Dawna fabryka przy ulicy Cukrowej zmieni swoje oblicze

Dawna fabryka przy ulicy Cukrowej zmieni swoje oblicze

13 marca 2015 0 przez Karol

W miejscu, w którym powstałą dawna fabryka cukru będą mieściły się między innymi hotele, mieszkania i budynek o charakterze handlowo-usługowym. Inwestycja firmy Alsecco będzie nosiła nazwę „Nowa Cukrownia”

Prace związane z budową tego obiektu rozpoczęły się we wrześniu 2014 roku, zaś projekt związany z całkowitym zagospodarowaniem tego terenu istniał już od kilku miesięcy od tej daty. Odpowiedzialnym za stworzenie go było biuro MM_A – Marta Miller_Architekci. Dana firma została wybrana na podstawie konkursu, który został rozpisany przez inwestora, czyli szczecińską firmę Alsecco. Grzegorz Kecman, współwłaściciel spółki Alsecco opowiada o tym co będzie można znaleźć w miejscu starej cukrowni:

Znajdą się tam zarówno mieszkania, hotel, budynek handlowo-usługowy, parkingowiec, ale także tereny zielone, rekreacyjne, sportowe oraz place zabaw dla dzieci. Poszczególne elementy architektury nawiązywać będą do zabudowań dawnej fabryki.

Budynki mieszkalne wysokie na trzy piętra

Trzypiętrowe budynki przeznaczone do funkcji mieszkalnych będą należały do jednej części całego kompleksu. Co ciekawe każde mieszkanie będzie wyposażone w balkon, albo niewielki ogród. Architekt Marta Miller podkreśla, że projekt jest naprawdę zadbany:

Projektowaliśmy je z ogromną dbałością. W wielu mieszkaniach można swobodnie aranżować przestrzeń. Wszystko po to, żeby z np. z pokoju z aneksem kuchennym wydzielić kuchnię. Komfort przyszłych mieszkańców zostanie zwiększony dzięki dużym odległościom pomiędzy budynkami. Wynoszą one od 25 do 50 metrów, co przy niskiej zabudowie (12 metrów wysokości) zapewnia dobre nasłonecznienie i atmosferę intymności.
Interesującym elementem „Nowej Cukrowni” będą lokale o podwyższonym standardzie. Alsecco przeznaczy na ten cel część zabudowań byłej fabryki i suszarni (od strony ul. Cukrowej). Na parterze znajdzie się garaż dla kilkudziesięciu samochodów, skąd będzie można dostać się do mieszkań za pomocą wind. Lokale położone na ostatniej kondygnacji będą posiadały wyjście na przestronne tarasy.

Biurowiec i hotel

W ramach inwestycji pomiędzy ulicą Cukrową i Krygiera zostanie umiejscowiony pięciokondygnacyjny hotel. Jednym z kolejnych pomysłów spółki Alsecco na to, aby ożywić teren po dawnej fabryce cukru jest postaranie się o zbudowanie nowoczesnego, jednak bardzo ekonomicznego w użytku biurowca, który znajdzie się przy ulicy Cukrowej i przy nim umieszczony zostanie również czteropiętrowy parkingowiec. Co ciekawe przedsiębiorstwo Alsecco chciałaby wyjść ze swoją ofertę naprzeciw potrzeb, które mają szczecińskie organizacje pozarządowe, dlatego też każda z nich będzie miała preferencyjne warunki wynajmu w tej przestrzeni.

Odpowiednie umiejscowienie

Grzegorz Kecman twierdzi, że nowa cukrownia zachwyci pod względem wielofunkcyjności:

Nowa Cukrownia stanowić będzie dobrze pomyślany kompleks łączący w sobie wiele funkcji. Dlatego nie może tam zabraknąć miejsca na tereny zielone, wewnętrzny deptak ze ścieżką rowerową, małą architekturę, place zabaw dla dzieci, wielofunkcyjne boisko, salę fitness, kawiarnię, pizzerię. Kompleks nie będzie ogrodzony, tylko monitorowany, ponieważ ma stać się miejscem, gdzie każdy mieszkaniec Szczecina znajdzie coś dla siebie. Inspirującym, wygodnym i nowoczesnym.

Inwestor twierdzi, że jedną z bardziej istotnych zalet tej inwestycji jest lokalizacja, a to z tego względu, że w bliskiej odległości znajduje się trasa, która prowadzi do Berlina, autostrada A6 oraz droga ekspresowa S3. Ponadto można tam też znaleźć sporą ilość centrów handlowych, jak Auchan, Castorama, Molo, Testo i Makro, a do dodatkowo dużo przystanków komunikacji miejskiej.

Kiedy będzie można zacząć kupować?

Budowa „Nowej Cukrowni” będzie związana z kilkoma etapami. Pierwszy z nich trwa. W drugim kwartale 2016 roku przyszli mieszkańcy otrzymają już dostęp do czterech budynków, w których będzie można znaleźć 260 lokali. Powierzchnia tychże lokali będzie bardzo zróżnicowana, od 26 do 90 metrów kwadratowych. Za jeden metr kwadratowy danego lokali będzie trzeba zapłacić od 3950 do 4350 złotych. Mieszkania będą sprzedawane już od 13 marca. W tym samym dniu uruchomiona zostanie internetowa strona Nowej Cukrowni. 

Kim jest inwestor?

Spółka Aisecco ze Szczecina rozpoczęła swoją działalność deweloperską na przestrzeni 2010 roku. Na swoim koncie posiada realizację domów jednorodzinnych na Warszawie, Krzekowie i w Pilchowie, a od tego jest odpowiedzialna za osiedle mieszkaniowe „Park Leśny”, które umiejscowione jest w okolicach jeziora Szmaragdowego. Aktualnie wykonywane prace dotyczące zespołu zabudowy wielorodzinnej w centrum Szczecin, przy ulicy Kusocińskiego, zbliżają się ku końcowi.

Firma Alsecco jakiś czas wcześniej była odpowiedzialna za budowę galerii handlowej Ascana w Gorzowie Wielkopolskim, kompleksu mieszkaniowo – handlowo – usługowego w Świnoujściu i autostrady A1.