OKsuper – sklep ze szczecińskim designem

OKsuper – sklep ze szczecińskim designem

26 listopada 2014 0 przez Karol

„ok super” to sformułowanie, które jest wśród nich tak popularne, że postanowili w taki sam sposób nazwać swój sklep, w którym to można znaleźć produkty szczecińskich designerów, ale nie tylko, ponieważ jest tam o wiele więcej.

Na samym początku był VOOZEK, który w połowie tego lata znajdował się na nadodrzańskich bulwarach, chociaż właściciele często powtarzają, że pomysł związany ze sklepem internetowym powstał o wiele wcześniej. Mobilny punkt służył jako mały sklep na kółkach, w którym można było nabyć zimne napoje, przekąski oraz designerskie pamiątki ze Szczecina, a znajdowały się tam torby oraz koszulki z napisami wzbogaconymi o nutkę ironii, chociażby Szczecin Paryżem Pół Nocy, czy też Stettin Oder Berlin

Bartek Stanny z CRATEive, który wraz ze swoją żoną Julią jest współpomysłodawcą VOOZKA opowiada o tym jak to się zaczęło:

Stworzyliśmy VOOZEK z potrzeby serca, ponieważ uważamy bulwary za prawdopodobnie najatrakcyjniejsze miejsce w mieście i ubolewaliśmy, że nie było na nich żadnego punktu, w którym można by się czegoś napić bądź kupić pamiątkę ze Szczecinem w tle. Bolało nas zawsze, że szczecińskie pamiątki ograniczają się do pocztówek oraz wisiorków z bursztynem.

Niestety dobra pogoda nie trwała wiecznie i w pewnym momencie VOOZEK przestał odwiedzać bulwary, jednak właściciele nie poprzestali na promocji Szczecina. VOOZEK również miał kilka innych swoich występów, za nim jeszcze jego twórcy odstawili go na bok można było go zobaczyć na Festiwalu Food Trucków, który odbywał się w ramach październikowego Hot Weekendu w kompleksie Kolumba 4 oraz na Deisgn Day, który był organizowany przez OFF Marinę, 19 października 2014 roku.

Bartek Stanny twierdzi, że dzięki mieszkańcom Szczecina widzi sens tego co robi:

Tłumy szczecinian, jakie przewinęły się tego dnia przez halę przy Chmielewskiego utwierdziły nas w przekonaniu, że to co robimy ma sens i jest dla kogo robić OKsuper.

Jak to się rozwija?

Ponad miesiąc czasu minął nim Design Day się skończył, jednak platforma internetowa OKsuper już ruszyła. Poza Bartkiem oraz jego żoną w tworzenie jej zaangażowani się również Aleksandra Słowiak z Fikusa oraz Patryk Paluszek z projektu Miejski Ul. Na dzień dzisiejszy w sklepie można odnaleźć produkty, które wykonane zostały przez trzynastu designerów z województwa zachodniopomorskiego. Stanny twierdzi, że to nie koniec, a ponadto dodaje, że jest to inicjatywa, która ułatwi życie lokalnym artystom, którzy chcą dotrzeć do klientów ze Szczecina:

Ale kolejni czekają w kolejce, aby zostać dodanym. Sądzimy, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia dobijemy do dwudziestki.

Bartek Stanny zaznacza jednak, że OKsuper nie ma promować tylko szczecińskiego designu, ale design z całego województwa, chociaż zdaje sobie sprawę, że Szczecinian zapewne będzie najwięcej:

Szczecin jako największe miasto w Zachodniopomorskim pewnie będzie miał największą liczbę reprezentantów. Niemniej jednak już teraz mamy w swoich szeregach Ministerstwo Dobrego Mydła z Kamienia Pomorskiego, które tworzy piękne i naturalne mydła. Należy też wspomnieć o HO:LO z Koszalina, którzy są jednymi z pionierów ekologicznego designu w Polsce. Nie mamy ich produktów jeszcze na stronie, ale mamy ogromną nadzieję, że to tylko kwestia czasu.

Poza tym w sklepie można nabyć industrialne meble od firmy Nordloft, stoły oraz stoliki wykonane ze skrzyń od CRATEive, w których przewożono dzieła sztuki. Dodatkowo istnieje tam również możliwość zakupu autorskich lamp od Abrasive, dekoracyjnych poduszek Kavalski, albo takich ze szczecińskimi motywami wprost od marki Szczeciński. Znajdą się tam również torby, kubki oraz przypinki. Oczywistym jest to, że nie mogło tam zabraknąć oryginalnej biżuterii od TwojePH i ArgenaInvida oraz elementów mody wprost od Fikusa, Szczecińskiego, Voozka, Kavalkiego.

Jak wyglądają plany na przyszłość?

Już na samym początku następnego roku twórcy zamierzają rozszerzyć swoją działalność na rynku polskim, ale też nie tylko, Bartek Stanny mówi o tym, że plany są o wiele bardziej ambitne:

Marzy nam się promocja rodzimego designu również zagranicą.

Chcieliby też otworzyć szczeciński showroom, gdzie można byłoby dotknąć oraz zobaczyć produkty, które są oferowane na ich stronie internetowej. Na dzień dzisiejszy asortyment jednak będzie tylko pokazywany na różnego rodzaju targach. Stanny opowiada o tym jak wyglądają ich plany na najbliższy czas:

Możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że w grudniu będzie okazja spotkać nas na jednym z bożonarodzeniowych jarmarków w Szczecinie. Będziemy też obecni na dużych targach Slow Weekend w Warszawie (13 – 14 grudnia), berlińskich targach WeihnachtsRodeo (21 grudnia) oraz w skromniejszej formie na Mustache Yard Sale w Warszawie (21 – 22 grudnia)