Czy Szczecinianki będą miały lepszy warunki porodu?

Czy Szczecinianki będą miały lepszy warunki porodu?

28 stycznia 2015 0 przez Karol

Kobiety ze Szczecina starają się polepszyć swoje warunki podczas porodu, w szczecińskich szpitalach. Z tegoż, że powodu nawet powstał specjalny profil w serwisie Facebook, który jest już śledzony przez przeszło 1300 osób.

Autorki facebookowego profilu „Jestem za poprawą warunków na szczecińskich porodówkach” piszą o swoim celu w taki sposób:

Naszym celem jest zwrócenie uwagi na tłok na porodówkach i coraz częstszy problem z miejscami dla rodzących. Potrzebny jest kolejny szpital w Szczecinie.

Właścicielka nie chce się ujawniać i woli pozostać anonimowa, jednak piszę to z perspektywy osoby doświadczonej, która już swoje przeżyła:

Strona powstała na skutek doświadczeń zdobytych w trakcie, a przede wszystkim pod koniec mojej ciąży na oddziałach szczecińskich szpitali położniczych. Zwróćmy uwagę rządzących na sytuację, jaka panuje na oddziałach. Kolejki i ścisk oraz duże obłożenie szpitali skutkują często przymuszaniem pacjentek do godzenia się na cięcie cesarskie, które jest szybsze od porodu naturalnego. Ma to zmniejszyć kolejki.

Wiele kobiet, które udzielają się na tym profilu jednoznacznie mówi, że Szczecin bez wątpienia potrzebuje, aby został w nim uruchomiony kolejny oddział położniczo-ginekologiczny. Narzekają również na to, że warunki, w których rodzą przyszłe mamy są nie do przyjęcia i że musi to zostać poprawione jak najszybciej. Jedna z udzielających się kobiet wypowiada się w taki sposób:

Te dwa, które teraz istnieją są niewystarczające. Do tego warunku jakie w nich panują często są skandaliczne. Na przykład w szpitalu na Pomorzanach w jednej sali leży 8 kobiet!

Założycielka strony zaznacza, że w Szczecinie ze względu na tak dużą ilość mieszkańców powinno być znacznie więcej porodówek:

Warto zaznaczyć, że jesteśmy największym miastem w Polsce z tylko dwiema porodówkami. Dużo mniejsze miasta tj. Bydgoszcz, Lublin, Białystok i Częstochowa mają po 3 lub 4 porodówek gdzie nie dość, że liczba mieszkańców jest znacznie mniejsza, to i porodów jest mniej!

Warto też zauważyć, że profesor Zbigniew Celewicz, który piastuje rolę wojewódzkiego konsultanta do spraw położnictwa i ginekologii ma w zasadzie inne zdanie na ten temat:

Nie bardzo rozumiem apele założycielek profilu. Nie przypominam sobie sytuacji z regionu, w których kobiety w ciąży byłyby masowo odsyłane z jednego szpitala do drugiego ze względu na brak miejsc. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, a jeśli już to mają na uwadze stan zdrowia i dobro matki i jej jeszcze nienarodzonego dziecka, a nie brak miejsc. Łóżek na porodówkach w Szczecinie i regionie nie brakuje, oddziały dysponują niezbędnym i potrzebnym sprzętem oraz świetną kadrą, wszędzie znajdziemy windy i ułatwienia dla niepełnosprawnych.

Jak wyglądają szczecińskie porodówki?

Na dzień dzisiejszy w Szczecinie istnieją dwa oddziały położniczo-ginekologiczne, które zajmują się kobietami w ciąży. Pierwszy z nich można znaleźć w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Zdroje w dzielnicy Prawobrzeże oraz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym numer 2 PUM na osiedlu Pomorzany. Ponadto duża część Szczecinianek również wybiera szpital Policach jako ten, w którym chcą rodzić, warto zaznaczyć, że ta placówka wchodzi w skład Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 PUM mieszczącego się przy ulicy Unii Lubelskiej. W regionie zachodniopomorskim można odnaleźć oddziały położniczo-ginekologiczne w takich miastach jak Barlinek, Choszczno, Białogard, Dębno, Drawsko-Pomorskie, Goleniów, Gryfice, Gryfino, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Koszalin, Nowogard, Połczyn Zdrój, Sławno, Stargard szczeciński, Świnoujście i Wałcz. W poprzednim roku w województwie zachodniopomorskim urodziło się przeszło 16 tysięcy dzieci.