Coraz więcej wernisaży w Muzeum Narodowym

Coraz więcej wernisaży w Muzeum Narodowym

14 lutego 2015 0 przez Karol

Muzeum Narodowe postanowiło uderzyć z podwójną siłą. Z dniem 12 lutego na Wałach Chrobrego można obejrzeć dwie ekspozycje, które każdy Szczecinianin powinien zobaczyć.

Pierwszą z nich jest wystawa, która dotyczy sztuki artystów, którzy tworzyli w bardzo istotnych dziesięcioleciach. Stanowi to swoistą kontynuację projektu „1913 Święto Wojny. Tytuł tej wystawy to „Przemiany. Od Klingera do Kanoldta”. Można na niej zobaczyć grafiki z krajów niemieckojęzycznych, które pochodzą ze zbioru Muzeum Narodowego w Szczecina. Wernisaż jest oparty o dzieła, które zostały zgromadzone przez Waltera Riezlera, który pełnił rolę pierwszego niemieckiego dyrektora w szczecińskim muzeum.

Na tej wystawie można zobaczyć przegląd niemieckiej sztuki od drugiej połowy XIX wieku, aż do pierwszej dekady XX wieku, która rozwijała się w takich skupiskach kulturowych jak Monachium, Düsseldorf, Berlin, Drezno czy Wiedeń. Dlatego też grafika jest w tych przypadkach ukazywana jako swoista technika twórczej ekspresji, która ukazywana jest na naprawdę wielu różnych wymiarach, a to z tego względu, że na zaprezentowanych tutaj pracach będzie można zobaczyć szereg różnego rodzaju wpływów od romantyzmu, aż po symbolizm. Można znaleźć tutaj naprawdę wiele dzieł, do których można zaliczyć chociażby impresjonizm czy niezwykły i jedyny w swoim rodzaju niemiecki ekspresjonizm.

Na wystawie można zobaczyć grafiki wielu artystów, chociażby takich jak Maks Liebermann, Maks Klinger, Lovisa Corintha, Emil Orlik, Egon Schiele, Otton Hettner, Emil Nolde, Alfred Kubin i Paul Klee. Sama ekspozycja została stworzona dzięki zawartej współpracy z Fundacją Ernsta Barlacha w Gustrow i oczywistym jest fakt, że jego dzieła również można znaleźć na wystawie w gmachu na Wałach Chrobrego.

Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że ekspozycji towarzyszy wydany katalog, który dokumentuje wszystko to co można na niej znaleźć, a ponadto można w nim dostrzec bardzo obszerne komentarze biograficzne i wprowadzenia do tematyki, która jest ukazana w całej muzealnej prezentacji. Warto wspomnieć, że jeszcze na ten miesiąc zostały zaplanowane trzy inne wydarzenia, które będą dotyczyć tej wystawy. Pierwsza z nich będzie odbywała się 15 lutego o godzinie 12:00 i nosić będzie nazwę „czarną kreską o niemieckiej duszy” – podczas niej będzie można wziąć udział w spotkaniu kuratorskim, które zostanie poprowadzone przez doktora Dariusza Kacprzaka. Następnie, w kolejnych czterech dniach, o godzinie 18:00 będzie odbywać się „Ewangelia Zaratustry”, która będzie polegała na promowaniu książki dotyczącej Friedricha Nietzsche i zostanie ona poprowadzona przez profesora Jaromira Brejdaka. Miejsce będzie miało również spotkanie 26 lutego, o godzinie 12:00, które będzie swoistym oprowadzeniem kuratorskim dla seniorów i będzie ono przeprowadzane przez dr Ewe Gwiazdowską oraz dr Dariusza Kacprzaka. Zakończenie wystawiania prac będzie miało miejsce w dniu 12 kwietnia 2015 roku.

Drugą zaś wystawą w Muzeum Narodowym w Szczecinie będzie „Grafika gra sztuki” i została ona otworzona również 12 lutego. Przygotowaniem jej zajął się Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rolę kuratora tego projektu pełni Dorota Folga-Januszewska. Twórcy tej inicjatywy chcą pokazać to wszystko co w grafice jest tak naprawdę rzadko kiedy eksponowane, czyli ten etap, w którym powstaje pierwsza idea, aż przez kształtowanie matrycy, po etap w którym zachodzą procesy artystyczno-warsztatowe, które są poprzedzane i prowadzą do powstania odbitki. Pośród wielu prac, które można zobaczyć będą tam dokonania artystów z czterech różnych pokoleń, a jedną z nich będzie chociażby najmłodsza autorska, czyli Aleksandra Tubielewicz. Ta wystawa będzie trwała do 5 kwietnia 2015 roku.