Druga część pamięci miasta w Szczecinie

Druga część pamięci miasta w Szczecinie

13 kwietnia 2015 1 przez Karol

Wydarzenie organizowane pod szyldem „Pamięć Miasta” zostanie kontynuowane. Marcin Zaborowski, fotograf, któremu udało się osiągnąć trzecie miejsce w konkursie Grand Press Photo, ponownie weźmie udział w sfotografowaniu mieszkańców Szczecina.

„Pamięć Miasta” jest społeczną inicjatywą, która początkowo dotykała tematu pamięci, która została zapisana w miejskiej przestrzeni.

Najstarsze osoby mieszkające przy kamienicy, która mieści się obok ulicy Kopernika 11/12 pełnili rolę bohaterów w tym przedsięwzięciu i to właśnie oni są nośnikiem pamięci, który nie ma swojej ceny i dodatkowo przechowują mnóstwo wiedzy o mieście, o której nikt wcześniej nie słyszał. Inicjatywa stara się przede wszystkim spróbować uwiecznić ich pamięć za pomocą zdjęć, a tym samym wpisać osobiste historie w przestrzeń oraz pamięć zbiorową miasta. Ostatecznie wszystko zostało zakończone poprzez podwórkowy wernisaż, w którym udział wzięło naprawdę bardzo dużo osób.

Organizatorzy wypowiadają się i tłumaczą jak prezentowało się całe przedsięwzięcie:

Pamięć Miasta #2 stanowi naturalną kontynuację tego działania. Druga odsłona podejmuje próbę spojrzenia na zagadnienie z poszerzonej perspektywy. Oprócz uchwycenia konkretnych ludzi w określonym miejscu i czasie oraz uwiecznienia ich historii w tkance miasta w formie fotograficznych portretów, akcja zaprezentuje także odmienione przez nich miejsce. Znów za obiektywem stanie Marcin Zaborowski, laureat trzeciego miejsca w konkursie Grand Press Photo 2014.

Wystawa ma zaprezentować jak mieszkańcy byli zaangażowani w modernizacje budynku, który znajduje się przy ulicy Niedziałkowskiego 23, która to rewitalizacja miała miejsce na przełomie lat 2013 i 2014. Dodatkowo inicjatywa „Pamięć Miasta” #2 ma być w stanie wykreować przestrzeń, które połączy bohaterów pierwszej oraz drugiej edycji, dzięki sprawdzonej oraz praktykowanej już na całym świecie idei pomocy sąsiedzkiej i na wzajemnym pomaganiu sobie.

W jaki sposób ma to wyglądać? Jest to dosyć proste, ponieważ lokatorzy mieszkający przy ulicy Niedziałkowskiego 23 będą w stanie służyć wiedzą oraz pomocą praktyczną, która przyda się mieszkańcom wspólnoty mieszkającej przy ulicy Kopernika 11/12 podczas przeprowadzania remontu budynku. Ze względu na otrzymaną pomoc, lokatorzy mieszkający przy ulicy Kopernika zajmą się przygotowaniem na swoim podwórku otwartego wydarzenia plenerowego, aby odwdzięczyć się mieszkańcom z Niedziałkowskiego i możliwe, że na podwórku odbędzie się seans kinowy. Ze względu na akcje postanowiono zaplanować również tkackie warsztaty międzynarodowe oraz akcję plenerową otwartą dla wszystkich pod nazwą „Podwórko„, która będzie w stanie zwieńczyć projekt w czerwcu 2015 roku.

Organizowaniem i realizacją przedsięwzięcia „Pamięć Miasta” #2 zajmuje się Patrycja Proczak wraz ze Stowarzyszeniem Media Dizajn, które współpracuje wraz ze Szczecińskim Inkubatorem Kultury. Pieniądze na projekt pochodzą ze środków Urzędu Miasta Szczecin.