Zobacz czego tak naprawdę chcą Szczecinianie!

Zobacz czego tak naprawdę chcą Szczecinianie!

10 listopada 2014 0 przez Karol

W najbliższej okolicy szkół, przedszkoli oraz zabudowy mieszkalnej, czyli w takich miejscach, gdzie najważniejszymi aspektami jest bezpieczeństwo oraz spokój, pełniący rolę przedstawicieli w stworzeniu „Szczecinianie decydują” chcieliby, aby nastąpiła tam zmiana ruchu samochodów.

Bartosz Skórzewski, działający w stowarzyszeniu „Szczecinianie decydują” wypowiada się o tym jak miały wyglądać takowy projekt:

W naszym projekcie nie chodzi o ograniczanie ruchu samochodowego, ale jego uspokajanie, czyli powodowanie, że nie będzie tak uciążliwy dla otoczenia. Często to jest realizowane poprzez ograniczenie prędkości.

Sposobów na realizację tego pomysłu jest chociażby kilka. Można to zrobić poprzez np. specjalne wzniesienia na jezdni, parkowanie naprzemienne, albo chociaż ruch jednokierunkowy. Pomysłodawcy tego projektu, czyli członkowie stowarzyszenia „Szczecinianie decydują” organizują liczne spotkania z mieszkańcami miasta i osiedli, żeby to oni sami mogli powiedzieć czego potrzebują i jakie mają pomysły na to, aby ruch na drogach w ich okolicy był bezpieczniejszy.

Bartosz Skórzewski opowiada o tym jak wyglądały dotychczasowe spotkania:

W trakcie trzech spotkań zdecydowanie przeważały opinie za uspokojeniem ruchu, przesunięciem parkujących samochodów z chodnika na jezdnię czy też utworzeniem zieleńców. To też świadczy, że takie strefy są potrzebne.

Projekt ma za zadanie zachęcić mieszkańców do tego, aby rozmawiali na temat wspólnej przestrzeni razem ze swymi sąsiadami, a również do tego, aby każdy z obywateli miasta zaczął brać wreszcie odpowiedzialność za otoczenie, jednak według Skórzewskiego taka zmiana otoczenia jest procesem długotrwałym i wartym uwagi.

Projektowanie przyjaznej przestrzeni to złożony, wieloetapowy proces, którego początkiem jest wypracowanie koncepcji. To właśnie na tym etapie należy rozpoczynać konsultacje z mieszkańcami, dając im możliwość zaprezentowania swojego pomysłu na przestrzeń.