Jak wyglądał pierwszy koncert inauguracyjny Filharmonii Szczecińskiej?

Jak wyglądał pierwszy koncert inauguracyjny Filharmonii Szczecińskiej?

8 września 2014 0 przez Karol

6 września, odbył się koncert inauguracyjny w Szczecińskiej Filharmonii, który jak podkreślali wszyscy jego uczestnicy był czymś bardzo znaczącym w życiu kulturalnym całej Polski. Było to wydarzenie, które wzbudziło zainteresowanie ogólnopolskich mediów. Oczywiście jak to zazwyczaj bywa nie obyło się bez malkontentów, którzy twierdzili, że jest to jedynie efektowny początek, zaś sama Filharmonia ma przez najbliższe dwa miesiące stać całkowicie opuszczona.

Wszyscy goście, którzy nabyli zaproszenia, zasiedli w głównej sali. Pośród wszystkich zebranych gości można było zobaczyć chociażby Bronisława Komorowskiego – Prezydenta Rzeczpospolitej Polski, czy minister kultury i dziedzictwa narodowego – Małgorzatę Omilanowską, przedstawicieli lokalnych władz, w tym ówczesnego Prezydenta Szczecina – Piotra Krzystka oraz hiszpańskich projektantów tegoż, że gmachu.

Jak wyglądał początek koncertu w Filharmonii Szczecińskiej?

Na wstępie wszyscy zebrani mogli zobaczyć film Radka Kurzaja, który miał za zadanie zilustrować przebieg budowy gmachu nowej Filharmonii Szczecińskie. Tuż po nim goście mogli usłyszeć „Fanfarę”, autorstwa Krzysztofa Pendereckiego, warto dodać, że ten utwór został skomponowany specjalnie na tę okazję. Został on wykonany przez muzyków z Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Kolejnym bardzo istotnym punktem programu była akcent związany ściśle związany ze Szczecinem. Podczas inauguracji można było chociażby usłyszeć dwie części Symfonii „In principio” autorstwa Marka Jasińskiego. Zostały one przedstawione przez szczecińskich filharmoników oraz połączone siły wokalne Chóru Akademickiego im. profesora Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie oraz Chóru Akademii Morskiego w Szczecinie i Chóru Collegium Maiorum w Szczecinie. Osobą, która pełniła rolę dyrygenta w tym dniu była Ewa Strusińska.

Kto pełnił rolę konferansjerów podczas koncertu inauguracyjnego w Filharmonii Szczecińskiej?

W tym dniu dziennikarze – Joanna Osińska oraz Roman Czejarek pełnili role konferansjerów podczas całego wieczoru. Zapraszali oni wielu gości na scenę, przy czym pytali o pierwsze wrażenia związane z wizytą w nowej sali. Dodatkowo warto zaznaczyć, że przy tej okazji Jan Stopyra, przewodniczący rady miasta Szczecin, przekazał na ręce Doroty Serwy, dyrektora Filharmonii, medal za zasługi dla miasta. Tymże medalem wyróżniono wszystkich muzyków Filharmonii Szczecińskiej.

Jakie utwory można było usłyszeć w Filharmonii Szczecińskiej?

Podczas piątkowego wieczoru w nowym gmachu Filharmonii Szczecińskiej można było usłyszeć utwór patrona instytucji, czyli Mieczysława Karłowicza – poemat symfoniczny „Powracające fale”. Podczas tego właśnie utworu rolę dyrygenta przejął maestro Jacek Kasprzyk. On również prowadził szczecińską orkiestrę w trakcie wykonywania finałowego, wieczornego utworu. Dokładniej była to IX symfonia d-moll op.125. Podczas prezentowania tejże 70-minutowej i dodatkowo bardzo monumentalnej kompozycji można było usłyszeć chociażby State Choir Latvija oraz wielu solistów, takich jak: Owiona Sobotka – sopran, Katarina Bradić – alt, Thomas Mohr – tenor, Stephan Klemm – bas. Publiczność była zachwycona całym wykonaniem tejże kompozycji. Goście okazali to poprzez wykonanie bardzo długich owacji na stojąco. Dodatkowo trzeba podkreślić, że to ten właśnie utwór został wybrany przez mieszkańców Szczecina w plebiscycie, który został zorganizowany przez Filharmonią oraz szczecińskie media.

Filharmonia musiała czekać 70 lat za nim wróci do dawnego miejsca. 130 lat temu został założony w tym miejscu Dom Koncertowy. Był on głównym miejskim obiektem, w którym odbywały się wszelkiego rodzaju wydarzenia muzyczne przez okres całej, następnej dekady. Jednakże w wyniku działań wojennych został on całkowicie zniszczony, a pierwsza, polska filharmonia w Szczecinie otrzyma całkowicie nową siedzę. Jednakże od piątku całe życie muzyczne miasta znowu zostało skoncentrowane w dawnym miejscu. Przez cały tydzień inauguracyjny, na scenie Filharmonii wystąpią takie postaci jak; Pasadena Roof Orchestra, Sylwester Osrowski Quintet z towarzyszeniem Ewy Bem oraz na finał amerykański gitarzysta Steve Vai (wraz z naszą orkiestrą wykona utwory z płyty „Sound Theories”).