Zobacz prawdziwą gratkę dla miłośników historii!

Zobacz prawdziwą gratkę dla miłośników historii!

17 listopada 2014 0 przez Karol

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym jak wyglądały mało znane aspekty związane z walką o Dąbie w 1945 roku? Myślałeś jak prezentowały się dawniej, już nieistniejące kościoły, które posiadały średniowieczny rodowód? A może ciekawiło Cię czy w Szczecinie można znaleźć architekturę wzbogaconą o francuskie akcenty? Jeżeli tak to już niedługo będziesz miał możliwość zdobycia odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

18 listopada 2014 roku, we wtorek, na Zamku Książąt Pomorski będzie odbywać się kolejne spotkanie z cyklu „Szczecin. Retrospekcje”. Tematem tego spotkania będą walki o Dąbie, które toczyły się w 1945 roku. Opowiadać o nich będzie historyjk wojskowości, płk Marian Erenc. Wszyscy chętni będą mogli dowiedzieć się kilku naprawdę bardzo ciekawych rzeczy na ten temat, ponieważ historyk zajmie się omawianiem głównie kwestii, które nie były zbyt często poruszane. Wojska niemieckie bardzo broniły Szczecina, z tegoż, że względu, że sam Hitler uważał rejon Szczecin za filar obrony na Pomorzu. Realizacja operacji berlińskiej nie byłaby możliwa, gdyby nie zwycięska bitwa o Dąbie.

Spotkanie z historykiem odbędzie się o godzinie 17:00, w sali literackiej 202 w Zamku Książąt Pomorskich. Wstęp jest całkowicie bezpłatny.

Natomiast już o godzinie 18:00, przy ulicy Jagiellońskiej 33, w siedzibie Alliance Française, dr Hellena Freino oraz dr Bogdana Kozińska będą opowiadać o francuskich akcentach, które można odnaleźć w szczecińskiej architekturze. Spotkanie będzie odbywać się w ramach Dni Kultury Francuskiej 2014 w Szczecinie. O architekturze będzie można posłuchać w sali Provence. Wstęp na te spotkanie również jest bezpłatny.

Zaś w środę, czyli 19 listopada 2014 roku będzie możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat średniowiecznych i niestety już nieistniejących, szczecińskich Kościołów. Zainteresowani dowiedzą się jak wyglądał proces ich zanikania i czemu nie ocalały one po dziś dzień. Kiedy to porówna się najstarsze dostępne widoki Szczecina, chociażby wykonany przez Fransa Hogenberga oraz opublikowany w 1588 roku w IV tomie dzieła Georga Brauna „Civitates orbis terrarum”, z aktualną panoramą szczecińskiego starego miasta dojdzie się jednoznacznie do wniosku, że ilość kościołów zmniejszyła się w sposób drastyczny. Za murami można zauważyć pięć budynków kościelnych, zaś w samych murach miejskich, aż sześć. Do dnia dzisiejszego z 11 świątyń pozostały tylko trzy.

Wykład zostanie poprowadzone przez Kazimierza Kalita – Skwirzyńskiego, historyka sztuki. Miejscem spotkania będzie Muzeum Historii Szczecina, oddział Muzeum Narodowego. Jest to spotkanie, które odbywa się w ramach cyklicznych i comiesięcznych „Śród z historią Szczecina”. Zainteresowani są proszeni o przybycie na godzinę 17:00. Wstęp tak jak w poprzednich przypadkach również jest darmowy.