Zobacz jak się prezentuje Nowa Filharmonia, w Szczecinie!

Zobacz jak się prezentuje Nowa Filharmonia, w Szczecinie!

1 września 2014 0 przez Karol

Szczecinianie już w ostatnią niedzielę przyszli zobaczyć i zwiedzić nową filharmonię. Specjalnie zaprojektowane akustyczne fotele, wielki hall, w którym nie ma żadnego pogłosu oraz bardzo ciekawie zaaranżowane kręcone schody. Szczecinianie podeszli do całej inicjatywy bardzo optymistycznie. Większość zwiedzających była zachwycona. Jednak czy nie było to zbyt optymistycznie podejście? Czy naprawdę cała filharmonia jest tak świetnie zrobiona, że nie ma się do czego przyczepić?

W niedzielę o godzinie 10:00 przed nowym gmachem Filharmonii widniała wielka kolejka ludzi, którzy chcieli ją zobaczyć. Długość tej kolejki sięgała, aż do budynku Komendy Wojewódzkiej Policji. Mimo coraz większego upływu czasu kolejka nie ustępowała. Można by powiedzieć, że z chwili na chwili powiększała się. Ponieważ jakiś czas później. Szczecinianie byli zmuszeni stawać za budynkiem Komendy Policji. Wiele osób, które wyczekiwały na swoją kolej do zwiedzania filharmonii mogło cieszyć się z oglądania 35. Półmaratonu Gryf. Ponieważ przebieg tegoż, że biegu wiódł przez ulicą Małopolską, która mieści się akurat wzdłuż budynku Nowej Filharmonii, w Szczecinie.

Oprowadzanie zainteresowanych po Filharmonii

Pierwsza grupa osób, które były zainteresowane zwiedzaniem nowej Filharmonii była oprowadzana przez Piotra Krzystka – Prezydenta Miasta Szczecina oraz Dorotę Serwe – Dyrektora Filharmonii Szczecińskiej. Zaś jako przewodnicy przy następnych wycieczkach wzięli udział już pracownicy nowej Filharmonii. Opowiadali oni o tym jak prezentuje się nowa Filharmonia. Zwracali oni w głównej mierze uwagę na fakt, iż estetyka wnętrza to przede wszystkim biel, a dodatkowo zaznaczyli oni również kwestie akustyczne. Oprowadzający nawet w pewnym momencie porównali kwestie akustyczną do Filharmonii znajdującej się w Wiedniu. Dodatkowo zwiedzający byli zapraszani do sprawdzenia jak się siedzi w fotelach, które pochłaniają dźwięk. Oprowadzający opowiadali również o kwestiach estetycznych całego wnętrza. Wyjaśniali oni chociażby, że białe kafelki zostały wyprodukowane na Majorce z mączki marurowej oraz betonu. Zwracali uwagę na naprawdę wiele rzeczy związanych z tym jak prezentuje się Filharmonia. Wiele osób było zainteresowanych tym całym faktem i widać było, że zwiedzający naprawdę byli zachwyceni tym jak prezentuje się Filharmonia.

Co ciekawego jeszcze oferuje nowa Filharmonia?

Podczas zwiedzania, opowiadający opowiadali również też o miejscach gdzie zostaną umieszczone ekrany akustyczne, które mają umożliwiać wykorzystanie złotej sali nie tylko jako miejsca, w którym mogą występować przeróżnego rodzaju koncerty symfoniczne. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że każde załamanie ścian ma istotny wpływ na jakość akustyki. Dodatkowo sceny w obu salach zostały wykonane z bardziej wysokiej jakości drewna dębowego. Nawet pomieszczenie za kulisami zostało zaaranżowane w taki sposób, aby artyści mogli w spokoju ćwiczyć swoje umiejętności przed występem. Dodatkowo mogą to robić w taki sposób, aby nie przeszkadzać nikomu innemu. Wielu gości filharmonii, którzy przyszli w niedzielę byli zachwyceni zarówno dużą salą, tzw. salą słońca, jak i salą kameralną tzw. salę księżycową.

Inauguracyjny koncert w Filharmonii

Już raptem za kilka dni. Ponieważ w piątek, przy Małopolskiej 48 odbędzie się koncert inauguracyjny. Szczecinianie już 7 sierpnia wyczekiwali w bardzo długich kolejkach, aby zakupić bilety na ten właśnie koncert. Warto zauważyć, że w piątek oraz prze cały tydzień inauguracyjny gmach Filharmonii będzie przentował się w kolorach Floating Garden. Iluminacja Filharmonii podczas koncertów ma się zmieniać na jasno biały, zaś podczas świąt ma przybierać kolor biało-czerwony. Podświetlony gmach Filharmonii w okresie zimowym będzie można zobaczyć od godziny 20 do 24. Zaś w okresie od kwietnia do września od godziny 22 do 24.