Zobacz co Bronisław Komorowski powiedział o Filharmonii Szczecińskiej!

Zobacz co Bronisław Komorowski powiedział o Filharmonii Szczecińskiej!

8 września 2014 0 przez Karol

6 września 2014 roku, w piątek, Bronisław Komorowski odwiedził Szczecińską Filharmonię. Przyjechał na nią wprost ze szczytu NATO, który odbył się w Walii. W Filharmonii można było zobaczyć również inne znane postacie, które brały udział w wielkiej inauguracji. Cała impreza odbyła się na bardzo wysokim poziomie. Śmietanka towarzyska zebrała się w Szczecinie, po to aby zobaczyć jak prezentuje się nowa Filharmonia.

Minister kultury o nowej Filharmonii Szczecińskiej

Minister kultury – Małgorzata Omilanowska, podczas piątkowego koncertu inauguracyjnego, który odbył się w nowym gmachu Filharmonii Szczecińskiej mówiła, że Filharmonia Szczecińska w tenże właśnie dzień, po ponad 60 latach oczekiwania ma wreszcie własny dom. Podkreślając później, z zachwytem. „I to jaki dom!” Następnie dodała, że Filharmonia Szczecińska to będzie naprawdę bardzo ważny budynek i bardzo istotna instytucja kulturalna, która nie będzie jedynie służyć Polakom, ale wszystkim mieszkańcom Europy Środkowo-Wschodniej. Po jej wypowiedzi nastąpiły gromkie brawa. Małgorzata Omilanowska mówiła również o fakcie, że najbliższe lata dla polskiej muzyki to będą lata naprawdę ogromnych sukcesów. Ten wniosek poparła tym, iż w ostatnim czasie, w Polsce, powstało naprawdę sporo przeróżnych filharmonii oraz sal muzycznych. Ponadto edukacja związana z muzyką uległa znacznemu poprawieniu i stoi na o wiele wyższym poziomie. Po chwili dodała, że Szczecin z racji tego, że od kilku lat posiada własną Akademię Sztuki, a teraz dostaje niesamowity gmach Filharmonii to dzięki temu w najbliższej przyszłości zapewne będzie odgrywał bardzo istotną rolę na scenie kulturowej.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego o nowej Filharmonii Szczecińskiej

Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego stwierdził, że w tym właśnie momencie, gdy skończyła się budowa Filharmonii Szczecińskiej to tak naprawdę spełniło się marzenie wielu Szczecinian oraz mieszkańców Pomorza Zachodniego o tym, aby mieć swój drugi dom, który jest domem muzyki. Następnie dodał, że można by powiedzieć, że Filharmonia Szczecińska to jest również ogród sztuki.

Prezydent Polski o nowej Filharmonii Szczecińskiej

Tak jak zapowiadano, tak również się stało. Bronisław Komorowski – Prezydent Rzeczpospolitej Polski wziął udział w pierwszym koncercie inauguracyjnym, w nowej siedzibie Szczecińskiej Filharmonii. Na tę uroczystość przybył on wprost ze szczytu NATO, który swoje miejsce miał w Walii. Wspominając o tym, podkreślił, że jest to dla niego niezwykłe przeżycie, z racji tego, że przeniosło go z obszaru spraw wielkiej polityki do świata kultury, postępu oraz niebywałej nadziei. Dodatkowo Bronisław Komorowski również dziękował za „niesłychane zupełnie doznanie”, którego był w stanie doświadczyć właśnie dzięki wizycie w Szczecinie. Mówiąc o tym, miał on na myśli wjazd do Szczecina oraz dojazd do gmachu Filharmonii, które zrobiło na nim ogromne wrażenie. Podkreślił, że jest to niebywałe wrażenie, gdy wjeżdża się do Szczecina szerokimi, pięknymi arteriami, które wiążą Szczecin z resztą Polski, zaś po chwili widać z prawej strony Wały Chrobrego, a po lewej oświetlony Zamek Książąt Pomorskich. Po czym skręcą się w prawo, a następne staje i wtedy można zauważyć piękną, nowoczesną, ambitną architekturę, która przemawia historią oraz ambicją ludzi, którzy dzisiaj żyją w tym właśnie miejscu.

Prezydent Bronisław Komorowski poza samym zachwycaniem się nad architekturą oraz wjazdem do Szczecina złożył również gratulacje za bardzo odważną decyzję, jaką było postanowienie związane z budową nowego gmachu Filharmonii w Szczecinie, podkreślając przy tym jej piękny efekt końcowy.

Podczas inauguracji, z inicjatywy Doroty Serwy, dyrektora Filharmonii, która skierowała prośbę o organizację osobnego koncertu w związku z 25-leciem polskiej wolności Bronisław Komorowski mógł posłuchać dwóch utworów, które były zaproponowane przez samą Dorotę Serwę, czyli „Oda do radości” i „Oda do wolności”. Prezydent RP stwierdził, że to naprawdę bardzo dobry wybór, i że oba oba utwory pasują wręcz idealnie do nowej Filharmonii w Szczecinie.

Piątkowy koncert był tak naprawdę wstępem do tygodniowego świętowania inauguracji Filharmonii Szczecińskiej. Finał tejże inauguracji ma odbyć się 12 września. Tego właśnie dnia ma odbyć się koncert, na który przyjdzie jeden z najwybitniejszych gitarzystów świata – Steve Vai, który wystąpi przed publicznością wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Szczecińskiej.