Zobacz kiedy zostanie odbudowany most Kłodny

Zobacz kiedy zostanie odbudowany most Kłodny

6 października 2014 0 przez Karol

Odbudowanie mostu Kłodnego ma się wiązać przede wszystkim z ułatwieniem transportu w mieście, a nie jak to niektórzy uważają, że ma być to tylko i wyłącznie odniesienie do historycznej zabudowy Szczecina. Ponadto wybudowanie tego mostu ma również wpłynąć pozytywnie na ożywienie Łasztowni. Dzisiaj niestety można na wyspę dojechać tylko poprzez zjechanie z ulicy Energetyków. Jeżeli most zostanie odbudowany to Łasztownia będzie miała bezpośrednie połączenie z centrum miasta. Jak na razie trwa przetarg, który zakłada przygotowanie dokumentacji związanej z przebudowaniem układu komunikacyjnego na Międzyodrzu i ma to się jednocześnie wiązać z odbudową mostu Kłodnego.

Piotr Mync, wiceprezydent Szczecina mówi o tym, że aktualnie są prowadzone prace związaną z realizacją takiej inwestycji:

W latach 2013 i 2014 r. trwały prace przygotowawcze, a w czerwcu bieżącego roku pozyskano „Koncepcję przebudowy układu komunikacyjnego wysp Międzyodrza i lewobrzeżnej części Szczecina”, która w swoim zakresie zawiera rozwiązania także dla Mostu Kłodnego.

Przedsiębiorstwo, które wygra przetarg będzie zobowiązana do tego, aby wykonać dokumentację w przeciągu dwóch lat od momentu podpisania umowy. Firma zobowiąże się do tego, aby przedstawić trzy różne koncepcje architektoniczno-konstrukcyjne mostu. Jak na razie szacuje się, że koszt inwestycji będzie oscylował w okolicy 280 milionów złotych. Sam przetarg ma trwać do 4 listopada 2014 roku. Przedsiębiorcy już dzisiaj są zachęceni do inwestowania na terenie Łasztowni, poprzez same plany związane z poprawą warunków do transportu w najbliższym czasie. Od kilku miesięcy mieszkańcy Szczecina mogą obserwować remont jednego z budynków Starej Rzeźni, który aktualnie jest w posiadaniu CSL. Zaś kolejne budynki mają zostać wyremontowane przez firmę NBQ.

Prezes firmy NBQ wyjaśnia dlaczego przedsiębiorstwo zdecydowało się na zakup budynków, które mieszczą się na Łasztowni:

Dodatkowym atutem są rzeczywiste widoki na poprawę dojazdu (remont infrastruktury drogowej w rejonie, planowany most Kłodny). Buduje się marina. Myślę , że decyzji nie będzie trzeba w ogóle wyjaśniać za ok. 2-3 lata, patrząc z okien Stajni na Wały Chrobrego i maszty jachtów.

Most Kłodny powstał po raz pierwszy na przełomie XV i XVI wieku. Początkowo służył tylko do tego, aby być w stanie w łatwy sposób komunikować się z rzeźnią, która mieściła się wtedy na Łasztowni. W 1730-1731 most został rozszerzony, zaś już w latach 1907-1909 stary most drewniany został całkowicie zburzony, aby móc postawić tam nowy, żelazny most. Niestety w okresie drugiej wojny światowej most kłodny został zburzony przez niemieckie wojska, które wycofywały się z miasta w 1945 roku.