Kiedy będą gotowe kamienice na deptaku?

Kiedy będą gotowe kamienice na deptaku?

10 grudnia 2014 0 przez Karol

Ostatnio przechodząc się po deptaku można zauważyć, że wiele rzeczy się tam pozmieniało, po tym jak zlikwidowano SCR i przekazano budynki do TBS Prawobrzeże prace widocznie ruszyły. W przyszły roku mają już zostać oddane pierwsze kamienice, zaś jeżeli chodzi o trzy następne to będą one mogły już zacząć funkcjonować w 2016 roku.

Kamienica, która mieści się przy ulicy Księcia Bogusława 51 jest już wzbogacona o całkowicie nową elewację. Osoby, które odwiedzają deptak zapewne zauważyły to, ponieważ trudno przejść obojętnie obok tak odrestaurowanej kamienicy. Jest to pierwsza z kamienic kwartału numer 21, która zostanie oddana już niedługo do użytku.

Dyrektor do spraw inwestycji TBS Prawobrzeże, Monika Lewandowska mówi o tym jakie ma na dzieję związane z pracami:

Mam nadzieję, że nie przyjdą mrozy, które uniemożliwią część prac.

Czym jest kwartał 21?

Kwartał 21 był dawniej zarządzony przez Szczecińskie Centrum Renowacyjne. Dokładniej obejmuje on ulice Śląskiej, Jagiellońskiej oraz KSięcia Bogusława.

Pracę związane z modernizacją kwartału pod władaniem SCR sprawiały naprawdę bardzo wiele problemów. Co chwile okazywało się, że spółka ma jakieś kłopoty, z którymi nie może sobie poradzić. Najbardziej poważne problemy miały miejsce w 2013 roku i to właśnie wtedy przelała się szala goryczy, która spowodowała ostatecznie, że spółka została zlikwidowana. Sytuacja okazała się bardzo problematyczna, ponieważ spółka odmówiła przyjęcia pieniędzy pochodzących z funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego, które udzielał urząd marszałkowski. W wyniku tych działań zmarnowanych zostało 1,4 miliona złotych, a było to 40 procent kwoty, która była niezbędna do tego, aby w całości dokonać prac renowacyjnych kwartału. Reszta, czyli 60 procent kosztów inwestycji musiały pochodzić ze środków własnych spółki, ponieważ żaden bank nie chciał przedsiębiorstwie udzielić kredytu, z racji tego, że nie miało ono poręczenia miasta, zaś magistrat nie chciał go udzielić. Sytuacja była naprawdę bardzo problematyczna i wręcz niespotykana, ponieważ Szczecińskie Centrum Renowacyjne było wówczas spółką należącą do miasta.

Początek zmian

Kiedy to w maju w roku 2013, Piotr Mync objął stanowisko wiceprezydenta miasta otrzymał zadanie, aby pilnować rozwoju miasta. W tamtym momencie Szczecińskie Centrum Renowacyjne straciło jakikolwiek sens swego istnienia. Podjęto wtedy decyzję o likwidacji spółki, zaś kwartał 21 został przekazany innej, miejskiej spółce, czyli TBS Prawobrzeże. Po objęciu zwierzchnictwa przez TBS Prawobrzeże nad kwartałem pracę ruszyły w sposób dynamiczny.

Zmiany w 2015 roku

Pierwsza kamienica, która znajduje się przy ulicy Księcia Bogusława X 51 będzie oddana do użytku już na początku marca 2015 roku. Jest to inwestycja mieszana, czyli stoi za nią wspólnota oraz TBS. TBS posiada lokale na parterze i uzyskał na nie dofinansowanie z Unii Europejskiej na sumę 83,3 tysięcy złotych. Jeżeli zaś chodzi o wspólnotę, czyli inwestora prywatnego oraz TBS to Unia Europejska również zaoferowała tutaj dofinansowanie w wysokości 699,3 tysiąca złotych na renowacje części wspólnych, czyli klatki schodowej, elewacji oraz wielu innych elementów. Reszta kwoty jest wynikiem pieniędzy zebranych od mieszkańców oraz spółki.

Dyrektor do spraw inwestycji TBS Prawobrzeże Monika Lewandowska opowiada o tym jak wygląda renowacja budynku:

Przeprowadzono już kompleksową renowację budynku. Do wykonania została jedynie winda, posadzki klatki schodowej i prześwit bramowy wraz z bramą, posadzki na balkonach oraz dokończenie robót w zakresie centralnego ogrzewania, instalacji gazowej, elektrycznej i teletechnicznej.

Kolejna kamienica już w drodze

Ku końcowi również zbliżają się pracę innej kamienicy, a dokładniej tej, która mieści przy ulicy Księcia Bogusława X 52. W tamtym miejscu mieściła się wcześniej siedziba Szczecińskiego Centrum Renowacji.

Monika Lewandowska opowiada o tym na jakim etapie są pracę związane z tym budynkiem:

Przygotowujemy już audyt energetyczny, a po nim przystąpimy do dokumentacji technicznej. Ta druga kamienica prawdopodobnie zostanie oddana też szybko, bo w czwartym kwartale przyszłego roku. Nieruchomość musimy podłączyć do miejskiej sieci ciepłowniczej. Do tej pory bowiem lokale były ogrzewane z pieców kaflowych i przepływowych gazowych podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej.

A kiedy reszta kamienic?

TBS Prawobrzeże ma plany, aby poddać termomodernizacji przyszłe kamienice, które mają numery 47, 49 oraz 50. Na dzień dzisiejszy wykonane zostały audyty energetyczne oraz zaczęto sporządzać dokumentacje techniczną. Jeżeli wszystkie plany się ziszczą to w 2016 roku wszystkie kamienice będą wyremontowane i zostaną oddane do użytku, a mieszkańcy Szczecina wreszcie będą mogli cieszyć się estetycznym deptakiem.