Zobacz gdzie znaleźli średniowieczne piwnice w Szczecinie!

Zobacz gdzie znaleźli średniowieczne piwnice w Szczecinie!

Niedawno znajdował się tam parking, zaś aktualnie trwają tam pracę wykopaliskowe. Dokładnie chodzi tutaj o ulicę Wielką Odrzańską, która mieści się na Starym Mieście. To właśnie w tamtym miejscu odkopano średniowieczne piwnice. Pracownicy obsługujący koparkę odsłonili jak na razie pierwsze fragmenty piwnic kamienic, które znajdowały się w mieście jeszcze przed wojną, kiedy to ulica nazywała się bardzo podobne jak dzisiaj, czyli Grosse Oderstrasse. Plan zagospodarowania przestrzennego, przewiduje, że ten teren jest miejscem, w którym zostaną odbudowane dawne kamieniczki.

Bronisław Kubel, pełniący funkcję wiceprezesa w STR Shipping and Trading, która jest właścicielem tego terenu, wypowiada się na temat znalezisk:

Po zbadaniu terenu przez archeologa będziemy mogli bardziej precyzyjnie mówić, co dalej.

Pod ziemią znajdują się piwnice dawnych domów, a ich części pochodzą z naprawdę przeróżnych epok.

Archeolog, Sławomir Słowiński, który na co dzień pracuje w Muzeum Narodowym w Szczecinie opowiada o tym jak wygląda wstępna ocena zabudowy:

Według wstępnej oceny, część murów pochodzi jeszcze ze Średniowiecza, a nadbudówki nad nimi prawdopodobnie z okresu późniejszego, choć widzę też elementy prawdopodobnie nawet z lat 20. i 30. XX wieku.

Historyk architektury, Tatiana Balcerzak w najbliższym czasie również zajmie się ocena piwnic, które zostały wydobyte na światło dzienne. Według wstępnych szacunków piwnice zostały zachowane w bardzo dobrym stanie. Można jasno stwierdzić, że są one w o wiele lepszym stanie, niż te odsłonięte jakiś czas temu, znajdujące się przy ulicy Kurkowej. Archeologowie, a w tym sam Sławomir Słowiński są naprawdę zdumieni tym jak one się prezentują:

Zaskakująco dobry stan, nie spodziewałem się.

Jeszcze przed wojną znajdowały się w tym miejscu kamienice mieszkalne, które posiadały użytkowo-usługowe pomieszczenia na parterze. Te miejsce z dawną ulicą Frauenstrasse, czyli dzisiejszą Panieńską łączyła ulica Budelerstrasse i ulica Darguja, zwana dawniej Langebrückstrasse, która aktualnie już nie istnieje, a prowadziła ona do nabrzeża portowego, czyli ówczesnego Bollwerk.

Badania archeologiczne, a raczej ich wyniki są dla właścicieli nieruchomości kwestią bardzo istotną, ponieważ to od nich zależy co z tymi terenami się stanie. Właściciele chcieliby, aby pod przyszłymi inwestycjami można było wybudować parking, a trzeba wspomnieć, że Stare Miasto cierpi na ewidentne braki w miejscach parkingowych. Jeżeli konserwator zabytków stwierdzi, że trzeba odrestaurować dawne piwnice, tak aby prezentowały się w taki sam sposób jak przed wojną to niestety nie będzie możliwości utworzenia miejsc parkingowych.

Mimo tego, że jest to stare miasto to właściciele mają cichą nadzieję, że jednak uda im się osiągnąć zamierzony sukces, ponieważ nieopodal Baszty, przy ulicy Panieńskiej, konserwator wydał zgodę na pozbycie się piwnic. Pierwsze prace związane z budową kamienic przy ulicy Wielkiej Odrzańskiej rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to spółka STR Shipping and Trading została poinformowana przez władze miasta o tym, że w najbliższym czasie musi rozpocząć budowę inwestycji.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o