Jak wyglądają szczecińskie mozaiki?

Jak wyglądają szczecińskie mozaiki?

15 grudnia 2014 0 przez Karol

Większość osób, które przechadzają się po Szczecinie w zasadzie nie zdaje sobie sprawy z tego, że idąc do pracy, do szkoły czy na uczelnie mogą mijać wręcz codziennie zabytkowe dekoracje ścienne.

Czym jest mozaika?

Mozaika to projekt, bądź też obraz, który został wykonany poprzez umiejscowienie niewielkich kawałków kamieni, terakoty czy też szkła, albo innego materiału w cement, czy też innego rodzaju spoiwa. Jest to forma dekoracji, którą często się używa przy zdobieniu ścian, albo też podłóg. Bardzo efektownie prezentuje się zwłaszcza na powierzchniach, które są zakrzywione, czyli chociażby na suficie, bądź sklepieniu. Mozaika może być umieszczona na zewnątrz, ale również i wewnątrz budynku.

Jak prezentowały się mozaiki w PRL?

Czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej były dla szeroko pojętych mozaik, czy to tych bardziej abstrakcyjnych, czy też tych realistycznych wręcz złotym okresem. Bardzo często stosowane je jako plastyczne oraz kolorystyczne akcenty budynków. Zostały dla nich przeznaczone ściany szczytowe i wejściowe części budynków uczelni czy też domów kultury. Często zdarzało się tak, że dany malunek ścienny niósł ze sobą również treść, która była ściśle związana z tym jaką dany budynek reprezentował funkcję. Nierzadko bywało jednak, że miały one funkcję czysto reklamową, bądź dekoracyjną. W dzisiejszych czasach mało kto o nie dba, dlatego też głównie zamalowywane, zasłaniane, albo też niszczeją na oczach Szczecinian.

Co dalej z mozaikami?

PRLowskie dekoracje są jednym ze znaków rozpoznawczych szczecińskiego dworca głównego. Od pewnego czasu trwa przebudowa dworca Szczecin Główny. Bardzo dużo osób jest nieco zaniepokojonych tą sprawą, ponieważ obawiają się, że mozaika, która jest umiejscowiona w holu dworca zostanie zniszczona. Warto tutaj wspomnieć, że tak najprawdopodobniej się nie stanie, jednak ludzie często zadają pytania dotyczące sytuacji dworca:

Czy w trakcie prac nie dojdzie do zniszczenia mozaiki, która ozdabia hol? W końcu to jeden z charakterystycznych, a przy tym zabytkowych elementów wystroju holu szczecińskiego obiektu kolejowego.

Ze względu na to, że dekoracja nie znajduje się na liście obiektów, które są objęte ochroną prawną, jednak na dzień dzisiejszy nie ma takowych planów, aby została ona zniszczona. Miejski Konserwator Zabytków, Małgorzata Gwiazdowska sama to podkreśla:

Nie jest w rejestrze zabytków, ale według moich informacji jej przyszłość nie jest zagrożona. Data jej powstania, to prawdopodobnie lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte ubiegłego stulecia.

Andrzej Kozłowski ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP również nie zdaje sobie do końca sprawy z tego w jakim okresie powstała mozaika:

Na pewno to okres powojenny.

Paulina Jankowska z departamentu marketingu PKP, która pełni rolę przedstawicielki spółki wyjaśnia, że mozaika nie ulegnie zniszczeniu:

Zostanie zachowana i odrestaurowana

Mozaiki w Szczecinie

W Szczecinie znajduje się naprawdę bardzo dużo mozaik, które pamiętają jeszcze czasy PRL. Takowe można znaleźć przykładowo na ulicy Stalmacha, na budynku stoczni oraz w browarze. Niektóre uległy zniszczeniu, jak chociażby te, które mieściły się przy w sklepie „Polski len”, który znajdował się na placu Żołnierza Polskiego, czy też znana wielu mieszkańcom Szczecina ściana płaczu, umiejscowiona dawniej na alei Wojska Polskiego. Warto zauważyć, że kilka lat temu mozaika, która znajdowała się na dawnym kinie „Kosmos” została objęta prawną ochroną.

Nestorzy szczecińskiej plastyki, czyli Sławomir Lewiński oraz Emanuel Messer są odpowiedzialni za utworzenie tej mozaiki. „Kosmos” był pierwszym kinem oraz pierwszym budynkiem, który służył użyteczności publicznej, który został wybudowany od podstaw w powojennym Szczecinie.

Kto uratuje mozaiki?

„Ratujmy Mozaiki” to projekt, który jest realizowany w Polsce i został on zainicjowany przez Fundację Architektury i Grupę Paradyż. Przewodnią myślą akcji jest to, aby społeczeństwo zostało uwrażliwione, wyedukowany i skłoniło się ku aktywizacji na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i dzieł sztuki, które znajdują się w przestrzeni publicznej i niszczeją.