Coraz więcej szkół dających fach w Szczecinie?

Coraz więcej szkół dających fach w Szczecinie?

13 lutego 2015 0 przez Karol

Uczniowie uczęszczający do gimnazjów decydują się coraz częściej wybrać szkołę, która posiada profil zawodowy, niżeli szkołę o charakterze ogólnokształcącym. Zaczynają oni myśleć o swojej przyszłości i chcą posiadać zawód jak najwcześniej to tylko możliwe.

Dane, które pochodzą z Ministerstwa Edukacji Narodowej są dosyć zaskakujące, ponieważ na ich podstawie można wywnioskować, że licea ogólnokształcące zostały w poprzednim roku wybrane przez przeszło 51 procent gimnazjalistów, zaś już w tym roku zdecydowało się je wybrać raptem 45 procent z nich. 37 procent gimnazjalistów postanowiło postawić na wybór technikum i w porównaniu z poprzednim rokiem jest to wzrost o 3 punkty procentowe, zaś na szkoły zawodowe zdecydowało się 17 procent wszystkich gimnazjalistów.

Powodem tego typu sytuacji jest fakt, że uczniowie dzięki temu są w stanie zdobyć o wiele więcej niż jedynie zawód, ale dzięki praktykom w szkołach zawodowych i technicznych są w stanie zdobyć perspektywę na dalszy zawód. Coraz większe grono firm decyduje się na podpisanie umowy o współpracy z konkretnymi firmami, które zajmują się opieką uczniów, a bardzo często można znaleźć się w sytuacji, że uczniowie otrzymują oferty pracy po szkole.

Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie zdecydował się na podpisanie w tym roku szkolnym umowy na współpracę z Telewizją Polską. Współpraca będzie odbywała się w zakresie promowania szkolnictwa technicznego oraz przygotowania kandydatów do pracy w takich zawodach jak technik informatyk, technik mechatronik, technik elektryk, technik elektronik.

Beata Miętus, dyrektor szkoły na ten temat wypowiada się bardzo pozytywnie i twierdzi, że rynek wymaga dostosowania się:

Rozwój techniki idzie tak szybko, że trzeba być bardzo kreatywnym w tych dziedzinach. Zainteresowanie zawodami technicznymi na rynku pracy jest bardzo duże. Nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia bez informatyki i elektroniki.

Warto też zauważyć, że szkoły, które kształcą w zawodach technika dają również możliwość zdobycia poza większymi umiejętnościami, które przydadzą się na rynku pracy również dają możliwość zdobycia matury. Zawody techniczne oraz zawody informatyczne są naprawdę bardzo popularne, ale nie tylko one, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na pójście w stronę hotelarstwa i gastronomii. W Zespole Szkół nr 6 w Szczecinie, inaczej nazywanym „gastronomiku” wielu uczniów posiada stałe kontakty z wieloma świetnymi specjalistami z zakresu gastronomii oraz biorą udział i wygrywają wiele konkursów gastronomicznych.

Janina Krajewska, dyrektor szkoły twierdzi, że uczniowie tej szkoły są naprawdę wykwalifikowaną kadrą, na której można polegać:

To są prawdziwi fachowcy. Dla naszych absolwentów znalezienie pracy w dobrej restauracji czy hotelu nie tylko w Polsce, ale w Europie nie stanowi żadnego problemu.