Dni kultury żydowskiej już w Szczecinie

Dni kultury żydowskiej już w Szczecinie

18 marca 2015 0 przez Karol

20 marca zakończą się trwające w Szczecinie Dni Kultury Żydowskiego. Tematem przewodnim będzie przede wszystkim Hannah Arend, która uważana jest za jedną z najbardziej znakomitych myślicielek 20 wieku.

Szczeciński Dni Kultury Żydowskiego Adlojada posiadają hasło przewodnie, które brzmi „Kultura i prawo. Prof. Jerzy Madejski z Uniwersytetu Szczecińskiego wyjaśnia dlaczego właśnie został wyprany taki temat, a nie inny:

Ten temat, prawa i kultury wymaga nowego rozpatrzenia z udziałem przedstawicieli różnych dyscyplin. To jedno z najbardziej intrygujących zjawisk w historii literatury, bez którego nie da się zrozumieć chociażby twórczości Kafki.

Program ponadto przewiduje, że podczas debaty będą omawiane tematy związane z prawem w wielu kontekstach kulturowych. Grono filozofów będzie rozprawiało na tematy związane chociażby ze statusem hermeneutyki prawnej, o tym jak oddziałują współczesne prądy umysłowe na doktryny prawne, z którymi się można spotkać w dzisiejszym świecie, p tym jak prezentuję się relacje pomiędzy prawami religijnymi, a świeckimi, o tym jaki wpływ ma kultura masowa na prawne wyobrażenia. Ponadto ma odbywać się również debata, która nazywać się będzie „Uniwersytet otwarty”, a będzie ona odbywała się 19 marca, o godzinie 18:00 w Sali Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego. Podczas tej debaty weźmie udział nauczyciel akademicki, redaktor pisma społeczno-kulturalnego, duchowny, dyrektor instytucji kultury i polityk.

W Aldojadzie będą uczestniczyli przeróżnej maści przedstawiciele wielu dyscyplin i specjalności naukowych z kilku ośrodków akademickich z Polski oraz również i z innych części świata. Szczecińskie Dni Kultury Żydowskiej 2015 w głównej mierze będą skupiały się na postaci słynnej filozofki jaką jest Hannah Arendt. Prof. Madejski opowiada o tym jak ważną jest ona postacią:

W tym roku mija 40. rocznica śmierci Hannah Arendt, bodaj najważniejszej intelektualistki XX wieku, postaci symbolicznej, która miała swój wkład zarówno w prawo, filozofię, jak i estetykę literacką. To bardzo ważna postać dla kilku kultur: niemieckiej, amerykańskiej, oczywiście dla kultury żydowskiej i kultury Izraela. Chcemy z tej okazji podyskutować o książkach, które się właśnie ukazały.

Jedno z wielu spotkań, które są poświęcone twórczości Arendt będzie odbywało się 18 marca, w godzinach od 13 do 15, w Sali Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego. Zebrane tam osoby będą również rozmawiały o książce „Ludzie w mrocznych czasach”. W tym samym dniu, jednak o godzinie 16, każdy chętny będzie mógł obejrzeć film dotyczący Hannah Arendt, który został wyreżyserowany przez Margarethe von Trotty. Film będzie można zobaczyć w Kinie Pionier.

Tegoroczna Adlojada została zainaugurowana w formie tryptyku, a miało to miejsce 17 marca, we wtorek. Na samym początku zebrani na spotkaniu uczestnicy mogli zobaczyć wystawę fotografii autorstwa Piotra Piluka „Niewyjaśnione dziedzictwo. Ślady niemieckich Żydów na Śląsku”. Odbyło się to o godzinie 16:00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w sZCzecinie. Tuż po samym wernisażu odbywała się promocja książki „Adlojada. Ekonomia i kultura”, a to miało miejsce o o godzinie 16:30, następnie o godzinie 18:00 zostanie wykonany koncert muzyki żydowskiego przez Chór Remedium.

Wszelkie wydarzenia związane z Dniami Kultury Żydowskiej w Szczecinie są darmowe. Festiwal zakończy się z dniem 20 marca 2015 roku.

Rolę organizatora w tym przypadku pełni Muzeum Narodowe w Szczecinie, Polskie Towarzystwo Autobiograficzne, Wydział Filologiczny i Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego i ponadto Secesja Café.