Zobacz dla kogo dostępny jest wyjazd na Nabrzeże Wieleckie!

Zobacz dla kogo dostępny jest wyjazd na Nabrzeże Wieleckie!

18 listopada 2014 0 przez Karol

Na byłym parkingu przy ulicy Wielkiej Odrzańskiej trwa inwestycja. W wyniku tego udrożniono wyjazd na Nabrzeże Wieleckie, a wcześniej został on zamknięty dla kierowców. Mieszkańcy z tegoż, że powodu są bardzo oburzeni.

Warto również zauważyć, że mieszkańcy dostrzegli, iż pewnej nocy pracownicy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego postanowili zlikwidować słupki, które oddzielały wyjazd z nieruchomości do Nabrzeża Wieleckiego. Przez ten cały czas ciężarówki, które wywoziły gruz z placu budowy musiały omijać je, decydując się na przejazd po ścieżce rowerowej.

Witold Witkowski, specjalista z zakresu ruchu drogowego nie ukrywa swojego oburzenia tym co się dzieje w ramach tej inwestycji:

To jest karygodne. Miasto nie może sobie naciągać przepisów tylko dlatego, żeby było to wygodne dla jakiegoś przedsiębiorcy. Tym bardziej, że wcześniej – wbrew opinii kierowców – zagrodziło wyjazd twierdząc, że takie rozwiązanie jest niebezpieczne dla jadących Nabrzeżem Wieleckim. A teraz nie jest?

Witkowski porusza tutaj kwestie, która była poruszana na dwóch spotkaniach radnych komisji bezpieczeństwa Rady Miasta Szczecin, Straży Miejskiej, Policji oraz specjalistów z magistratu. Mieli oni razem podjąć decyzję związaną z unormowaniem ruchu na Starym Mieście. 13 września 2013, podczas drugiego spotkania, doszło do bardzo ostrej wymiany zdań pomiędzy urzędnikami, służbą porządkową oraz samorządowcami. Ci ostatni stwierdzili, że to wina miasta za bałagan jaki panuje w organizacji ruchu na Podzamczu. Stwierdzili również, że są przeciwko zamykania wyjazdu, ponieważ uważali, że spowoduje to dalsze utrudnienia w ruchu. Osoby pełniące rolę przedstawicieli Policji oraz magistratur powołali się na rozporządzenie ministra transportu, a to z kolei spowodowało odpowiedź ze strony specjalistów ruchu z rady osiedla Stare Miasto:

Bzdury, w tym przypadku przepis nie ma tu żadnego zastosowania. Można wyjechać swobodnie na „martwy” pas ruchu na Nabrzeżu Wieleckim nie stwarzając niebezpieczeństwa.

Przewodniczący komisji infrastruktury transportowej RO Stare Miasto, Adam Uchniewski odpowiedział na stanowisko jakie zaprezentowała Policja i magistrat:

Wówczas uważali, że wyjazd samochodu osobowego stwarza niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, a dziś magistrat likwiduje barierę i nie przeszkadza mu wyjazd ciężarówek i błoto nanoszone na jezdnię, które zmienia jej przyczepność. To doprawdy bardzo dziwne pojmowanie przepisów, które sami przytaczali.

Dariusz Wołoszczuk z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego uważa, że nie mają oni sobie nic do zarzucenia, z tejże racji, iż organizacja ruchu została zatwierdzona przez wydział gospodarki komunalnej urzędu miasta:

Słupki zostały zdjęte tylko na czas budowy i po jej zakończeniu wrócą na miejsce. A to dlatego, aby ochronić wąskie uliczki Podzamcza przed dodatkowym poruszaniem się po nich ciężarówek z gruzem.