Szczecinianie przeniosą się do czasów PRL

Szczecinianie przeniosą się do czasów PRL

14 października 2014 0 przez Karol

Meble wywodzące się z serialu Daleko od szosy”, suknie ślubne inspirowane modą rodem z PRL’u, stroje z legendarnej już Dany, słomiany miś z komedii Barier oraz muzyka z płyt winylowych. Zajezdnia przy ulicy Niemierzyńskiej zaprasza na ślub w stylu retro.

18 października, w najbliższą sobotę podczas organizowanej przez Muzeum Techniki i Komunikacji Gali Ślub Retro wszyscy zainteresowani będą mogli zobaczyć jak raptem kilkadziesiąt lat temu wyglądały ślub w Polsce. Będzie można obejrzeć naprawdę bardzo oryginalne stroje, które wywodzą się z legendarnej już firmy ZPO Dana, zakładów odzieżowych Mody Polskiej i Telimeny, tak jak również suknie ślubne, które będa wzorowane na modzie od lat 50 do 80. Zainteresowani będą mogli zobaczyć pokaz mody ślubnej oraz cywilnej trzykrotnie, odpowiednio o godzinie 12:45, 15:10 oraz 16:50.

Wystrój z minionej epoki

W zajezdni przy Niemierzyńskiej będzie można zobaczyć również inne rzeczy poza modą, pojawią się również meble, rekwizyty oraz sprzęt gospodarstwa domowego, czyli wszystko to, co para młoda potrzebowała, aby zacząć razem wspólne życie. Będzie można obejrzeć pokoje rodem z lat 60, 70 i 80. Do obejrzenia będą również kartki na mięso, sokowirówki, musztardówki oraz ceraty. Do obejrzenia również będą bajki z przezroczy o pełnych godzinach pomiędzy 12, a 18. Maria Szponar z Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie na temat wystawy wypowiada się tak:

Dzięki tym wnętrzom i strojom na chwilę wrócimy do czasów PRL-u. Zwiedzający zobaczą także makijaże i fryzury z tamtego okresu. Zaplanowaliśmy też specjalne pokazy bajek z przezroczy w podziemiach muzeum. Dorośli na pewno pamiętają takie rolki z bajkami. Przeźrocza wyświetlano za pomocą specjalnego rzutnika, zwanego często „projektorem”.

Zabawa rodem z PRL

Gala nie obejdzie się również bez odpowiedniej dawki muzyki, która była grana w tamtych czasach i królowała na listach przebojów. Osoby, które będą odwiedzać tego dnia Muzeum Techniki i Komunikacji usłyszą utwory legendarnych polskich oraz zagranicznych artystów takich jak Anna German, Anna Jantar, Michael Jackson, ABBA, Boney M, Queen, Madonna. Maria Szponar zachęca do tego, aby posłuchać muzyki tamtych lat:

Z ciekawością czekam na występ DJ Vintage, który gra muzykę z płyt winylowych na oryginalnym sprzęcie z lat 70 i 80. Dominik Boniecki zaznaczył też, że każdy może przynieść swoje winyle. To świetna okazja, by po latach odtworzyć ulubione płyty.

Poza muzyką będą również odbywać się występy taneczne, które zostaną wykonane przez uczniów szkoły Anny Kowalskiego, jednak nie jest to jedyny występ taneczny, który będzie czekał na gości. Na imprezie będzie również można zobaczyć rewie taneczną Rising Stars revues. Występy taneczne będą miały miejsce o godzinie 13:40 i 14:45. Ponadto pod hasłem „Jestem barmanem na tym dancingu” będzie można zobaczyć working flair, czyli pokazy żonglowania butelkami i shakerami, w wykonaniu Zbigniewa Rózga z Barservis, będzie miało to miejsce o 15:00 i 16:10.

Wiele atrakcji na Gali

W salach zostaną porozmieszczane zabytkowe aparaty fotograficzne, gramofony i kamery. Dla zainteresowanych będzie również Fotoklitka, w której każdy chętny będzie mógł zrobić sobie bezpłatne pamiątkowe zdjęcie z rekwizytami z lat 70 oraz 80. Maria Szponar o całej atrakcji wypowiada się tak:

Każdy też będzie mógł się sfotografować ze „Słomianym Celebrytą”, czyli miniaturowym słomianym bohaterem z komedii Stanisława Barei. Obowiązkowo w tle znajdzie się polonez, przypominający auto, które prowadził Ryszard Ochódzki.

Ponadto o godzinie 14:15 będzie odbywać się degustacja tortu, na którym będzie widniał motyw „misia na miarę naszych czasów”. Dla najmłodszych przygotowano również ciasteczka w kształcie poloneza. Podczas Gali nie zabraknie również innych atrakcji przygotowanych z myślą o dzieciach, chociażby malowanie twarzy, skręcanie figurek z baloników oraz przytulańce z Elmo. W jednym z zabytkowych tramwajów będzie działać również kiniarnia, w której o godzinie 12:10 zaplanowano projekcje filmu „Rozmowy kontrolowane”, zaś o 14:30 zostanie wyświetlony film „Miś”. Gala Ślub Retro będzie rozpoczynać się od wypuszczenia w niebo 150 kolorowych balonów o godzinie 12:00.

Sobotnia impreza w Muzeum Techniki i Komunikacji oferuje bezpłatne wejście dla Pań, zaś Panowie będą musieli zwiedzać muzeum zgodnie z obowiązującym cennikiem. Gala będzie odbywać się od godziny do 12:00 do 18:00