Gdzie i kiedy powstanie skatepark i plac zabaw?

Gdzie i kiedy powstanie skatepark i plac zabaw?

12 kwietnia 2015 0 przez Karol

Będzie trzeba poczekać, aż do połowy roku, a dokładniej do czerwca, aby móc przejść się nad Staw Brodowskiego. Warto jednak zauważyć, że przed czerwcem ma zostać oddany do użytku skatepark, zaś dzieci już mogą korzystać z nowego placu zabaw, który został wybudowany.

Warto zauważyć, że plan modernizacji Stawu Brodowskiego i obszaru w jego okolicy nie ma się tak jak to wcześniej zakładano. Prace zaczęły się w lipcu poprzedniego roku i miały zostać zakończone pięć miesięcy później, jednak nic takiego się nie stało. Aktualnie jest kwiecień, a nic nie zakłada by to miało się szybko skończyć.

Łukasz Kolasa ze szczecińskiego magistratu mówi, iż prace nadal nie zostały odebrane:

Prace przy rewitalizacji Stawu Brodowskiego nie zostały odebrane. W trakcie robót okazało się, że drewniana palisada oddzielająca wodę od lądu jest zgniła i nie spełnia swojej funkcji. Miała ona m.in. zabezpieczać skarpy przed ewentualnym osuwaniem się, dlatego podjęto decyzję o jej wymianie na tzw. gabiony (czyli siatkę z kamieniami).

Niestety, ale zmiana była na tyle problematyczna, że wymagane było wszczęcie całej procedury przygotowawczej, czyli zrobienie niczego innego jak powołanie do życia projektu, zdobycia pozwoleń oraz wielu innych kwestii. Aby zakończyć wszelkie prace, wykonawca ma termin do czerwca.

Wykonawca twierdzi, iż otoczenie wokół stawu Brodowskiego będzie udostępnione już wcześniej, a dokładniej mają być to wpierw niektóre alejki, plac zabaw oraz skatepark.

Warto przypomnieć, iż dana inwestycja zajęła drugie miejsce w głosowaniu mieszkańców podczas głosów dotyczących Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2014. Renowacja stawu Brodowskiego otrzymała 2 193 głosów, zajmując tym samym drugie miejsce po rowerze miejskim. Wykonawcą generalnym tego przedsięwzięcia jest Przedsiębiorstwo Usług Hydrotechnicznych Rusiecki.

Całkowita suma pieniędzy, które muszą zostać zapłacone za wykonanie tychże prac ma wynosić 4,325 miliona złotych. Inwestycja zakłada, iż rewitalizacji ulegnie staw, alejki, oświetlenia, a ponadto zostaną utworzone kącik seniora, siłownia, plac zabaw, tereny rekreacyjne i wybieg dla psów. Staw Brodowski nie należy do zbyt głębokich, ponieważ posiada on raptem 7 metrów.

Samo oczko powstało na wskutek dawnej kopalni gliny. W okresie lat 60, XX wieku istniały plany dotyczące zasypania stawu Brodowskiego, jednak okazało się, że do niczego takiego nie doszło i dawna kopalnia gliny pozostała po dziś dzień i mieszkańcy osiedla są w stanie z niej aktualnie korzystać i relaksować się w jej okolicy.