Zobacz dlaczego wyjeżdża ze Szczecina!

Zobacz dlaczego wyjeżdża ze Szczecina!

2 grudnia 2014 0 przez Karol

Są to już ostatnie chwile, aby w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie móc obejrzeć niesamowite i fascynujące skarby, które pochodzą z Muzeum XX Czartoryskich.

W związku z remontem krakowskiej siedziby Muzeum Czartoryskich, w Szczecinie od 2010 funkcjonowała wystawa „Przeszłość przyszłości. Zbiory Fundacji Książąt Czartoryskich”, jednak zostanie ona na początku grudnia tego roku, czyli raptem za kilka dni zamknięta. Muzeum Narodowe w Szczecinie zdecydowało się na przygotowanie specjalnej 6-dniowej ekspozycji w ostatni tygodniu, która będzie się odbywać od 2 do 7 grudnia. Akcja pożegnalna będzie odbywać się pod hasłem czartoryscy_last minute.

Daniel Źródlewski z Muzeum Narodowego opowiada o tym co według niego jest warte uwagi:

Szczególnej uwadze polecam wykład o Marii Czartoryskiej (wtorek, 2 grudnia, godz. 17:00), który wygłosi Renata Teresa Korek z Trzebiatowskiego Domu Kultury, a także nieformalną inaugurację nowego cyklu – Randka w Muzeum (czwartek, 4 grudnia, godz. 19:00). Na żywo wystąpią Kasia Buja i Maciej Kazuba, a zakochani w kluboksięgarni FiKa otrzymają kawę.

Program niemalże tygodniowego pożegnania wystawy „Przeszłość przyszłości” zawiera w sobie również warsztaty tańca historycznego, który organizowany jest przez Fundację Akademia Muzyki Dawnej, które będą miały miejsce w sobotę, 6 grudnia, w godzinach od 10 do 13. Dodatkowo zostaną zaprezentowane również dawne tańce z udziałem Bractwa Maltańskiego i to będzie miało miejsce w sobotę o godzinie 16:00.

Kiedy wyczekiwać największych atrakcji?

Daniel Źródlewski opowiedział o tym jak będzie prezentować się niedziela:

Swoistą kulminacją projektu będą niedzielne wydarzenia (m. in. koncert gitarowy Macieja Kosteckiego o 12:00, wykład „Wojna w Hiszpanii oczami żołnierzy pułku piechoty Księstwa Warszawskiego” o 14:30) z pokazem musztry oraz salwą honorową Towarzystwa Strzeleckiego i Miłośników Broni Dawnej „Grajcar” z Polic (na tarasie Wałów Chrobrego o godz. 13:30)

Poprzez okres trwania akcji czartoryscy_last minute będzie można zobaczyć bezpłatnie wszystkie ekspozycje, które prezentują bezcenne pamiątki związane z historiaPolski oraz regionu. Wejść za darmo będzie można we wtorek, środę oraz sobotę w godzinach od 10 do 18, w czwartek od 10 do 20, zaś w niedzielę od 10 do 16.

W planach znalazło się również specjalne oprowadzenie po wystawie. Oprowadzenie będzie miało miejsce we wtorek w południe i będzie przeznaczone w głównej mierze dla osób starszych, w czwartek o godzinie 18:00 oraz w niedzielę o godzinie 12:30. Jeżeli zaś chodzi o 3 grudnia, czyli środę to odbędzie się tam na wystawię „Przeszłość przyszłości” spotkanie z przewodnikiem miejskim Przemysławem Głową. Początek tego spotkania zaplanowana na godzinę 17:00.

Uroczyste zamknięcie ekspozycji nastąpi w niedzielę, 7 grudnia o godzinie 16:00. Wszystkie wydarzenia są całkowicie bezpłatne, dlatego nie ma się o co martwić o fundusze i można zawitać z całą rodziną, aby ujrzeć takie wspaniałe eksponaty.

Bezcenne eksponaty

W wyniku modernizacji aktualnej siedziby kolekcji Czartoryskich była zmuszona do opuszczenia Krakowa i to pierwszy raz od ponad 120 lat. Na szczęście dzięki uprzejmości Fundacji XX Czartoryskich zaprezentowano ją w kilku miastach Polski, muzealia trafiły chociażby do Warszawy, Stalowej Woli, Sandomierza, zaś Szczecin mógł się pochwalić ich największą ilością. Bezcenne eksponaty to chociażby kamizelka Tadeusza Kościuszki, laska marszałkowska Stanisława Małachowskiego, marszałka Sejmu Wielkiego z 1788 roku, maska pośmiertna Fryderyka Chopina oraz tarcza wróżebna króla Jana III Sobieskiego, które została mu dana w podarunku jeszcze przed wyprawą na Wiedeń. która zajmuje honorowe miejsce w Świątyni Sybilii.

Bardzo sporą część zabytków to również militaria, pośród których można znaleźć chociażby bogato zdobioną osiemnastowieczna buławę hetmana Michała Wiśniowieckiego, która pochodzi ze skarbca Ogińskiego.

„Przeszłość przyszłości”, czyli tytuł szczecińskiej wystawy, która została utworzona ze zbiorów należących do Fundacji XX Czartoryskich, ma nawiązywać do dewizy, którą można było zobaczyć tuż nad wejściem do puławskiej Świątyni Sybilli. Izabela z Flemingów Czartoryska otworzyła Świątynie Sybillę w 1801 roku, która de facto była pierwszym polskim muzeum.