Czy Grupa Azoty kupi Pogoń Szczecin?

Czy Grupa Azoty kupi Pogoń Szczecin?

16 stycznia 2015 0 przez Karol

Coraz więcej informacji słyszy o działaniach Grupy Azoty w Szczecinie. Całkiem niedawno firma poinformowała, że stała się sponsorem tytularnym hali widowiskowo-sportowej w Szczecinie, a ostatnio wypłynęła informacja jakoby przedsiębiorstwo chciało w najbliższym czasie dokonać większościowego przejęcia udziałów Pogoni Szczecin. Tego typu informacja właśnie została wyjawiona przez wiceprezesa zarządu spółki Grupa Azoty S.A., Krzysztofa Jałosińskiego, który opowiadał o tym w Radiu Szczecin, w czasie trwania programu „Rozmowy pod krawatem”:

Sytuację w Pogoni analizujemy, nawet pod kątem zaangażowania się bardziej właścicielskiego. Odkrywam pewnie coś nowego, ale myślimy o tym od kilku miesięcy. Robiliśmy analizy, audyty Pogoni i dalej nad tym debatujemy, bo nie mamy finalnego konceptu.

Jakby nie patrzeć Grupa Azoty jest jedną z większych polskich marek, które bardzo prężnie udzielają się w sporcie. Prawda jest taka, że posiadanie takiego partnera jakim jest Grupa Azoty jest w stanie pozwolić klubom i sportowcom na prawdziwe rozwinięcie skrzydeł. Widać to chociażby doskonale po tym jak zaczęły funkcjonować takie kluby jak Chemik Police czy Pogoń Szczecin, gdy Grupa Azoty zainwestowała w nie. W Polsce rzadko kiedy zdarza się, że tak duże przedsiębiorstwo inwestuje w sport.

Pogoń Szczecin już od dwóch sezonów posiada wsparcie Grupy Azoty, lecz zanim rozpoczęły się nowe rozgrywki umowa partnerska pomiędzy Grupą Azoty, a Pogonią Szczecin została zmieniona. Aktualna umowa jest mniej korzystna finansowo dla Pogoni, ponieważ klub dostaje mniej pieniędzy, a ponadto nie ma żadnych bonusów za lepsze miejsce w tabeli. Warto zauważyć, że w grudniu prezes Jałosiński wypowiadał się na ten temat:

Pojawiły się wewnętrzne sprawy, które zmniejszyły nasz udział. Zastanawiamy się nad relacjami Pogoń – Grupa Azoty. Badamy je pod różnym kątem.

Dlatego też można jasno stwierdzić, że sytuacja jest naprawdę dosyć niecodzienna. Wcześniej większość osób myślała, że Grupa Azoty zrezygnuje ze współpracy z Pogonią Szczecin, jednak okazało się, że jest inaczej. Warto też zauważyć, że przedsiębiorstwo zdecydowało się zaangażować o wiele mocniej w Chemika Police, dlatego też wydawało się, że Pogoń jest na przegranej pozycji. Ponadto firma zdecydowała się zawrzeć umowę z zarządem hali widowiskowo-sportowej w Szczecinie na okres trzech lat, aby zostać sponsorem tytularnym, dlatego też hala będzie nosić nazwę Azoty Arena. Kwota jaką firma zapłaciła to jedyne 2,1 miliona złotych. Jakby nie patrzeć nie jest to wcale dużo, ponieważ w innych miastach czy innych halach sponsorzy tego typu najczęściej płacą znacznie więcej.

Krzysztof Jałosiński opowiada w jaki sposób firma podchodzi do tego typu inwestycji:

Nie chcemy finansować wydarzeń, które nie są wyjątkowe. Sami chcemy do tej wyjątkowości doprowadzić. Główną kwestią nad którą się zastanawiamy to, co nam to może dać nam jako firmie. Traktujemy to jako biznes. My nie sponsorujemy żadnych sportowców czy klubów. My promujemy siebie jako firmę.

Jak można zauważyć to dla Grupy Azoty bardzo istotna jest reklama ich własnych produktów oraz kreowanie wizerunku i marki. Piłka nożna daje o wiele więcej możliwości niż siatkówka, jednak wiąże się to również z tym, że osiągnięcie sukcesu jest znacznie trudniejsze. W przypadku piłki nożnej trzeba liczyć się ze znacznie większymi środkami finansowymi niżeli w przypadku siatkówki. Zarząd Grupy Azoty jednak doskonale sobie zdaje sprawę z tego jak wygląda sytuacja. Bardzo ciekawe jak potoczy się w najbliższym czasie los Grupy Azoty i Pogoni Szczecin. Jak na razie widać, że wszystko idzie w dosyć niespodziewanym kierunku i pierwsze przesłanki, które dotyczyły dalszej współpracy pomiędzy Pogonią Szczecin, a Grupą Azoty już w zasadzie można schować między bajki. Warto jednak czekać na dalsze informacje, aby zobaczyć jak rozwinie się sytuacja.