Fontanna z Orła Białego znajdzie się w muzeum

Fontanna z Orła Białego znajdzie się w muzeum

2 kwietnia 2015 0 przez Karol

Nie tylko Syrenka z Warszawy, posąg Dawida z Florencji oraz posąg konny Marka Aureliusz z Kapitolu w Rzymie posiadają swoje repliki umieszczone w miejscach oryginału, ponieważ szczecińska fontanna niedługo dołączy do tego grona. Już niedługo na miejscu oryginału stanie kopia, a to z tego względu, że mimo wielu renowacji zaczyna ulegać on znaczącemu zniszczeniu i jak się okazuje nie jest on w stanie dalej spełniać funkcje fontanny.

Fontanna na placu Orła Białego to jeden z najbardziej cennych, szczecińskich zabytków epoki barokowej.

Andrzej Kus, rzecznik prasowy Zakładu Usług Komunalnych stwierdza, iż dalsza degradacja nie może mieć miejsca:

Nie można pogodzić się z dalszą degradacją zabytku, która będzie postępowała w przypadku narażania go na zmienne warunki pogodowe i zanieczyszczenia, które są nieodłącznym elementem miejskiej aury. W związku z tym Miasto w uzgodnieniu ze służbami konserwatorskimi dla dobra zabytku ponownie podjęło decyzję o tym, aby w tym roku nie uruchamiać fontanny.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy ma zostać stworzona precyzyjna dokumentacja w formie przestrzennej fontanny, dzięki której będzie można w pełni poddać inwentaryzacji zabytek oraz jego wszelkie uszkodzenia. Dokumentacja będzie również niezwykle pomocna do tego, aby móc wykonać kopię z piaskowca, które zostanie umieszczona w miejscu oryginału, który znajdzie się w muzeum i w zupełności, bez jakichkolwiek problemów będzie w stanie zastąpić funkcję oryginalnej fontanny. Replika ma zacząć być wytwarzana w 2016 roku.

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy taka sytuacja ma miejsce w historii sztuki, gdy to dla dobra zabytku postanowiono przenieść oryginał do muzeum, zaś w jego miejsce umieścić kopie. Bardzo wiele dzieł sztuki było przenoszonych z różnych względów do muzeów, a były to chociażby kolumny z cysterskiego klasztoru w Kołbaczu, dzieło Konstantego Hegla z 1855 roku, czyli Syrenka z Warszawy, posąg Dawida we Florencji dłuta Michała Anioła oraz wiele innych wspaniałych dzieł sztuki.