Jak prezentuje się szczeciński bolid?

Jak prezentuje się szczeciński bolid?

26 września 2014 2 przez Karol

Powstawał rok. Będzie w stanie rozwinąć prędkość ponad 250 kilometrów na godzinę. Zamontowany został do niego silnik spalinowy z Opla Omegi b 2,5 b6, zaś jego wymiary to 3,5 m na 1,7 m, a zawieszenie oraz karoseria to efekt ciężkiej pracy studentów Akademii Morskiej. Bolid został zbudowany przez młodych studentów Akademii Morskiej w Szczecinie od początku do końca.

Pokaz premierowy bolidu ma odbyć się już niedługo, ponieważ w najbliższą sobotę, 27 września. Będzie to wiązać się od razu z inauguracją roku akademickiego 2014/2015 w Akademii morskiej w Szczecinie. Wszyscy zainteresowani będą mogli przyjść przed główny gmach uczelni na Wałach Chrobrego, w godzinach od 9:30 do 14:00, aby zobaczyć jak prezentuje się samochód na żywo, a ponadto istnieje również szansa na to, aby porozmawiać z twórcami tego pojazdu.

Pomysł związany ze zbudowaniem tego auta wyszedł od dwóch absolwentów Wydziału Mechanicznego AM, na kierunku mechanika i budowa Maszyn – Michała Aleksandrowicza i Mateusza Maciągowskiego oraz studenta Akademii Sztuki i projektanta nadwozia Grzegorza Piasecznego. Autorzy na temat bolid wypowiadają się w sposób następujący:

Idea stworzenia bolidu pojawiła się już dawno. To efekt naszych przemyśleń i protestu przeciw produkowaniu ciężkich i nieefektywnych samochodów osobowych

Prawdziwe pracę związane z wybudowaniem bolidu rozpoczęły się w ubiegłe wakacje, zaś cały samochód został wybudowany tylko w jeden rok. Początkowe wizje zakładały, że przyszły pojazd będzie pewnego rodzaju ucywilizowaną wersją bolidu F1, jednakże biorąc pod uwagę jego estetykę oraz funkcjonalność odstąpiono od tej koncepcji.

Absolwenci Akademii Morskiej podkreślają jak bardzo istotna dla nich była współpraca z Grzegorzem Piasecznym:

Cały zarys karoserii i niektórych komponentów wizualnych wewnątrz auta jest jego dziełem. Nie tylko zaprojektował samochód, ale brał i nadal bierze czynny udział w jego budowie.

Trzeba również podkreślić, ze nie sam krótki czas powstawania pojazdu jest tutaj oszałamiający, ale również koszt w jakim został on zrealizowany, ponieważ suma wyszła bardzo ekonomicznie, chociaż autorzy twierdzą, że chcą jeszcze pod szlifować nieco auto, żeby prezentowało się jeszcze lepiej:

Chcemy dodać mu trochę pikanterii. By miał „to coś”. Na ulepszenie tej wersji potrzebujemy dodatkowych środków finansowych, będziemy szukać sponsorów

Po zakończeniu prac związanych z budową tego bolidu, zostanie on przekazany do szczecińskiego Muzeum Techniki. Za nim jednak do tego dojdzie na samochód będzie czekało kilka rajdów po różnego rodzaju pokazach, festynach czy też zlotach.