Poznaj tajemnice średniowiecznego Szczecina!

Poznaj tajemnice średniowiecznego Szczecina!

10 września 2014 0 przez Karol

W ramach Europejskich dni Dziedzictwa 2014 w Szczecinie będą trwały bezpłatne wykłady, prezentacje i wycieczki po bardzo interesujących obiektach. Wszelkie inicjatywy tego typu powiązane właśnie z Europejskimi Dniami Dziedzictwa 2014 mają potrwać, aż do końca września.

Dzięki tym dniom można dowiedzieć się chociażby o tym jakie trendy panowały w modzie na przełomie XIX oraz XX wieku, czy też czym się w głównej mierze kierowano dobierając idealny strój, w tamtych czasach. O rzeczach związanych z tymi zagadnieniami będzie opowiadać Izabela Strzelecka, 10 września, na spotkaniu, które odbędzie się o godzinie 17:00 w Czytelni Pomorzoznawczej w Książnicy Pomorskiego. Prelekcja ma zostać zilustrowana materiałami, które pochodzą z pism kobiecych takich jak „Tygodnik Miód i Powieści”, „Dobra Gospodyni”, czy nawet „Pommersche Frauen-Zeitung”.

W tym samy dniu w Archiwum Państwowe odbędzie się wykład dr Janiny Kosma, która będzie opowiadać o książkach i czytelnictwie po zakończeniu II wojny światowej. Prelekcja ma odbyć się w budynku Archiwum Państwowego przy ul. Wojciecha 13 o godzinie 13:00.

Czy możliwe jest idealne fałszerstwo?

11 września Główny Konserwator Muzeum Narodowego w Szczecinie – Przemysław Manna zaprasza wszystkich zainteresowany na wykład, na który będzie przedstawiał bliżej postać van Meegerena. Był on doskonałym fałszerzem obrazów Vermeera oraz twórcą metody, dzięki której takie falsyfikaty da się rozpoznać. Spotkanie ma odbyć się o godzinie 17:00, w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie, ma być ono połączone z prezentacją.

Jak uratowano zabytek przed zezłomowaniem?

W piątek, 19 września mieszkańcy Szczecina będą mogli dowiedzieć się zdecydowanie więcej na temat brytyjskiej jednostki Bembridge, która jest zacumowana w szczeciński porcie. Rafał Zahorski, inicjator przedsięwzięcia związanego z uratowaniem tego statku przed zezłomowaniem będzie opowiadał o jego historii związanej z holowaniem do Szczecina, odbudowie restauracji, przywracaniu historycznego charakteru czy też pozyskiwaniu zaginionego wyposażenia. Zainteresowani poza samym uczestnictwem w wykładzie oraz posłuchaniem tego co ma ciekawego do powiedzenia Rafał Zahorski będą mogli również dotknąć kilku eksponatów z muzealnej części Bembridge, porobić sobie zdjęcia i bardzo możliwe, że będą mogli również zadzwonić przy pomocy oryginalnego, cudem odzyskanego dzwonu. Spotkanie ma rozpocząć się o godzinie 17:00, na dziedzińcu menniczym Zamku Książąt Pomorskich.

Dowiedz się więcej o tajemniczych średniowiecznych gigantach

„Średniowieczne tajemnice Szczecina i Wolina” – tak będzie zatytułowane spotkanie w Muzeum Historii Szczecina, które odbędzie się w ostatni piątek września. Zostanie poświęcone dwóm średniowiecznym konkurentom, czyli Szczecinowi i Wolinowi, które w okresie dawnych Słowian i Wikingów dominowały wręcz na Pomorzu Zachodnim, pod względem militarnym, duchowym i ekonomicznych. Marek Dworaczek, archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie będzie opowiadał o Szczecinach, podczas swojego wykładu „Najstarsze dzieje Szczecina w świetle archeologii”. Zaś osoby, które są zainteresowane poznaniem historii Wolina będą mogły wziąć udział w seansie filmowym „Miasto zatopionych bogów” w reżyserii Zdzisława Cozaca. Spotkanie zostało zaplanowane na godzinę 12:00

Szczegółowy program, na którym można znaleźć wszystkie wydarzenia związane z Europejskimi Dniami Dziedzictwa Narodowego dotyczące całego województwa zachodniopomorskiego można znaleźć na stronie www.bdz.szczecin.pl