Wpadnij na maraton astronomiczny na Wałach!

Wpadnij na maraton astronomiczny na Wałach!

26 września 2014 0 przez Karol

Już niedługo, mieszkańcy Szczecina będą mieli niezwykłą okazję aby zobaczyć księżyc przy użyciu największego teleskopu amatorskiego w Polsce, zaś słońce będą mogli oni zobaczyć dzięki specjalistycznym instrumentom do jego obserwacji. Maraton astronomiczny odbędzie się w Szczecinie, już na początku października tego roku.

4 października, w sobotę rozpocznie się maraton astronomiczny. Na samym początku wszyscy chętnie będa mogli oddać się obserwacji księżyca. Na Wałach Chrobrego, dla zainteresowanych będzie dostępny największy teleskop amatorski w Polsce – Sowa. Od godziny dwudziestej chętni będą mogli z bliska przyjrzeć się naturalnemu satelicie ziemi.

Tego samego wieczoru uczestnicy imprezy będą mogli zobaczyć jak prezentuje się program komputerowy o nazwie Stellarium, który będzie odwzorował widok nocnego nieba. Zainteresowane osoby, które wezmą udział w tymże maratonie będą mogły nauczyć się korzystać z obrotowych mapek nieba, dzięki nim będzie można rozpoznać gwiazdozbiory w terenie.

Podczas drugiego dnia maratonu, czyli 5 października, mniej więcej od godziny dwunastej będzie można korzystać z mniejszych teleskopów, w tym również teleskopów słonecznych. Zainteresowane osoby będą mogły przy pomocy nich obserwować Słońce, czyli największą gwiazdę w galaktyce ziemi.

Organizatorzy twierdzą, że pojawienie się na Wałach Chrobrego podczas obu dni maratonu będzie naprawdę godne uwagi, z racji tego, że poza samymi obserwacjami i prezentacjami astronomicznymi uczestnicy imprezy będą również mogli wziąć udział w miniwarsztatach, podczas których zainteresowani astronomią amatorzy będą mogli znacząco pogłębić swój zasób wiedzy.

Impreza jest organizowana przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Wstęp na obserwacje jest wolny oraz w pełni otwarty.