Darmowe oprowadzanie po Szczecinie

Darmowe oprowadzanie po Szczecinie

17 lutego 2015 0 przez Karol

W związku z darmowym oprowadzaniem po Szczecinie będzie można zobaczyć jak prezentuje się schron pod Urzędem Miejskiej, gabinet prezydenta Szczecina, stadion Pogoni, cerkiew świętego Mikołaja, Akademii Sztuki czy też odnowiona Stara Rzeźnia, która stoi na Łasztowni. Jest to już III edycja Międzynarodowego Dnia Przewodnika w Szczecinie i będzie miała miejsce 22 lutego, w najbliższa niedzielę.

Magdalena Hanusz, przewodniczka miejska i koordynatorka Dnia Przewodnika w Szczecinie mówi o tym, że podczas pierwszej edycji tej imprezy wzięło udział 400 osób, zaś w następnym roku było to już przeszło trzy razy więcej:

Tego dnia aż 27 przewodników miejskich będzie czekać na pacu Orła Białego na szczecinian i przybyłych turystów. To tylko pokazuje, że szczecinianie chcą to miasto poznawać i coraz bardziej się w nim zakochiwać.

Obchody związane z Międzynarodowym Dniem Przewodnika będą zaczynały się na placu Orła Białego o godzinie 11:00 i inauguracja zacznie się od występów artystycznych. Scena w tym roku ma być lepsza i mieć lepsze nagłośnienie niżeli rok temu. W następnym kroku przewodnicy mają zabrać wszelkiego rodzaju chętnych na wycieczki po mieście. Przewodnicy mają posługiwać się również językiem angielskim oraz jeżykiem niemieckim, tak aby również zagraniczni goście mogli ich zrozumieć.

W ten dzień do zwiedzania będzie chociażby gmach Urzędu Miasta, a co ciekawsze schron, który pod nim się znajduje oraz gabinet prezydenta Szczecina, do listy obiektów dochodzi również cerkiew świętego Mikołaja czy też odnowiony budynek Akademii Sztuki i Urząd Morski oraz gabinet dyrektora tego Urzędu. Zwiedzający zobaczą również budynek Filharmonii, Starą Rzeźnię na Łasztowni, stadion Pogoni Szczecin, trzy miejsca, w których znajduje się szczecińskie Muzeum Narodowego, a do tego Wały Chrobrego, Stare Miasto, Zamek Książąt Pomorskich oraz Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem świętego Jakuba i Galeria Kapitańska.

Najmłodsze osoby, które wezmą udział w tym zwiedzaniu będą mogły oczekiwać na naprawdę ciekawe atrakcje. Będą mogły usłyszeć niesamowitą ilość legend oraz ciekawostek o Szczecinie, do tego wszyscy najmłodsi będą mogli mieć pomalowane twarz i każdy będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Gryfusem, który jest maskotką klubu Piłkarskiego Pogoni Szczecin.

Warto też zauważyć, że pewne atrakcje nie będą dostępne dla wszystkich, a to z tego względu, że będzie na nich obowiązywała ograniczona ilość miejsc. Dlatego też trzeba będzie się pogodzić z tym faktem, że zwiedzanie Stadionu, gmachu Urzędu Miasta, urzędu Morskiego, Zamku Książąt Pomorskich, Filharmonii Szczecińskiego, Starej Rzeźni na Łasztowni czy wzięcie udziału w wycieczce autorską trasą „Cudów na fasach” Michała Rembasa oraz przejażdżka zabytkowym tramwajem nie będzie dostępna dla wszystkich.

Hanusz mówi, że bilety będzie można nabyć już w niedzielę:

Bilety na nie będą dostępne w namiocie na pl. Orła Białego w niedzielę przed godz. 11:00. Planujemy być gotowi na godz. 10:30. Bilety będzie można odebrać od osób w pomarańczowych czapkach. Przewodnicy miejscy natomiast będą mieć czapki koloru niebieskiego.

Impreza ma zostać zakończona w okolicach godziny 14:30, a zwieńczeniem jej ma być koncert organowy w Bazylice Archikatedralnej. Organizatorzy tegorocznego Międzynarodowego Dnia Przewodnika to oczywiście Miasto Szczecin oraz Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników.

Międzynarodowy Dzień Przewodnika jest obchodzony na całym świecie już od przeszło 25 lat, ponieważ pierwszy raz można było w nim uczestniczyć w 1990 roku.