Kto zostanie najlepszym piwowarem?

Kto zostanie najlepszym piwowarem?

16 października 2014 0 przez Karol

Najczęściej piwowarzy warzą w swoich kuchnia, zaś smak ich piwa jest znany tylko ich najbliższym. Czy to prawda, że piwo z takiego domowego browaru jest faktycznie dobre i lepse od tych z koncernów? Warto się zastanowić nad tym jaki domowy browar jest najlepszy. Właśnie dlatego powstała „bitwa piwowarów”, w której spór zostanie rozstrzygnięty przez zwykłych piwoszy.

Bitwa piwowarów jest cyklem 9 spotkań podczas, których domowi piwowarzy w bezpośrednim starciu będą walczyć o głosy klientów pubu Cesky Film. Marcin Stefaniak, współorganizator bitwy wyjaśnia na czym to wszystko będzie polegać:

Piwowarzy walczyć będą w parach w systemie pucharowym. Każda para ustala między sobą styl (inny dla każdej bitwy) i przygotowuje piwo w jego ramach. Podczas bitwy serwują próbki własnych wyrobów publiczności, a ta głosuje wedle własnego gustu i odczucia. Ten piwowar, który zdobędzie większe uznanie publiczności wygrywa i przechodzi do kolejnej rundy.

Ilu piwowarów weźmie udział w bitwie?

Każdy domowy piwowar będzie musiał przygotować na jedno starcie całą skrzynkę piwa własnej roboty i poczęstować nim gościu pubu Cesky Film, którzy odpowiednio wcześniej zapisali się na tę degustację. Pierwsza edycja konkursu będzie obejmowała 12 piwowarów. Wśród wszystkich kandydatów, którzy stają do boju o tytuł na najlepszego piwowara jest tylko jedna kobieta.

Michał Bartosik, współorganizator wydarzenia tłumaczy jaki jest cel tego przedsięwzięcia:

Celem jest propagowanie prawdziwego dobrego piwa i piwowarstwa domowego. Pokazanie ludziom jak może smakować piwo, że piwo to nie tylko Bosman, Lech, Żubr czy Tyskie. Warząc piwo w domu można stworzyć coś niezwykłego dużo lepszego od klasycznych piw koncernowych, a w dodatku mniejszym kosztem. Na świecie jest kilkadziesiąt stylów piwnych, a znajomość ich wśród ludzi jest bardzo mała. Ten konkurs oferuje poznanie nowych smaków i aromatów. Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że piwo może pachnieć i smakować owocami cytrusowymi, kawą, pikantnymi papryczkami, ziołami czy nawet czekoladą.

Jak będzie wyglądać częstotliwość bitw?

Organizatorzy twierdzą, że bitwy mają być organizowane średnio co trzy tygodni, zaś głosowaniem zajmą się klienci pubu. W wyniku ograniczone liczy próbek o prawie do głosowania zadecyduje kolejność zgłoszeń. Michał Bartosik zachęca do zgłaszania się:

Zgłaszać można się mailowo na adres ceskyfilm.szczecin@gmail.com lub zapisać się do grupy „piwowarzy zachodniopomorscy”. Zgłaszać się można cały czas, wtedy szybciej rozpoczniemy kolejną edycję. Każda edycja trwa ok. 5 miesięcy.

Co można wygrać w bitwie?

Najlepsi piwowarzy oczywiście otrzymają nagrody, które zostały przygotowane przez organizatorów. Michał Bartosik opowiada o tym jak będzie wyglądać kwestia nagród:

Kupony na piwo w naszym pubie, zestawy piw z zaprzyjaźnionych sklepów piwnych, wyjątkowe piwa z całego świata, bony dla piwowarów na sprzęt do warzenia piwa i na surowce piwne, oraz wiele więcej. Choć impreza ma mieć formę zabawy i radosnej rywalizacji, to w każdej bitwie przewidziane są nagrody zarówno dla zwycięzcy jak i przegranego. Czym bliżej finału, tym nagrody atrakcyjniejsze. Piwowar, który zatriumfuje w finale, otrzyma oczywiście puchar.

Organizatorami szczecińskiej bitwy piwowarów jest pub Cesky Film oraz Zachodniopomorski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Pierwsza bitwa będzie miała miejsce 23 października, zaś ostateczny finał został zaplanowany na 16 maja 2015 roku.