Druga część pamięci miasta w Szczecinie

Druga część pamięci miasta w Szczecinie

Wydarzenie organizowane pod szyldem „Pamięć Miasta” zostanie kontynuowane. Marcin Zaborowski, fotograf, któremu udało się osiągnąć trzecie miejsce w konkursie Grand Press Photo, ponownie weźmie udział w sfotografowaniu mieszkańców Szczecina.

„Pamięć Miasta” jest społeczną inicjatywą, która początkowo dotykała tematu pamięci, która została zapisana w miejskiej przestrzeni.

Najstarsze osoby mieszkające przy kamienicy, która mieści się obok ulicy Kopernika 11/12 pełnili rolę bohaterów w tym przedsięwzięciu i to właśnie oni są nośnikiem pamięci, który nie ma swojej ceny i dodatkowo przechowują mnóstwo wiedzy o mieście, o której nikt wcześniej nie słyszał. Inicjatywa stara się przede wszystkim spróbować uwiecznić ich pamięć za pomocą zdjęć, a tym samym wpisać osobiste historie w przestrzeń oraz pamięć zbiorową miasta. Ostatecznie wszystko zostało zakończone poprzez podwórkowy wernisaż, w którym udział wzięło naprawdę bardzo dużo osób.

Organizatorzy wypowiadają się i tłumaczą jak prezentowało się całe przedsięwzięcie:

Pamięć Miasta #2 stanowi naturalną kontynuację tego działania. Druga odsłona podejmuje próbę spojrzenia na zagadnienie z poszerzonej perspektywy. Oprócz uchwycenia konkretnych ludzi w określonym miejscu i czasie oraz uwiecznienia ich historii w tkance miasta w formie fotograficznych portretów, akcja zaprezentuje także odmienione przez nich miejsce. Znów za obiektywem stanie Marcin Zaborowski, laureat trzeciego miejsca w konkursie Grand Press Photo 2014.

Wystawa ma zaprezentować jak mieszkańcy byli zaangażowani w modernizacje budynku, który znajduje się przy ulicy Niedziałkowskiego 23, która to rewitalizacja miała miejsce na przełomie lat 2013 i 2014. Dodatkowo inicjatywa „Pamięć Miasta” #2 ma być w stanie wykreować przestrzeń, które połączy bohaterów pierwszej oraz drugiej edycji, dzięki sprawdzonej oraz praktykowanej już na całym świecie idei pomocy sąsiedzkiej i na wzajemnym pomaganiu sobie.

W jaki sposób ma to wyglądać? Jest to dosyć proste, ponieważ lokatorzy mieszkający przy ulicy Niedziałkowskiego 23 będą w stanie służyć wiedzą oraz pomocą praktyczną, która przyda się mieszkańcom wspólnoty mieszkającej przy ulicy Kopernika 11/12 podczas przeprowadzania remontu budynku. Ze względu na otrzymaną pomoc, lokatorzy mieszkający przy ulicy Kopernika zajmą się przygotowaniem na swoim podwórku otwartego wydarzenia plenerowego, aby odwdzięczyć się mieszkańcom z Niedziałkowskiego i możliwe, że na podwórku odbędzie się seans kinowy. Ze względu na akcje postanowiono zaplanować również tkackie warsztaty międzynarodowe oraz akcję plenerową otwartą dla wszystkich pod nazwą „Podwórko„, która będzie w stanie zwieńczyć projekt w czerwcu 2015 roku.

Organizowaniem i realizacją przedsięwzięcia „Pamięć Miasta” #2 zajmuje się Patrycja Proczak wraz ze Stowarzyszeniem Media Dizajn, które współpracuje wraz ze Szczecińskim Inkubatorem Kultury. Pieniądze na projekt pochodzą ze środków Urzędu Miasta Szczecin.

  1. Czyli event trwa do czerwca ? Będę w przyszłym miesiącu w szczecinie w sprawach biznesowych i właśnie szukam jakiś ciekawych miejsc i wydarzeń w „Waszym” mieście w których mógłbym wziąć udział.

    Odp.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.