Setna rocznica urodzin czeskiego pisarza w Szczecinie

Setna rocznica urodzin czeskiego pisarza w Szczecinie

15 października 2014 0 przez Karol

Degustując się czeskim piwem będzie można pooglądać wystawę, która została przygotowana przez bliskich przyjaciół prozak. Powspominać będzie można w Teatrze Polskim Bohumila Hrabala.

„Śladami Bohumila Hrabala” jest to wydarzenie organizowane przez Teatr Polski oraz Stowarzyszenie Twórców i Producentów Sztuki z okazji już setnej rocznicy urodzin jednego z najbardziej wybitnych czeskich, a jednocześnie europejskich prozaików XX wieku. 15 października, w środę o godzinie 19:00 w Teatrze Polskim będzie można natknąć się na wystawę pod tytułem Hrabal, to już sto lat”, która została przygotowana przez najbliższych przyjaciół pisarza, czyli Ivo Krobota, Tomáša Mazala i Vaclava Špale. Zainteresowani będą mogli oglądać ilustracje książkę, plakaty teatralna i filmowe, fotografie, rękopisy, kolaże, a nawet grafiki Vladimíra Boudníka, który jest przyjacielem Hrabala oraz był bohaterem wielu jego książek, takich jak „Czuły Barbarzyńca”, „Piękna Rupieciarnia”, „Dandys w drelichu”.

Na podstawie hrabalowskiej prozy została nakręcona projekcja „Pereł na dnie”, która będzie miała miejsce podczas tego wydarzenia. Składa się ona z pięciu krótkich filmów z 1965 roku, które charakteryzowały się połączeniom świeżego spojrzenia młodych filmów z wnikliwą obserwacją paradoksów rzeczywistości, z który Bohumil Hrabal był znany w wielu środowiskach artystycznych.

Wieczór w teatrze nie będzie zamknięty tylko i wyłącznie na wspomnienia, ponieważ odbędzie się tam również promocja polskiego wydania książki „Praga z Hrabalem”, autorstwa Tomáša Mazala. Jest to subiektywny przewodnik po czeskiej Pradze oparty o ślady autora „Pociągów pod specjalnym nadzorem”. Ponadto chętni będą mogli posmakować czeskiego piwa w Czarnym Kocie Rudym.

Artystyczna twórczość audiowizualna z regionu

Pomysł związany z prezentacją „Pereł na dnie” podsunął organizatorom myśl, żeby pokazać podczas wydarzenia debiutującą w regionie twórczość audiowizualną. Co za tym idzie podczas wieczoru z Hrabalem ukaże się krótkometrażowy debiut pochodzącej ze Szczecina studentki łódzkie filmówki, Soni Pałęgi. Debiut nosi nazwę „Córy z wody”. W filmie wzięło udział naprawdę bardzo dużo ludzi, głównie młodzi twórcy ze Szczecina, chociażby  z Teatru nie ma i Chóru Akademii Morskiej. Oglądając to warto zdać sobie sprawę, że spektakularne sceny, które będzie można tam można ujrzeć były kręcone nad Jeziorem Szmaragdowym.

Poza tym będzie można obejrzeć również 18-minutowy „Vocuus” z 2012 roku, który został wyprodukowany przez Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Zagrali w nim aktorzy takiej klasy jak chociażby Maciej Stuhr i Marta Żmuda-Trzebiatowska. Film zdobył już kilkanaście nagród na wielu polskich oraz zagranicznych festiwalach filmowych.

Podczas wieczór będzie również można obejrzeć siedem wideoklipów, które były realizowane w ostatnim czasie w województwie zachodniopomorskim. Są to klipy do między innymi utworów Chorych, Baltic Neopolis Orchestry, S_in City Tribe, Fractal Tree & Jony Ardyn czy Skambomambo Ska. Ponadto będzie również można obejrzeć krótkie formy muzyczne z Europy.

Aby zdobyć bilet na wieczór „Śladami Bohumila Hrabala” trzeba zakupić go w kasie Teatru Polskiego. Najlepszym pomysłem jest wcześniejsze rezerwacja, którą można dokonać pod numerem telefonu tel. 91 433 66 66 lub 508 553 833. Koszt jednego biletu wynosi 10 złotych.

Ile będą trwać urodziny Hrabala?

W czwartek, czyli 16 października osoby, które będą chciały nadal świętować urodziny Hrabala będą mogły udać się do Piwnicy Kany, ponieważ zaplanowana tam projekcję polskich debiutów, które zostały wyprodukowane przez Studio Munka. Początek jest o 19:00, a wstęp całkowicie bezpłatny. W piątek również będzie kilka atrakcji. Na samym początku warto zwrócić uwagę, że w KinoTeatrze STiPS przy ulicy Wielkopolskiej 27 będą pokazane „Skowronki na uwięzi”. Jest to film reżyserowany przez Jiří Menzela. Fabuła jest inspirowana doświadczeniami Bohumila Hrabala z odlewni stali w Kladnie i pokazuje codzienny żywot dawnych intelektualistów oraz właścicieli sklepów, którzy w ramach tzw. reedukacji, w latach 50 XX wieku byli wysłani do pracy na miejscowym składowisku złomu. Film powstał w 1969 roku, jednak dopiero w 1990 roku mógł zostać zaprezentowany szerszej publiczności i odbyło się to na festiwalu w Berlinie, gdzie dzieło zdobyło nagrodę Złotego Niedźwiedzia. Seans będzie miał miejsce o godzinie 19:00, a wstęp na ten film jest całkowicie darmowy.