Dlaczego Amazonki są tak zadowolone?

Dlaczego Amazonki są tak zadowolone?

3 maja 2015 0 przez Karol

Jak na razie nie opierają się one na medialnych informacjach. Mają ochotę spotkać się z fachowcami, aby pacjentki mogły otrzymać dobre wieści.

Stowarzyszenie Amazonek „Agata” funkcjonuje w Szczecinie, skupiając wokół siebie takie kobiety, które zostały dotknięte przez chorobę nowotworową piersi. W każdym dniu przy ulicy Kopernika są one w stanie organizować bardzo dużą ilość zajęć.

Naukowcom ze Szczecina udało się odkryć gen, który na wskutek mutacji doprowadza do nowotworów piersi. Dzięki temu odkryciu istnieje możliwość, że uratowanych zostanie 15 tysięcy kobiet mieszkający w Polsce oraz wiele milionów innych na całym świecie.

Barbara Toczek, pracownica Stowarzyszenia Amazonek „Agata” w Szczecinie, opowiada o tym jak wygląda działanie stowarzyszenia:

Zawsze, kiedy usłyszymy o jakimś nowym odkryciu, terapii związanej z nowotworem piersi, dyskutujemy na ten temat. Panie spotykają się w siedzibie stowarzyszenia codziennie, więc jest ku temu wiele okazji. Nasze członkinie, kiedy wykryto np. geny BRCA1 i BRCA2, bardzo szybko miały na ten temat informacje i te, które były pod opieką kliniki genetyki na Pomorzanach udawały się na badania.

Halina Bednarska, szefowa ochotniczek stowarzyszenia, zgadza się z tym co mówi Pani Barbara:

Z wielką radością przyjmujemy zawsze takie informacje i odkrycia. Pan prof. Lubiński spotyka się z nami raz na jakiś czas i opowiada o wszelkich odkryciach związanych z nowotworem piersi. Można powiedzieć, że jesteśmy na bieżąco. O tym odkryciu dowiedziałyśmy się z mediów i nawet nie było jeszcze okazji, by podjąć jakąkolwiek dyskusję. Prawdopodobnie za jakiś czas poprosimy któregoś z profesorów z genetyki, by poinformował nas dokładnie o nowym genie. Jesteśmy ochotniczkami na oddziałach przy ul. Strzałowskiej w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii oraz na oddziałach chirurgii, gdzie dokonuje się zabiegów operacyjnych piersi, udzielamy tam informacji pacjentkom, dostarczamy także materiały dydaktyczne. Chcemy robić to najrzetelniej, by pacjentki mogły przekazywać ważne informacje swoim bliskim.

Aktualnie w Stowarzyszeniu Amazonek „Agata” znajduje się 199 kobiet.