Gdzie powstanie Centrum Przemysłów Kreatywnych?

Gdzie powstanie Centrum Przemysłów Kreatywnych?

5 marca 2015 0 przez Karol

Przez długi czas mieszkały w tym budynku tylko i wyłącznie gołębie, zaś sam obiekt ze względu na fakt, ze prezentował i nadal prezentuje samym sobą niezwykle niekorzystny stan techniczny. Niedługo jednak ma to ulec zmianie, a to z tego względu, że rozpoczęły się tam bardzo intensywne prace budowlano-renowacyjne i w przeciągu raptem dziewięciu miesięcy budynek, który dawniej był miejscem internatu Liceum Medycznego będzie prezentował się w iście nowoczesny sposób i będzie w stanie pełnić funkcję Centrum Przemysłów Kreatywnych.

Przebudowanie dawnego internatu należącego kiedyś do Liceum Medycznego w Centrum Przemysłów Kreatywnych jest już kolejnym etapem, chociażby po zmodernizowaniu Pałacu pod Globusem, projektu, który nosi nazwę „Akademia ZMIENIA Szczecin”. W zasadzie remontowi ma ulec w ogólnym rozrachunku około 3 tysięcy metrów kwadratowych, które mieszczą się na przeszło 5 kondygnacjach.

Nowa przestrzeń ma powstać przede wszystkim z myślą o twórcach, przedsiębiorcach oraz naukowcach. Ryszard Handke, pełniący rolę rektora w Akademii Sztuki wypowiada się na temat nowego budynku:

Centrum Przemysłów Kreatywnych ma być tą częścią Akademii Sztuki, która będzie łączyła i odpowiadała na wszelkie potrzeby rynku w zakresie innowacyjności, wzornictwa, projektowania artystycznego, m.in. wizualnego, dźwiękowego.

Miejsce dla wszystkich

Wyremontowany budynek ma posiadać 15 pracowni projektowych, inaczej nazywanymi laboratoriami.

Profesor Handke mówi o mnogości, która będzie miała miejsce w budynku:

Od laboratorium fashion designu, przez studio nagrań, po modelarnie, w których będą projektowane różnego rodzaju prototypy – od pendrive’a po być może pomorskie ferrari.

Planów związanych z rozplanowaniem przestrzeni jest bardzo dużo, chociażby ma powstać tam laboratorium technik ceramicznych, form przestrzennych, postprodukcji filmowej, druku cyfrowego, serigrafii, laboratorium projektowy architektury wnętrz, virtual designu, edycji obrazu oraz dźwięki.

Co jeszcze poza pracowniami?

Warto też zauważyć, że ma zostać tam uruchomiona przestrzeń co-workingowa dla przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją działalność gospodarczą w zakresie dziedziny przemysłów kreatywnych, w ramach której będą oni w stanie w sposób bezpłatny korzystać z zasobów informacji i wiedzy tam przechowywanej, infrastruktury, czyli oprogramowań, sprzęt i laboratoriów oraz wsparcia merytorycznego, które zostanie im udzielone przez naukowców czy dydaktyków z Centrum Przemysłów Kreatywnych. Warto też zauważyć, że pomiędzy budynkami przyszłego Centrum Przemysłów Kreatywnych, a Akademią Sztuki ma powstać zielony ogród.

Centrum Przemysłów Kreatywnych ma rozpocząć swoje funkcjonowanie pod koniec listopada 2015 roku.

Całkowita cena tejże inwestycji będzie wynosiła ostatecznie ponad 21,5 miliona złotych.

Budynek, który ulega teraz renowacji powstawała przez 3 lata od 1909 do 1912 roku. Do dnia, w którym wybuchła II wojna światowa znajdowała się tam siedziba Narodowego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Podczas wojny nie uległ on zniszczeniu. Po wojnie polskie władzy postanowiły przeznaczyć budynek na siedzibę Ośrodka Szkolenia Partyjnego. Od 1961 roku z budynku korzystało Liceum Medycznego, które do 2010 roku było jego głównym gospodarzem. Przez ten okres budynek spełniał funkcję internatu dla dziewcząt, które miały zostać pielęgniarkami.