Zobacz spadające gwiazdy już dziś!

Zobacz spadające gwiazdy już dziś!

14 sierpnia 2014 0 przez Karol

Dnia 14 sierpnia 2014 roku, czyli już dziś, o 21:30 będzie można zobaczyć przepiękny widok, w postaci spadających gwiazd. Deszcz meteorytów jest niesamowitym i bardzo niecodziennym zjawiskiem. Do Parku Kasprowicza zaprasza Polskie towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Szczecinie organizuje całą imprezę związaną z oglądaniem spadających gwiazd na niebie.

Gdzie odbędzie się impreza?

Całe wydarzenie ma się odbyć na obrzeżach Parku Kasprowicza. Dokładniej mówiąc chodzi o tzw. Psią Polane. Te miejsce zostało specjalnie wybrane ze względu na swoja bardzo dobre zaciemnienie. Mimo faktu, że mieści się ono w środku miasta to jednak dzięki odpowiedniemu położeniu jest wręcz idealne do tego typu imprez. Żeby trafić na Psią Polanę trzeba kierować się w stronę Pomnika Czynu Polaków, zwanego większemu gronu osób jako pomnik trzech orłów. Sama polana mieści się bardzo blisko tegoż właśnie pomnika.

Jakie atrakcje będą na tej imprezie?

Mimo tego, że obserwatorzy mówili, że najwięcej Perseidów miało spaść podczas nocy z 12 na 13 sierpnia to jednak organizatorzy całej imprezy stwierdzają, że w nocy z 14 na 15 sierpnia również będzie można zobaczyć sporo Perseidów. Organizatorzy imprezy twierdzą, że najlepszy moment do oglądania spadających meteorytów był jednocześnie najgorszym. Ze względu na to, że najwięcej ich spadało podczas pełni księżyca dlatego było naprawdę ciężko obejrzeć tam cokolwiek. Dzisiejszej nocy księżyc ma ukazać się dopiero o godzinie 22. Dlatego też uczestnicy imprezy będą mogli bez problemu zobaczyć spadające gwiazdy, korzystając ze specjalnego teleskopa.

Właśnie sam teleskop, który będzie znajdował się dzisiejszego wieczora w Parku Kasprowicza jest bardzo interesujący. Ponieważ mimo tego, że jest to amatorski teleskop  posiadający średnicę lustra, która wynosi 60 centymetrów. Za jego pomocą uczestnicy będą mogli zobaczyć znacznie więcej rzeczy niżeli same Perseidy. Po 22 organizatorzy zapraszają do oglądania księżyca oraz wiele innych jasnych obiektów pochodzących z głębi niebieskiego nieba. Dokładniej chodzi tutaj o galaktyki, gromady gwiazd i mgławice. Ponadto nie będzie to tylko jedyny teleskop, z którego będzie można korzystać podczas oglądania spadających gwiazd. Zainteresowani będą mogli skorzystać z innych, mniejszych urządzeń. Ponadto niespodziewaną atrakcją będzie możliwość oglądania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która akurat tej nocy dwukrotnie pojawi się nad Szczecinem. Organizatorzy twierdzą, że jest to naprawdę fantastyczny widok. Bardzo jasny i szybko przesuwający się punkt na niebie.

Warto zaznaczyć, że wstęp na imprezę jest całkowicie bezpłatną, która organizowana jest przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii – Oddział Szczecin. Nie jest to już pierwsza impreza tej organizacji. W marcu tego roku odbyły się już otwarte obserwacje zaćmienia Słońca na Jowiszu. Zaś w maju mieszkańcy Szczecina mogli umilić sobie dzień oglądając planetę Saturn.