Firma budowlana – jak wybrać najlepszą?

Firma budowlana – jak wybrać najlepszą?

5 maja 2015 1 przez Głos Szczecina

Mimo ogromnej sympatii do swojego miasta, wielu mieszkańców Szczecina decyduje się na budowę własnego domu na terenach podmiejskich. Mają dość ulicznego zgiełku i sąsiadów hałasujących za ścianą. Kiedy już zostanie wybrany projekt przyszłego domu, przychodzi czas wybór firmy budowlanej.

eśli dom ma służyć rodzinie przez długie lata, musi być wykonany solidnie. W dzisiejszych czasach niewielu prywatnych inwestorów decyduje się budować tak zwanym systemem gospodarczym, w którym przyszły właściciel samodzielnie pełni rolę wykonawcy, więc rzetelni fachowcy są niemal na wagę złota. W tym momencie należy zadać sobie zasadnicze pytanie: jakie kryteria wziąć pod uwagę podczas poszukiwań firmy budowlanej?

Im wcześniej – tym lepiej
Poszukiwania sprawdzonej i doświadczonej firmy działającej w branży budowlanej warto rozpocząć z dużym wyprzedzeniem, najlepiej zaraz po wybraniu projektu domu i uporaniu się z niezbędnymi formalnościami. Specjaliści radzą, aby zabrać się za to jeszcze zimą przed sezonem planowanej budowy. Przez kilka miesięcy poprzedzających rozpoczęcie prac inwestor będzie miał czas na zapoznanie się z ofertami firm, porównanie portfolio i dotychczasowych doświadczeń, sprawdzenie posiadanych przez ekipy referencji od dotychczasowych klientów i przeprowadzenie prywatnego „castingu”, w trakcie którego wyłoni najlepszą. Warto skorzystać z możliwości, jakie daje internet i zajrzeć na popularne portale takie jak Oferteo.pl, przejrzeć serwisy branżowe lub zapytać o radę znajomych, którzy budowę mają już za sobą. Firma z polecenia to z reguły dobry wybór. Opinii o konkretnej firmie można poszukać również na forach internetowych. Dobrym pomysłem będzie przyjrzenie się na własne oczy wykonanym przez firmę realizacjom: doświadczeni fachowcy chętnie się nimi pochwalą, natomiast niesolidni wykonawcy będą się starali tego uniknąć.

Profesjonalna ekipa – gwarancja solidności
Wynajmując firmę z bogatym doświadczeniem inwestor zyskuje gwarancję, że jego przyszły dom zostanie wybudowany zgodnie z zasadami sztuki murarskiej i w umówionym terminie, bo fachowcy będą w stanie dokładnie zaplanować czas trwania kolejnych etapów budowy, a ewentualne niespodzianki i utrudnienia (wynikające na przykład z warunków pogodowych) nie będą dla nich problemem nie do rozwiązania. Zdaniem specjalistów, warto zapoznać się również z posiadanymi przez firmę certyfikatami branżowymi, co może mieć ogromne znaczenie w sytuacji, gdy projekt jest nietypowy i wymaga specjalnego doświadczenia (na przykład przewidziane są modne tynki dekoracyjne lub materiały budowlane, do których stosowania producent rekomenduje certyfikowanych wykonawców). Kolejnym istotnym kryterium są szkolenia. Dobrzy fachowcy starają się nadążać za nowoczesnymi trendami i uczestniczą w szkoleniach umożliwiających podnoszenie praktycznych umiejętności i poszerzanie wiedzy.

Pańskie oko konia tuczy
Rada na zakończenie – nawet jeśli inwestor zamierza skupić się wyłącznie na nadzorowaniu postępów na budowie i pilnowaniem terminów, powinien od czasu do czasu osobiście przyjrzeć się, jak wygląda plac budowy i czy wszystko przebiega tak, jak powinno.