Na co liczy Krzystek w drugiej turze wyborów?

Na co liczy Krzystek w drugiej turze wyborów?

18 listopada 2014 0 przez Karol

Przed Szczecinianami stoi ciągle wybór, ponieważ Piotr Krzystek nie wygrał wyborów w pierwszej turze i będzie się teraz musiał zmierzyć z Małgorzatą Jacyną – Witt. Najważniejszym zadaniem dla Piotra Krzystka jest zmiana myślenia Szczecinian i ich podejścia, tak aby zechcieli się ponownie udać do tych wyborów.

Podczas poniedziałkowego spotkania z mediami Piotr Krzystek nie ukrywał swojego zadowolenia. Dziennikarze pytali się ciągle urzędującego Prezydenta czy brak zwycięstwa w pierwszej turze, mimo tak wielu rożnych inwestycji nie jest dla Piotra Krzystka swoistą porażką, jednak Prezydent Szczecina był całkowicie innego zdania i twierdził, że to co się stało to dla niego naprawdę wielki sukces, a o swoim wyniku wypowiadał się w następujący sposób:

Mój wynik jest procentowo prawie dwa razy lepszy niż 4 lata temu, a warto też spojrzeć na prezydentów innych miast. Dutkiewicz, Grobelny, Majchrowski również nie wygrali tych wyborów w pierwszej turze, mimo że byli liderami. To pokazuje, że tegoroczne wybory były trudniejsze dla prezydentów dużych miast w Polsce niż te 4 lata temu, ale dla mnie były zdecydowanie najlepsze.

Państwo Komisja Wyborcza po zliczeniu 99,5% danych ze wszystkich obwodów poinformowała, że Piotr Krzystek jest w posiadaniu 46% głosów. Na dzień dzisiejszy raczej pewnym jest fakt, iż w drugiej turze wyborów stanie on w szranki z Małgorzatą Jacyną – Witt, która wystartowała w wyborach jako kandydatka niezależna. Małgorzata Jacyna-Witt uzyskała w wyborach ponad 17% głosów poparcia. Piotr Krzystek był nieco zaskoczony tym faktem, ale podchodzi do drugiej tury bardzo pozytywnie:

Spodziewałem się bardziej, że w drugiej turze znajdzie się kandydat z PO albo PiS-u, ale każdego kandydata trzeba szanować. Mam nadzieję, że w tej drugiej części kampanii będzie mniej demagogii, a więcej faktów.

Dwa następne dni będą dla Prezydenta Szczecina na pewno bardzo wyczerpujące, poneiważ to przez ten okres ma ustalić plan na prawie dwa tygodnie. Najbardziej elementarną kwestią dla Piotra Krzystka jest to, aby przekonać mieszkańców Szczecina do tego, aby oni w w ogóle poszli do wyborów. Krzystek uważa, że trzeba nad tą kwestią bardzo popracować:

Niestety mamy chyba taką tradycję w Szczecinie, że frekwencja jest u nas jedną z najniższych. Trzeba przekonywać mieszkańców, by szli jednak do tych wyborów. Będziemy nad tym pracować, nie tylko w tej drugiej części kampanii.

Kiedy został zapytany przez dziennikarza Polskiego Radia Szczecin o oficjalne poparcie jego kandydatury przez środowisko Platformy Obywatelskiej, albo Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że jest to bez jakiegokolwiek znaczenia dla niego, jak i wyborców:

Wyborcy mają tutaj swoje rozeznanie i będą podejmowali decyzje zgodnie ze swoim przekonaniem, a nie z tym co powiedzą liderzy formacji politycznych.

Dzięki nieoficjalnym danym oraz szacunkom Piotra Krzystka można wywnioskować, że komitet wyborczy „Bezpartyjni” będzie w posiadaniu co najmniej 7 mandatów w radzie miejskiej, zaś w sejmiku województwa zachodniopomorskiego mogą oni liczyć na chociaż jedno miejsce:

Taki był plan: 7 – 9 mandatów. I jest szansa, że udało się to zrealizować, a „Bezpartyjni” będą trzecią siłą w radzie miasta.

30 listopada odbędzie się druga tura wyborów na Prezydenta Szczecina. Warto do tego czasu przemyśleć na kogo zagłosować.