Kiedy świętujemy dzień Carla Lamperta?

Kiedy świętujemy dzień Carla Lamperta?

13 listopada 2014 0 przez Karol

Błogosławiony Carl Lampert, mieszkaniec Szczecina, zginął 70 lat temu. Dzisiaj odbędzie się rocznica, która będzie mieć na celu upamiętnienie go. Ksiądz prałat dr Aleksander Ziejewski, proboszcz Bazyli św. Jana Chrzciciela opowiada o aspektach związanych z rocznicą:

To będzie trzecia rocznica beatyfikacji i 70. rocznica narodzin dla nieba. 13 listopada o godz. 18 zostanie odprawiona msza święta w bazylice.

Ksiądz Carl Lampert to pierwszy błogosławiony, który pochodzi ze Szczecina. W austriackim Innsbrucku pełnił on rolę wikiariusza generalnego diecezji. Ze względu na swoją niepokorną postawę wobec tamtejszych władz, ksiądz Lampert trafił do Szczecina. W tamtym okresie pracował w jedynej katolickiej parafii w Szczecinie, czyli w parafii imienia św. Jana Chrzciciela. Służył on również wiernym jako kapelan w szczecińskim Szpitalu Świętego Karola Boromeusza.

W nocy z czwarte na piątego lutego w 1943 roku gestapo zaaresztowało ponad 40 osób, które mieszkały w Szczecinie oraz okolicach, z czego aż 14 z nich to byli kapłani. Aresztowany również został ksiądz prałat Lampert. Gestapo twierdziło i rozpowiadało fałszywą informację jakoby księża zainstalowali na wieży kościoła św. Jana Chrzciciela tajną radiostację, dzięki której mogli przekazywać informację Brytyjczykom, który dotyczyły niemieckiej broni rakietowej, testowanej w ówczesnym momencie na poligonie Peenemünde.

Ksiądz Lampert po zatrzymaniu został osadzony w więzieniu w Halle. W skutek wyroku władz Trzeciej Rzeszy, wraz z innymi, dwoma kapłanami niemieckimi został ścięty na gilotynie. Egzekucja miała miejsce 13 listopada 1944 roku. Władzę oskarżyły i skazały duchownego za osłabienie siły militarnej Trzeciej Rzeszy. Po kapłanie pozostał jedynie kielichy mszalne. Pierwszy z nich pochodzi z kaplicy szpitala Świętego Karola Boromeusza, zaś drugi znajduje się aktualnie w parafii św. Jana Chrzciciela. Beatyfikacja Księdza Lamparta została dokonana w listopadzie 2011 roku, w austriackim Dornbirn, w którym to pracował jako wikariusz.