Zobacz jak będzie wyglądać ulica Mariacka?

Zobacz jak będzie wyglądać ulica Mariacka?

21 października 2014 0 przez Karol

Podziemny parking, apartamenty o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych, klinika stomatologiczna i mieszkania dwupokojowe. Tak w skrócie można opisać to jak będzie się niedługo prezentować ulica Mariacka. aktualnie trwają pracę związane z dokumentacją budowlaną. W związku z przyjętym harmonogramie prac projekty to pozwolenie na rozbiórkę oraz budowę nowych budynków inwestor będzie miał zamiar uzyskać w okresie pierwszego kwartału 2015 roku, zaś roboty związane z wyburzaniem już istniejącego budynku oraz wykonaniem nowej zabudowy mają się rozpocząć na przełomie I oraz II kwartału 2015 roku. Zaakceptowana koncepcja architektoniczna na ulicy Mariackiej przyjmuje, że powstanie tam budynek mieszkalno-usługowy o sześciu kondygnacjach nadziemnej oraz jednej kondygnacji podziemnej, która będzie służyła za parking.

Co znajdzie się na na ulicy Mariackiej

Wejście do budynku zostało zlokalizowane od strony ulicy Mariackiej, ale również od strony dziedzińca. Pod budynkiem został zaprojektowany garaż, w którym znajdzie się 35 miejsc postojowych. Na poziomie gruntu będzie zlokalizowanych kolejnych 5 miejsc postojowych oraz nowa trafostacja i elementy małej architektury. znajdzie się tam również nowe nasadzenia oraz wewnętrzny ciąg pieszojezdny, które zapewni dojazd do garażu podziemnego oraz sąsiadujących nieruchomości. Jeden duży lokal usługowy o powierzchni 400 metrów został zaprojektowany na parterze i będzie przeznaczony na klinikę stomatologiczną. W północnej części budynku znajdą się 4 lokale mieszkalne. Jeżeli zaś chodzi o cztery kondygnacje, od drugiej do piątek to przewidziane tam 52 mieszkania od dwóch do trzech pokoi. Ostatnia kondygnacja będzie różniła się od pozostałych, ponieważ zaprojektowano tam trzy duże mieszkania o powierzchni około 90 metrów kwadratowych, 203 metry kwadratowych oraz 296 metry kwadratowe. Do mieszkań umieszczonych na najwyższej kondygnacji będą przynależały duże tarasy o powierzchni odpowiednio około 18 metrów kwadratowych, 60 metrów kwadratowych oraz 96 metrów kwadratowych. Ponadto każda kondygnacja będzie oferować komórki lokatorskie.

Łącznie w budynku znajdzie się 59 mieszkań, z czego 47 mieszkań dwu-pokojowych o powierzchni około 40-48 metrów kwadratowych, 9 mieszkań z trzema pokojami o powierzchni w okolicach od 62 do 74 metrów kwadratowych, a na dodatek znajdą się również tam trzy mieszkania o wymiarach niestandardowych, które dadzą możliwość indywidualnej aranżacji. Maciej Luszawski z Calbud opowiada o tym jak zostanie wykonany budynek:

Do wykonania budynku zostaną wykorzystane wysokiej jakości materiały, w tym m.in. kamień naturalny, z którego zostanie wykonana elewacja frontowa oraz część elewacji wewnętrznej. Elementy dekoracyjne oraz elewacja w obrębie ostatniej kondygnacji zostaną wykonane przy zastosowaniu rozwiązań systemowych z blachy aluminiowej.

Kto zajmie się realizacją projektu?

Projekt będzie realizowany przez spółkę DEDECO – wybór architektów jest efektem konkursu, który został przeprowadzony w 2012 roku. Maciej Luszawski opowiada o współpracy pomiędzy Calbud, a DEDECO:

Warto dodać, że współpraca pomiędzy Przedsiębiorstwem Budowlanym „CALBUD” Sp. z o.o. oraz Biurem Architektonicznym DEDECO ma długą historię. Jej owocem są takie szczecińskie obiekty jak budynek mieszkalno-usługowy „Kamienica Nova” przy ul. Langiewicza (Plac Dziecka), budynek mieszkalno-usługowy „Dębowy Skwer” przy ul. Dembowskiego, czy w końcu Osiedle Mieszkaniowe „Magnolia Park”, które w zakończonym właśnie konkursie na „Obiekt 25-lecia_SYMBOL PRZEMIAN” zwyciężyło w kategorii „Budynki i zespoły mieszkaniowe wielorodzinne i jednorodzinne”. Jesteśmy przekonani, że projekt „Mariacka” ma szansę stać się kolejnym symbolem bardzo dobrej architektury w Szczecinie.

Kiedy budynek zostanie oddany do użytku?

Właścicielem znajdujących się budynków przy ulicy Mariackiej 6-8 oraz użytkownikiem wieczystym gruntu jest firma budowlana „Calbud”. Nieruchomość, która znajdzie się w tamtym miejscu będzie składać się z czterech działek gruntu o łącznej powierzchni 1,829 metrów kwadratowych. Trzy z czterech zostały nabyte przez Przedsiębiorstwo Budowlane „Calbud” Sp. z o.o. już w marcu 2012 roku poprzez licytację komorniczą, zaś we wrześniu 2014 roku firma w ramach przetargu wylicytowała czwartą z działek. Planowanym terminem oddania budynku jest przełom II oraz III kwartału 2016 roku.

Jak wyglądają statystyki?

 • Liczba kondygnacji nadziemnych: 6
 • Liczba kondygnacji podziemnych: 1
 • Liczba mieszkań: 59
  • mieszkania 2-pokojowe: 47
  • mieszkania 3-pokojowe: 9
  • mieszkania niestandardowe (do aranżacji): 3
 • Liczba lokali usługowych: 1
 • Liczba miejsc postojowych: 40
  • miejsca postojowe w garażu podziemnym: 35
  • miejsca na terenie dziedzińca: 5
 • Powierzchnia użytkowa: 5.774 m2

  • garaż podziemny: 896 m2
  • lokal użytkowy: 400 m2
  • mieszkania: 3.292 m2