Jak zmieni się organizacja ruchu wokół dworca?

Jak zmieni się organizacja ruchu wokół dworca?

20 listopada 2014 0 przez Karol

22 listopada 2014 roku nie tylko zmieni się nowa siedziba dworca w Szczecinie, ale również organizacja ruchu zostanie całkowicie inaczej urządzona. Zlikwidowane oraz zagrodzone, na czas remontu dworca zostanie przejście dla pieszych, które jest umiejscowione na wysokości kładki na peronami. Ponadto przejście dla pieszych, które mieści się na wysokości wyjazdu autobusów zostanie osygnalizowane. PKP poprzez ten zabieg chce wpłynąć na to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo w okół przejścia do tymczasowego dworca.

Ponadto zostanie udrożniony chodnik od kładki do przejścia dla pieszych. Co za tym idzie nie będzie istniała możliwość zaparkowania na nim pojazdów. W okolicy tego przejścia będą ulokowane przystanki tramwajowe.

Jeżeli chodzi o miejsca postoju taksówek oraz autobusów to pozostaną one na razie bez zmian. Istnieje jednak możliwość, że wraz z rozwojem prac będzie konieczna zmiana lokalizacji przystanków autobusów.

Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że podczas remontu, a dokładniej w jednym z jego etapów całkowitemu zamknięciu ulegnie jezdnia znajdująca się wzdłuż Dworca Głównego PKP w Szczecinie. W tamtym okresie będą mogły poruszać się tylko i wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, busy, taksówki i pojazdy, które będą zajmować się obsługą tejże budowy. Z uwagi na konieczność częściowego zamknięcia chodnika oraz wydzielenia ciągu pieszego wzdłuż pasa postojowego, aktualnie przewiduje się, że wzdłuż ulicy Owocowej zostanie ograniczona możliwość zaparkowania pojazdu.

W okolicach dworca tymczasowego zostaną uruchomione dodatkowe przystanki autobusowe, które będą nosić nazwę „Dworzec Główny Kolumba”. Będą znajdować się tuż przy wyjeździe z pętli autobusowego. Przystanki będą obsługiwały linie tramwajowe 3 oraz 6, jak i linie autobusowe takie jak 70 i 528. Jeżeli zaś chodzi o linie autobusowe 61 oraz 75 to będą one omijały przystanek „Dworzec Główny”, który znajduje się przy budynku dworca. Będzie możliwość przejazdu poprzez dolną jezdnię, albo poprzez łuk torowiska, który znajduje się tuż przy poczcie. Wszystko będzie odbywać się w zgodzie z obowiązują organizacją ruchu drogowego. Przystanek końcowy „Dworzec Główny” dla linii autobusowych takich jak 70, 81, 521, 526 oraz 527 będzie umiejscowiony dokładnie w tym samym miejscu.

W piątek, 21 listopada 2014 roku, o godzinie 22:00 nastąpi całkowite wprowadzenie projektu czasowej organizacji ruchu, jednocześnie z załączeniu sygnalizacji świetlnej.

Na dzień dzisiejszy październik 2015 roku jest ustalany jako potencjalny termin zakończenia wszystkich prac związanych z modernizacją Dworca Głównego PKP w Szczecinie, a co za tym idzie w tymże miesiącu ruch drogowy powróci do normy.