Zobacz na co jutro Szczecinianie wydadzą 5 milionów złotych!

Zobacz na co jutro Szczecinianie wydadzą 5 milionów złotych!

30 września 2014 0 przez Karol

Od jutra mieszkańcy Szczecina będą mogli zagłosować na inwestycję, które chcą aby zostały zrealizowane przez miasto jak najszybciej. Wszystkie pieniądze będą pochodzić z budżetu obywatelskiego. Najpopularniejszymi inicjatywami jak na razie jest Szczeciński Rower Miejski na Prawobrzeżu, nowe ścieżki rowerowe oraz ściana płaczu.

Piotr Krzystek – Prezydent Szczecina, na konferencji prasowej wypowiadał się na temat budżetu obywatelskiego:

Budżet obywatelski działa. W zeszłym roku mieszkańcy zagłosowali za stworzeniem roweru miejskiego oraz modernizacją Stawu Brodowskiego. Rower już funkcjonuje z dużym powodzeniem, a staw w tej chwili zmienia swoje oblicze.

Kto będzie mógł głosować za inwestycjami z budżetu obywatelskiego?

W głosowaniu związanym z przeznaczeniem pieniędzy z budżetu obywatelskiego będzie mógł zagłosować każdy mieszkaniec Szczecina, który ukończył 16 lat. Dodatkowym wyjątkiem są studenci oraz uczniowie, którzy uczą się w Szczecinie, ale nie posiadają meldunku. Będą dwie formy możliwości oddawania głosów, za pośrednictwem strony internetowej: www.konsultuj.szczecin.pl oraz w formie papierowej, korzystając z kart do głosowania, które będą ulokowane w wyznaczonych do tego punktach. Studenci oraz uczniowie, którzy nie są zameldowani w Szczecinie będą mogli oddać głos tylko i wyłącznie korzystając z formy papierowej.

Punkty, w których będzie można zagłosować na projekt z budżetu obywatelskiego:

 • Gmach Główny Urzędu Miasta Szczecin – Plac Armii Krajowe 1

Wejście środkowego, hall mieszczący się na parterze. Będzie mieścić się tam urna do głosowania oraz stanowisko komputerowe, z którego będzie można skorzystać aby oddać głos korzystając z internetu. Wejście boczne, sala 62 Biuro Obsługi Interesantów. Będzie tam mieściła się urna do głosowania. Wszystkie osoby, które będą chciały odwiedzić Urząd Miasta, aby oddać głos będą mogły to zrobić od 7:30 do 16:00 od poniedziałku do piątku, zaś dnia 21.10.2014 roku będzie można to zrobić do północy.

 • Filia Urzędu Miasta – Ulica Rydla 39/40

Biuro Obsługi Interesantów. Będzie można tam znaleźć urnę do głosowania oraz stanowisko komputerowe, które będzie umożliwiać oddanie głosu przy pomocy internetu. Głosowanie w Filii Urzędu Miasta będzie odbywało się od godziny 8, do 16, od poniedziałku do piątku.

 • Siedziby Rad Osiedli

W godzinach pełnienia dyżurów w Radach Osiedli. Będzie istniała możliwość oddania głosu w formie papierowej oraz elektronicznej, jeżeli Rada Osiedla będzie posiadała stanowisko komputerowe oraz dostęp do internetu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć www.osiedla.szczecin.pl.

Jak wygląda tegoroczny budżet obywatelski?

W tym roku budżet obywatelski został podzielony na pięć części:

 • Projekty ogólnomiejskie
 • Dzielnica Północ
 • Dzielnica Prawobrzeże
 • Dzielnica Śródmieście
 • Dzielnica Zachód

Każdy mieszkaniec może wybrać dwa projekty, pierwszy będzie pochodził z listy ogólnomiejskiej, zaś drugi będzie dotyczył dowolnie wybranej przez siebie dzielnicy. Każda osoba będzie mogła zagłosować tylko jeden raz, bez możliwości zmiany decyzji.

 • Liczba zadań ogólnomiejskich: 40
 • Liczba zadań dzielnicy Śródmieście: 24
 • Liczba zadań dzielnicy Północ: 23
 • Liczba zadań dzielnicy Prawobrzeże: 24
 • Liczba zadań dzielnicy Zachód: 32
 • Łączna liczba propozycji, jakie wpłynęły od mieszkańców: 184
 • Łączna liczba zadań, które znalazły się na ostatecznych listach zadań do głosowania: 143

18 września 2014 roku, na sali sesyjnej Rady Miasta Szczecin odbyło się publiczne losowanie, które miało za zadanie wyłonić miejsca projektów na listach zadań do głosowania. Losowanie było publiczne i jawne.

Zadania z list, które będą zamieszczone na elektronicznej karcie do głosowanie będą wyświetlane w sposób losowy po to, aby uniknąć zjawiska wyboru przez Mieszkańców takich projektów, które uzyskały jak najwyższy numer na listach do głosowania. Zadania, które uzyskają największą liczbę głosów na listach zadań dzielnicowych oraz na liście projektów ogólnomiejskich zostaną wpisane do projektu Budżetu Miasta Szczecin na rok 2015.

Wszyscy chętni mogą oddać swój głos od 01.10.2014 do 21.10.2014. Jest naprawdę bardzo dużo czasu, aby każdy mieszkaniec Szczecina mógł zagłosować na swój ulubiony projekt.