Czy warto odwiedzić puszczę bukową?

Czy warto odwiedzić puszczę bukową?

26 maja 2015 1 przez Karol

W zasadzie jakby nie patrzeć to jeszcze jakiś czas temu nie było tam jeziora, a nieco dalej znajdowała się wieża, z której każdy był w stanie przyglądać się fantastycznej panoramie, a poniżej umiejscowiona była willa, gdzie można było zwiedzić 30 pokojów. Dzisiaj jednak co najwyżej można zobaczyć nietoperze, podziemia skrywające wiele tajemnic oraz wodę, której barwa jest niespotykana.

Warto zdać sobie sprawę, że na Prawobrzeżu świat się nie kończy, zaś Puszcza Bukowa jest bez wątpienia miejscem, które powinien odwiedzić w zasadzie każdy. Jeżeli okazałoby się, iż jeszcze nigdy nie było Ci dane spacerować po tym odcinku Szczecina i w zasadzie nie zdążyłeś poznać historii tego miejsca to zdecyduj się na wycieczkę wraz z przewodnikiem.

Tunel oraz wiele skarbów

Przede wszystkim trzeba zacząć od tego, iż nie jest to las jak wszystkie inne. Warto mieć świadomość, że okolice Zdrojów przez wiele lat były powiązane z rodziną Toepfferów, którzy to byli dla Szczecina niezwykle istotnym rodem.

Miejska przewodniczka, Monika Wiśniewska wyjaśnia co tam można dostrzec:

Tu zobaczymy stary betonowy kanał, który służył do transportu m.in. cementu drogą wodną. Potem przejdziemy do wspaniałego budynku i dość nietypowego jak na XIX wiek… groty, która miejmy nadzieję niebawem znów nabierze blasku. Rozwiążemy zagadkę łuków i pomników znajdujących się tuż obok. By nie zabrakło silniejszych emocji przejdziemy tajemniczym tunelem gdzie niejedna już osoba szukała skarbu, aby dojść do pozostałości po cementowni. Potem odwiedzimy miejsce gdzie gościł pomnik Mojżesza.

Pomnik Mojżesz przed wybuchem drugiej wojny światowej był umiejscowiony w fantastycznej wilii Toepfferów. W zasadzie jest to budynek, po którym dzisiaj jedyne co widać to tylko fundamenty oraz pewną ilość filarów, a na posesji jeszcze można znaleźć bramę wjazdową. Nie został on jednak zniszczony na skutek działań wojennych, ponieważ rozebrano go po 1945 roku. Dzisiaj jednak ciężko ustalić kiedy to zrobiono, a powodu też się nie zna. Jeśli zaś chodzi o pomnik Mojżesza to aktualnie znajduje się on w Muzeum Narodowym, a w Szczecinie jest on znowu od 2014 roku.

Jezioro szmaragdowe i nietoperze

Puszcza bukowa nie jest jedynie ruinami willi oraz grotami. Warto mieć świadomość, iż znajduje się tam jezioro Szmaragdowe. Jest to akwen, który ma niewątpliwy związek z rodziną Toepfferów, lecz w zasadzie najbardziej zachwycająca jest jego przeszłość, zaś dzisiaj przyciąga dosyć niecodzienna barwa tafli. Dodatkowo wiele osób zapewne może być zaintrygowanych przez legendę, która jest nieodzownie połączona z tym miejscem.

W zasadzie z jednej strony można znaleźć drobne wzniesienie, na którym wcześniej umieszczona była wieżą, a w niej restauracja. W trakcie drugiej wojny światowej obiekt ten został zrujnowany, jednak dzisiaj co najwyżej można zobaczyć schody, które dawniej prowadziły do niej, a niektóre osoby będą w stanie jeszcze dostrzec fragmenty naczyń, które były wtedy stosowane. Jeśli zaś chodzi o drugą stronę jeziora to tam można zwiedzić podziemia. W większości przypadków grasują tam nietoperze, jednak zdarzają się też sytuacje, w których można odwiedzić te ciemne nitki korytarzy.

Monika Wiśniewska opowiada też o bunkrach:

Na koniec spenetrujemy bunkry i dowiemy się jak to się stało, że możemy je teraz podziwiać. Jak przetrwały najazdy złomiarzy i miłośników ognisk.