultatem ma być zadaszony dziedziniec, po remoncie ma spełniać funkcję jako dodatkowa przestrzeń muzealna. Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie twierdzi, że w lapidarium będzie można zobaczyć różne rzeźby:

Powstanie tu lapidarium, w którym wreszcie zobaczymy rzeźby Fryderyka, który powróci z Berlina i Mojżesza, który powrócił do Szczecina z Warszawy. Jeżeli przestrzeń tę uzupełnimy też innymi rzeźbami ze zrujnowanych ogrodów i pałaców czy w ogóle ze Szczecina to otrzymamy swoistą wystawę strat wojennych. Wszystkie te rzeźby przez wojnę bowiem ucierpiały.

Dziedziniec ma zostać zwieńczony poprzez czterospadowy, szklany dach, który ma być wsparty na już umiejscowionych ścianach zewnętrznych. W razie jakby doszło do sporych opadów śniegu cała konstrukcja ma posiadać system podgrzewania rynnowego. Do położenia nawierzchni w dziedzińcu ma zostać użyty naturalny granit, ma to nawiązywać do wykończeń szczecińskich chodników z dawnych lat. Przestrzeń na całym dziedzińcu ma być podświetlana.

Co tam będzie można spotkać?

Co ciekawe w budynku umieszczonych przy ulicy Staromłyńskiej ma zostać wymieniona instalacja centralnego ogrzewania, dodatkowo część poddasza zostanie zaadaptowane w taki sposób, aby można było wykorzystać ją na powierzchnie magazynowe, zaś 3 klatki schodowe i sale wystawowe na parterze oraz pierwszym pietrze zostanie w pełni wyremontowane.

Hanna Podsiadła, zastępca dyrektora ds. administracyjnych stwierdza, że trzeba się zająć tymi kondygnacjami:

Te ostatnie ze względu na bardzo zły stan techniczny już od kilku lat nie były wykorzystywane przez muzeum.

Warto zauważyć, że początkowa faza związana z pracami remontowymi na pierwszym piętrze jest już zakończona.

Grzegorz Psztur, kierownik budowy mówi o tym, że prace trwają już od połowy lutego:

Działamy tutaj od połowy lutego. W tej chwili ściany są na nowo tynkowane. Rozpoczęła się też wymiana stolarki okiennej. Po zakończeniu sezonu grzewczego zostanie wymieniony system ogrzewania. Na podłodze będziemy kłaść dębowy parkiet.

Z tego co na dzień dzisiejszy wiadomo to przestrzeń ma zostać zakończona w czerwcu. Już na jesieni zostanie oddana do użytku i będzie można zobaczyć w niej wystawy monet oraz pieczęci.

Karwowski opowiada o tym, że będzie tam blisko 30 tysięcy eksponatów:

W sumie w zbiorach Muzeum znajduje się około 30 tys. monet, pieczęci i medali, ale tutaj będzie można zobaczyć tylko te z Pomorza Zachodniego.

W pomieszczeniach umieszczonych na parterze mają w przyszłości być pokazywane wystawy archeologiczne.

Wały Chrobrego zagościły Sztukę Dawną

Podczas remontu kolekcja, która znajdowała się w Galerii Sztuki Dawnej zostanie umieszczona w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego. Warto zauważyć, że niektóre dzieła odwiedzający będą mogli podziwiać od całkowicie innej strony niż było to dotychczas możliwe, takim przykładem jest chociażby krucyfiks kamieński z XIII wieku.

Ze wstępny ustaleń wiadomo, że inwestycje ma zostać zakończona do 30 września 2015 roku.