Odwiedź Noc Naukowców w Szczecinie!

Odwiedź Noc Naukowców w Szczecinie!

25 września 2014 0 przez Karol

Mnóstwo atrakcji do zobaczenia, a w tym symulator lotu, lewitujący mnich, uciekający glutek, miniaturowa kolej elektryczna, sterowanie robotami, pokazy pirotechniczne, występ iluzjonisty, znikające ciecze, wyścigi łodzi motorowych. Ponad setka przeróżnej maści eksperymentów, warsztatów, pokazów oraz prezentacji będzie czekać na wszystkie osoby, które będą chciały wziąć udział w Europejskiej Nocy Naukowców w Szczecinie.

W piątek, 26 września odbędzie się Europejska Noc Naukowców 2014. Wydarzenie będzie odbywać się w kilku miejsca. Głównym z nich będzie kampus akademicki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (zamknięty ulicami Kordeckiego, Piastów, Pułaskiego, Sikorskiego), jednak mimo wszystko w innych miejscach również nie zabraknie atrakcji. Będzie można je znaleźć chociażby w budynkach Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej („Nowa Chemia” przy al. Piastów 42), Wydziału Techniki Morskiej i Transportu (al. Piastów 41), w fontannie na skwerze Janiny Szczerskiej, Centrum Nanotechnologii (al. Piastów 45), oraz Instytucie Fizyki (al. Piastów 48).

Z dniem wczorajszym odbyła się konferencja prasowa, podczas której wystąpił Włodzimierz Kiernożycki, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, mówiąc o tym, że cała inicjatywa jest dużym wysiłkiem i za efekt ostateczny będzie odpowiedzialnych ponad 500 osób:

Noc Naukowców to specjalna impreza wymyślona przez Komisję Europejską, żeby promować zawód naukowca. Jako uczelnia traktujemy to szerzej. Przede wszystkim to promocja nauki. Tego, że warto się uczyć, że nauka nie jest trudna, że pozwala lepiej zrozumieć świat i ułatwia obracanie się w nim.

Wiele atrakcji podczas Europejskiej Nocy Naukowców

Program imprezy zakłada ponad 100 różnych atrakcji. Bardzo szczecińskim akcentem będą chociażby regaty zdalnych sterowanych łodzi, w których będzie można wziąć udział. Regaty będą się odbywać w fontannie przy ulicy Pułaskiego. Dodatkowo będzie można również sprawdzić czy w warunkach laboratoryjnych będzie można wygenerować piorun. Eksperyment odbędzie się przy ulicy Sikorskiego 37, w budynku Wydziału elektrycznego. Dodatkowo dla miłośników silników przygotowana atrakcję, na której będzie można się dowiedzieć na jakiej zasadzie działają silniki, podczas których będzie można zobaczyć oraz dotknąć maszynę parową, która została zbudowana w 1901 roku i jest sprawna, aż do dzisiaj, będzie miało to miejsce przy alei Piastów 19, w Katedrze Techniki Cieplnej. Zaś przy tej samej ulicy, ale w Katedrze Eksploatacji Pojazdów Samochodowych wszyscy zainteresowani będą mogli się przekonać w jaki sposób działają poduszki powietrzne i czemu ratują ludziom życie, zaś na dziedzińcu rektoratu, przy alei Piastów 17 będzie można zapoznać się z symulatorem lotu, czy zagrać w grę komputerową, podczas której będzie wykorzystywać się wzrok oraz refleks. Dodatkową atrakcją będzie zdjęcie w FotoBudce Naukowa oraz możliwość zmontowania swojego pierwszego układu elektronicznego.

Niesamowite eksperymenty podczas Europejskiej Nocy Naukowców

Uczestnicy Nocy Naukowców będą mogli sprawdzić przy alei Piastów 19, w dziedzińcu Hali Technologicznej jak zachowują się zmysły człowieka 100% zadymieniu. Zaś w Budynku Wydziału Inżynierii Materiałowej i mechatroniki przy alei Piastów 19 będzie można zobaczyć jak lewituje człowieka. Dla miłośników degustacji, na parkingu Hali Technologicznej przy alei Piastów 19 przygotowano wiele nietypowych odmian warzyw oraz w tym samym miejscu będzie również możliwość wypieczenie chleba w piecu opalanym drewnem. Dodatkowo zainteresowani będą mogli dowiedzieć się czy kamery termowizyjne są w stanie uchronić ludzi przed epidemią oraz jak dużą wagą można obciążyć stalowy pręt. Ponadto będzie można odpowiedzieć sobie na pytanie czy można zmierzyć przedmiot, tylko go oświetlając oraz jak działają przemysłowe oraz wizyjne roboty? Odpowiedź zostanie udzielona w Hali Technologicznej przy alei Piastów 19.

Fantastyczne maszyny podczas Europejskiej Nocy Naukowców

Noc naukowców to o wiele więcej, niżeli eksperymenty, ponieważ zostanie tam również zaprezentowany największy w Polsce teleskop amatorski, najnowocześniejsze maszyny oraz roboty budowlane i model inteligentnego domu. Wszyscy zainteresowani tego typu tematyką są zaproszeni na parking Centrum Nanotechnologii przy alei Piastów 45. Zaś w w samym budynku Centrum Nanotechnologii uczestnicy będą mogli sprawdzić swój próg wrażliwości na smak i dowiedzieć się „dlaczego biotechnologia jest fajna”. Będzie można spróbować wyizolować DBA z produktów oraz przedmiotów znajdujących się we wręcz każdej kuchni. Zaplanowano również tam przeróżne pokazy doświadczane między innymi Ferrofluidu, Chemiczny Zegar (reakcja Briggs–Rauscher), Tęczowa mgła, Sztuczny Śnieg, Pasta Słonia, Płonące Pieniądze. Zaś Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej zaprezentuje pokaz superlepkich cieczy i da uczestnikom możliwość zrobienia własnego „glutka”. Ochotnicy będą mogli przygotować swój własny smoczy napój, poznać tajemnice, która kryje się za kolorowymi ogniami, zobaczyć jak znikają płyty oraz poznać substancje, których tylko jeden gram jest w stanie wchłonąć szklankę wody!

Gry i zabawy podczas Europejskiej Nocy Naukowców

Podczas Nocy Naukowców będzie można również nieco pograć. Przy budynku Wydziału Techniki Morskie i Transportu, a dokładniej na parkingu będzie rozstawiony tor przeszkód. Uczestnicy będą mieli zadanie aby pokonać go w jak najszybszym czasie. Utrudnieniem, które będą mieli, będzie wiązało się z ograniczonym polem widzenia. Zaś na parterze, dla miłośników matematycznych zadań, będzie czekał matematyczny saper. Zadaniem uczestników będzie odgadnięcie kodu, który rozbroi bombę atrapę. Jeżeli kod zostanie źle podany 5 razy to każdy kolejny błąd będzie skutkował przyśpieszeniem odliczania razy dwa. Odbędą się tam również warsztaty logistyczne, podczas których zostania wykorzystana miniatura kolej elektryczna. Uczestnicy będą mogli zobaczyć takie rzeczy jak pokazy nowoczesnych pojazdów oraz sprzętu wysokościowego Straży Pożarnej, czy prezentacje wielkich silników okrętowych i odrzutowych.

Wstęp na wszystkie atrakcje i wydarzenia jest całkowicie bezpłatny. Organizatorzy zapowiedzieli, że podczas imprezy będzie można wziąć udział w licznych konkursach i przewidzianych jest około 200 atrakcyjnych nagród.