Czemu Aleja Wojska Polskiego nie jest sercem miasta?

Czemu Aleja Wojska Polskiego nie jest sercem miasta?

18 lutego 2015 0 przez Karol

W badaniu wzięło 114 osób i przeszło ponad połowa z nich wyraziła się jednoznacznie na temat tego, że istniałaby możliwość, aby to aleja Wojska Polskiego w Szczecinie stała się centrum miasta. Ankieta została przeprowadzona na zlecenie urzędu miasta Szczecin.

Sam formularz ankiety oraz wyniki jej można znaleźć na internetowej stronie Szczecińskiego Inkubatora Kultury.

Doktor Monika Tomczyk, prezes Stowarzyszenia Media Dizajn wyjaśnia skąd wziął się pomysł na badanie:

Badanie było jednym z elementów realizowanego przez Fundację Artmosphere projektu „Moja Ulica Moje Miasto”. Przeprowadzający badania dochowali wszelkiej staranności badawczej, aby dotrzeć do szerokiej grupy respondentów.

Znaczna część badanych osób wyraziła się jednomyślnie co do kwestii jakoby aleja Wojska Polskiego miałaby zostać „sercem miasta”. Ponad połowa osób, która stwierdziła, iż szeroka dzisiaj arteria powinna spełniać tego typu funkcję, chciałaby również aby ruch na tej ulicy zdecydowanie się uspokoił, zwłaszcza jeżeli chodzi o odcinek pomiędzy placem Szarych Szeregów, a placem Zwycięstwa, a tym samym chcieliby oni, aby prędkość tam została znacznie ograniczona tak samo chcieliby oni pasów ruchów i wprowadzenia w tym rejonie ruchu meandrowego, czyli inaczej mówiąc jest to taki ruch, którzy wymaga od kierowcy, aby zmniejszył prędkość, z tego względu, że tor jazdy jest odgięty, ponieważ znajdują się tam liczne wyspy, czy jest bardzo dużo lokalizacji parkingowych.

Jeżeli zaś chodzi o zdanie badanych związanych z tym, aby przywrócić linię tramwajową w tamtą okolicy to zdania na odcinku placu Zwycięstwa, a placem Szarych Szeregów są na dzień dzisiejszy dosyć podzielone. Przeszło połowa zapytanych osób, a dokładniej 48 procent stwierdziła, że ta kwestia jest im w zasadzie całkowicie obojętna. Z drugiej strony, przeszło 44 procent osób opowiedziało się jednoznacznie za tym, aby przywrócić linię tramwajową w tej okolicy.

Bardzo ciekawie prezentuje się również odmienność zdań ze względu na płeć. Osoby, które wzięły udział w ankiecie i opowiadały się za tym, aby aleja Wojska Polskiego pełniła rolę „serca miasta” były to w głównej mierze kobiety, ponieważ było to przeszło 58 procent. Mężczyźni co do tej kwestii to sami podchodzili nieco sceptyczniej, ale mimo wszystko również nie kryli zadowolenia i uważali, że jest to pozytywne rozwiązanie, ponieważ aż 51 procent z nich było takiego zdania.

Decydując się na analizę wyników związanych z tym jaką postawę prezentują mieszkańcy w stosunku do alei Wojska Polskiego jako centrum miasta może się okazać, że zbliżone zdania mają respondenci w różnym przedziale wiekowym, co jest dosyć zaskakujące. Ankieta również była prowadzona za pośrednictwem internetu, ale również dokonywano ją przy pomocy wywiadu z respondentami, używając do tego laptopa i palmtopa. Badanie miało miejsce w grudniu 2014 roku. Ostateczny raport z badania trafił do rąk jednostki, która zajęła się organizacją konkursu.

Doktor Monika Tomczyk twierdzi, że nie wiadomo czy ta ankieta będzie miała wpływ na stan tego jak wygląda Szczecin:

Jako wykonawcy raportu nie wiemy, czy i w jakim stopniu wyniki wpłyną na losy alei Wojska Polskiego, natomiast uważamy że jest to cenny wkład i godna pochwalenia inicjatywa, która na celu miała zapytanie mieszkańców o to, co sądzą o tej ulicy.