Co będzie się działo 31 marca?

Co będzie się działo 31 marca?

3 marca 2015 0 przez Karol

Organizacje pozarządowe uważają ten dzień za naprawdę coś magicznego, gdyż ma to dla nich naprawdę niezwykłe wręcz znaczenie. Jedni podchodzą do tej daty nieco bojaźliwe, a inni traktują ten dzień jako dzień swojej osobistej chwały, ponieważ 31 marca jest w pewnym rodzaju dniem sądu.

Organizacje pozarządowe

Zapewne nie każdy orientuje się czym są organizacje pozarządowe, zwane również trzecim sektorem. W zasadzie może to kojarzyć się ze wszystkim i z niczym. Najprościej jednak można powiedzieć, że są to fundacje, stowarzyszenia, związki, towarzystwa czy kluby sportowe. Nie pełnią one rol firm, ani administracji publicznych. W większości są to ludzie, które są w stanie poświęcić swój wolny czas, możliwości, wolę i siły, aby działać i realizować swoje pasję, plany, albo żeby szerzyć pomoc i dostarczać ją tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Rezultatem tego typu działań bardzo często zostają wydarzenia, a jest ich naprawdę mnóstwo, można wymienić chociażby:

Szczecin European Film Festiwal (Stowarzyszenie OFFICYNA), Spoiwa Kultury (Stowarzyszenie KANA), JapanFest (Stowarzyszenie ENSO), punkty geocachingowe w Szczecinie (Fundacja Hot-Point), dzień przewodnika (Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników), miejsca rehabilitacji (Fundacja Tęcza, Stowarzyszenie ISKIERKA), miejsca pomocy (Fundacja Tulipan, Fundacja Hussar, Towarzystwo Pomocy Dzieciom, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym Zachodniopomorska Jednostka Wojewódzka).

Co się dzieje 31 marca?

Organizacje pozarządowe są podmiotami, które w gruncie rzeczy posiadają finanse na swoje funkcjonowanie z wielu darowizn, zbiórek publicznych czy dofinansowań ze środków publicznych. Dlatego też muszą co jakiś czas wykazać to jak dużo pieniędzy otrzymały oraz na co te pieniądze zostały wydane. 31 marca to właśnie ten termin, w którym to dana organizacja ma obowiązek, aby sporządzić sprawozdanie finansowe i odpowiedniego rodzaju deklarację podatkową. Do tego czasu w organizacjach muszą powstać odpowiedniego rodzaju dokumenty, które będą wykazywać to jak dużą ilość pieniędzy otrzymały te organizacje i na co te pieniądze zostały przeznaczone. Powodem, dla którego muszą tego typu dokumenty powstać nie jest jedynie fakt, że muszą zostać wypełnione odpowiednie obowiązki, ale również istotną kwestią jest budowanie zaufania społecznego do konkretnej organizacji, która pozyskuje środki z przestrzeni publicznej. Każda organizacja podchodzi do tego w inny sposób.

Jak się do tego zabrać?

Kwestie urzędowe mają to do siebie, że bardzo trudno się do tego zabrać i że nie rzadko, aby je zrozumieć trzeba będzie naprawdę wysilić mózg. Istnieje jednak pewien sposób, aby mieszkańcy Szczecina dali sobie z tym radem. Wystarczy w takim momencie skorzystać z pomocy, która udzielana jest przez Szczecińskie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3, które właśnie zajmuje się wspieraniem organizacji i osób, które w tym działają. Sektor 3 jest w stanie pomóc zarówno w kwestii formalno-prawno-księgowej, doradzić skąd dana organizacja może pozyskać odpowiednie fundusze na prowadzenie swojej działalności i dać wiele rad dotyczących tego jak nie zabłądzić podczas prowadzenia organizacji. Wsparcie pod względem merytorycznym to nie wszystko, w biurze Sektora 3, organizacje pozarządowe są w stanie skorzystać z sal, aby prowadzić warsztaty, szkolenia czy własne spotkania czy też ze sprzętu takiego jak drukarki, komputery, ksero czy skanery.

Czy w Szczecinie jest dużo organizacji?

Dane, które pochodzą z Urzędu Miasta z 2014 roku jasno wskazują, że na ternie Szczecina działa 2546 organizacji pozarządowy, ale duża część z nich jest nieaktywna. Warto jednak zauważyć, że istnieje dużo grup, które w żaden sposób się nie formalizują.

Jan Karpierz, pracownik SCWOP Sektor 3 opowiada o tym jak to wygląda w Szczecinie:

W naszym mieście jest wiele osób, dla których spędzanie czasu na kanapie jest marnotrawieniem czasu i tych, którzy pomimo zapełnionego kalendarza starają się znaleźć czas na działania społeczne, obywatelskie. Tacy ludzie, chcą COŚ robić, działać, realizować swoje pasje, zainteresowania, wspierać innych, organizować spotkania, eventy, wydarzenia. I to robią, jednak w pewnym momencie często spotykają się z problemami natury formalnej np. przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych.. Wtedy poszukując odpowiednich rozwiązań decydują się na powołanie organizacji. Często zdarza się, że pomagamy w tworzeniu organizacji wywodzących się właśnie z takich grup aktywistów. Gdy ludzie, którym pomagaliśmy się „założyć” dalej i mocniej aktywnie działają, robią swoje wydarzenia, pomagają szerokiemu gronu osób. To serce się raduje, a uśmiech sam wchodzi na usta.

Organizacja dla osób działających. Firma dla osób zarabiających

Wielu osobom wydaje się, że na organizacjach pozarządowych można zarobić bardzo dużo pieniędzy i w zasadzie będą one pochodzić zewsząd. Jeśli byłoby się prezesem fundacji, która zostałaby stworzona przez wielką korporację to oczywiście, że istnieje taka możliwość, jednak w przypadku większości organizacji to tak nie jest. Organizacje najczęściej są tworzone z chęci niesienia dobra, działania, realizowanie swoich marzeń, pomagania innym, czy rozwijania się. Formą zapłaty najczęściej za takie działanie jest tylko uśmiech i podziękowania od ludzi, którym się pomaga. Dlatego jeżeli ktoś myśli o tym, że jak założy organizacje pozarządową to zarobi niesamowite ilości pieniędzy to powinien się dwa razy nad tym zastanowić.

Czy organizacje pozarządowe są potrzebne?

W dzisiejszych czasach organizacje pozarządowe pełnią rolę łącznika pomiędzy procedurami, pracą i koniecznością. Organizacje pozarządowe mają jednoczyć, nieść pomoc potrzebującym, rozwijać zainteresowania. Wyobraźcie sobie Szczecin bez takich organizacji jak Festiwal Książki Słuchanej czy Spoiw Kultury. Nie byłoby to miasto takie samo. Dlatego warto się zainteresować i rozwijać w tym kierunku, aby nieść pomoc i radość innym ludziom.