Żurawie nie będą oświetlone?

Żurawie nie będą oświetlone?

7 listopada 2014 0 przez Karol

Mieszkańcy nie będą mogli liczyć na stałe oświetlenie dźwigów, ponieważ ostatnie oświetlenie żurawi nie było inicjatywą Muzeum Narodowego. Jak na razie największą nadzieję związaną z oświetleniem żurawi można wiązać z powstaniem Centrum Nauki „Balticum”. Chociaż istnieje jeszcze szansa na to, że poskutkuje tutaj inicjatywa obywatelska.

Wiele pozytywnych reakcji było związanych z próbnym oświetleniem zabytkowych dźwigów na Łasztowni. Mieszkańcy Szczecina byli bardzo zadowoleni i po próbie zaczęły napływać głosy oraz pytania, które domagały się powtórki oraz tego, aby żurawie były oświetlone na stałe w szczecinie. Niestety Lech Karwowski powiedział, że oświetlenie było zamontowane tylko na ten jeden wieczór, a inicjatywa wyszła ze strony Laury Hołowacz, a celem tej prezentacji było pokazanie jak duże możliwości posiada firma, które zajęła się bezpłatną realizacją oświetlenia podczas tego wieczoru. Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Lech Karwowski wyjaśnił dlaczego według niego na dzień dzisiejszy nie ma możliwości, aby coś takiego miało miejsce:

Oświetlenie stałe wymagałoby określenia warunków finansowych przez realizatora, oraz znalezienia funduszy. Muzeum w chwili obecnej nie ma na to środków, ale entuzjazm organizatorów przedsięwzięcia pozwala przypuszczać, że być może można liczyć w przyszłości na sponsorów. Muzeum popiera tę inicjatywę.

Czy jest szansa na oświetlenie dźwigów?

Według Piotra Jankowskiego z Działu Komunikacji Społecznej i Wolontariatu Muzeum Narodowego w Szczecinie wkomponowanie dźwigów w otoczenie może nastąpić dopiero po zakończeniu budowy Centrum Nauki „Balticum”. Co jednoznacznie będzie wiązało się z tym, że na ponowne oświetlenie żurawi trzeba będzie poczekać co najmniej kilka lat. Z drugiej strony są pogłoski, że istnieje szansa na to, aby jednak oświetlone dźwigi były stałym elementem miasta. Inicjatorka, Laura Hołowacz w najbliższym czasie będzie starała się dojść do porozumienia z Urzędem Miasta i Muzeum Narodowego, twierdząc przy tym, że firma, która oświetla dźwigi również wyraża chęć:

Jest chęć firmy Philips Lighting Poland, jest nasza inicjatywa, teraz tylko trzeba znaleźć na to fundusze. Rozmawiałam wstępnie z Panem wiceprezydentem Soską i chociaż nie ma na razie żadnej deklaracji ze strony miasta, jest zainteresowanie. Myślę, że byłaby to bardzo niezwykła rzecz w Szczecinie, tym bardziej, że po naszym oświetleniu Philips został zaproszony do Gdańska, tam też chcą oświetlić swoje żurawie. To jest atrakcja, która zbiera dobre opinie społeczne, a ja osobiście kocham żurawie jako człowiek portu, więc w drugiej połowie listopada podejmuję takie działania, żeby ruszyć tę sprawę. Szczecin powinien mieć te żurawie, bo to kolejny punkt, który podniesie atrakcyjność naszego miasta i który będzie przypominał o porcie, w końcu jesteśmy miastem portowym.

Kiedy powstanie Centrum Nauki „Balticum”?

Centrum Nauki „Balticum” jest pomysłem, który w najbliższym czasie będzie miał zastąpić Muzeum morskie, a wszystko wynika z kwestii finansowych. Centrum Nauki, które miałoby funkcjonować na podobnych zasadach co warszawskie Centrum Nauki Kopernik, ma możliwość zdobycia dofinansowanie, dlatego jego powstanie zapewne jest tylko kwestią czasu. Co do wysokości dofinansowania to na razie specjalnie nic na ten temat nie wiadomo, ponieważ cały czas na razie trwają rozmowy związane z tym tematem. Radosław Soćko z biura prasowego urzędu Marszałkowskiego opowiada o tym jak miałoby wyglądać dofinansowanie:

Rozważane jest zarówno wsparcie dla Centrum Nauki (Balticum) z poziomu krajowego (środki europejskie, środki pozostające w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub innych resortów: edukacji narodowej, nauki i szkolnictwa wyższego), jak i z poziomu regionalnego – z wykorzystaniem środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Na razie jednak nie wiadomo jak duże i czy w ogóle jakieś pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycję. Aktualnie trwają negocjacje z Komisją Europejską, które mają za zadanie nakreślić kształt nowej perspektywy. Wstępne obliczenia pokazuję, że koszt budowy takiego Centrum Nauki miałby wynieść około 95 milionów złotych.