Czy na ulicy Struga będzie można jechać, aż 80 kilometrów na godzinę?

Czy na ulicy Struga będzie można jechać, aż 80 kilometrów na godzinę?

25 marca 2015 0 przez Karol

Radna ze Szczecina – Joanna Bródka postanowiła złożyć interpelację, która dotyczy podniesienia limitu dozwolonej prędkości na ulicy Struga, tak aby wynosiła ona 80 kilometrów na godzinę.

Joanna Bródka, szczecińska radna przyznaje, że nie był to jej pomysł:

Interpelacja nie jest moim wymysłem. Pomysł podniesienia maksymalnej dozwolonej prędkości o 10 km/h na ul. Struga zasugerowali mi mieszkańcy Szczecina. Czułam się więc zobowiązana, by temat poruszyć na samorządowym forum.

Mariusz Kądziołka, zastępca prezydenta Szczecina jest zdania, iż istnieje taka możliwość, aby podnieść maksymalną prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Dotyczyć będzie to odcinków ulic w obszarze zabudowanym, która znajduje się pomiędzy skrzyżowaniami i na których nie można znaleźć ruchu pieszych.

Kądziołka zastrzega również, że będzie potrzeba wielu porozumień zanim wejdzie to w życie:

Zagadnienie należy szczegółowo rozpoznać w porozumieniu z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie oraz Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Zastępca prezydenta Szczecina twierdzi, że temat ten zostanie dokładnie przeanalizowany. Ostateczna decyzja zostanie podjęta w oparciu o pinię ekspertów.

Warto też zauważyć, że komisarzy Przemysław Kimon, pełniący rolę rzecznika prasowego KWP w Szczecinie, że podniesienie prędkości nie może mieć miejsca, a podstawą jego opinii są statystyki z tego miejsca:

W 2014 r. na ul. Struga doszło do 171 kolizji drogowych, było 17 wypadków. 3 osoby zginęły a 18 zostało rannych. Pozornie droga jest szeroka i bezpieczna jednak wjazdy i zjazdy, zmiany pasów powodują zagrożenie. Podniesienie prędkości na stosunkowo krótkim odcinku niewiele przyniesie korzyści, jednak przy zwiększeniu prędkości skutki zdarzeń drogowych mogą być drastyczniejsze.

Osoby stojące za zwiększeniem tej prędkości twierdza, że 70 kilometrów na godzinę, które aktualnie obowiązuje na tej drodze tak naprawdę nie istnieje.

Jedna ze Szczecinianek twierdzi, że to fikcja:

Jeżdżę często tą ulicą. Rzadko widzę, by ktoś stosował się do tej prędkości. Większość jeździ znacznie szybciej.