Jak prezentują się programy wyborcze kandydatów na Prezydenta?

Jak prezentują się programy wyborcze kandydatów na Prezydenta?

26 listopada 2014 0 przez Karol

Piotr Krzystek skupia się na modernizacji obiektu przy ulicy Twardowego, chce rozbudować infrastrukturę drogową oraz tramwajową, zaś Małgorzata Jacyna-Witt ma w planach ożywienie Łasztowni, nowy stadion i autobusy elektryczne.

Jeszcze w tym tygodniu, a dokładnie 30 listopada, w niedzielę, mieszkańcy Szczecina ostatecznie, przy urnach, zadecydują kto ma zostać nowym Prezydentem Szczecina. W drugiej turze znaleźli się kandydaci bezpartyjni, czyli Małgorzata Jacyna-Witt oraz Piotr Krzystek. Zbliża się czas wyborów, dlatego jest to ostatnia chwila, aby przyjrzeć się programom wyborczym poszczególnych kandydatów.

Kto bardziej z kibicami?

Zamiast skupiać się na czynszach, żłobkach oraz pracy, wszyscy mieszkańcy wyborcy myślą tylko o stadionie, ponieważ to on wywołuje największe emocje. Piotr Krzystek oraz Małgorzata Jacyna-Witt prezentują dwa odmienne podejścia. Ówczesny Prezydent obiecuje budowę nowego obiektu już od 2006 roku, zaś kandydatka na Prezydenta staje w szeregu z kibicami i obiecuje im, że to ona wybuduje stadion, ale oczywiście pod warunkiem, że wygra wybory.

Aktualna radna jest zdania, że nowy stadion mógłby znajdować się w miejscu aktualnego, albo w okolicach ronda Hakena. Kandydatka uważa, że 80& całej kwoty powinno pochodzić z budżetu centralnego, zaś koszt całego stadionu nie powinien wynieść więcej niż 240 milionów złotych.

W programie Piotra Krzystka planów na stadion się nie znajdzie, jednak wiadomym jest to, że ówczesny Prezydent Szczecina chce skupić się na modernizacji. Według wstępnych planów, za następnej kadencji Piotra Krzystka mają zostać zadaszone trybu, zaś w miejscu budynku VIP będzie stał nowy, znacznie większy, który pomieści między innymi szatnie, strefę dla władz klubu oraz dziennikarzy. Remont stadionu ma być podzielony na kilka etapów i trwać, aż do 2019 roku, zaś koszt nie powinien być większy niż 100 milionów złotych.

Kolejna modernizacja komunikacji w Szczecinie

Piotr Krzystek bardzo skupia się na komunikacji, według jego programu powinno się zbudować, albo chociażby poddać modernizacji węzły komunikacyjne znajdujące się na Głębokim, Basenie Górniczym czy Turkusowej. Dodatkowo chce się on również skupić na rozwijaniu ruchu rowerowego, budowaniu parkingów dla samochodów i wspieraniu komunikacji ekologicznej poprzez modernizowanie torowisk i kupowanie nowych autobusów i tramwajów.

Małgorzata Jacyna-Witt w tym przypadku ma również dużo wspólnego z Piotrem Krzystkiem, ponieważ również wspiera ekologiczną komunikację miejską. Chciałaby jednak skupić się na tym, aby transport zbiorowy opierał się głównie na elektrycznych autobusach, ponadto uważa, że trzeba się bardziej skupić na Szybką Koleją Miejską. Jacyna-Witt uważa, że za inwestycję powinny odpowiadać spółki kolejowe, zaś miasto powinno być odpowiedzialne za odnowienie dworca oraz terenów, które znajdują się w jego okolicy. Kandydatka obiecuje również, że wprowadzi jednorazowy bilet komunikacji, którego cena będzie niezależna od czasu przejazdu oraz odległości. Stawia ona również na dokończenie budowy obwodnicy śródmiejskiej.

Łatwiejszy dojazd czy ożywienie Łasztowni?

Z powodu planów związanych z rozbudową infrastruktury drogowej Piotr Krzystek obiecuje, że będzie starał się zająć skomunikowaniem wyspy Łasztownia i to wraz z centrum Szczecina. Z drugiej strony Jacyna-Witt chciałaby najpierw ożywić Łasztownię i ma zamiar zbudować na tamtym terenie centrum kongresowo-wystawiennicze. Jeżeli zaś chodzi o przestrzeń miejską to Piotr Krzystek chce skupić się na wdrażaniu Systemu Informacji Miejskiej i wprowadzać przy tym system mebli miejski oraz małej architektury. Chciałby on również zmodernizować nabrzeże oraz zacząć realizować program zmian związanych ze Śródmieściem. W tym celu zamierza współpracować ze wspólnotami mieszkaniowymi i program ma być realizowany w ramach funduszu pożyczkowego.

Kandydatka na Prezydenta miasta Szczecina chciałaby do wyremontowanych bulwarów przybliżyć miasto, przygotowując studium wykonalności związane z budową tunelu pod ulicą Jana z Kolna. Małgorzata Jacyna-Witt skupia się również na tym, aby odtworzyć zdewastowaną zieleń miejską. Ponadto skupi się na tym, aby w mieście cały czas na chodnikach oraz ulicach panowała czystość.

Co kandydaci myślą o edukacji?

Aktualna radna Szczecina nie ma zamiaru likwidować szkół, a ponadto chce przeznaczyć o wiele większe środki na wdrożenie nowoczesnych pomocy dydaktycznych, warto również wspomnieć, że chce się skupić na wyrównaniu szans najmłodszych, które wymagają dodatkowej opieki. Małgorzat Jacyna-Witt skupia się również na zapewnieniu jak największej ilości miejsc w przedszkolach oraz żłobkach. Ponadto chcę również wygospodarować pulę mieszkań i przeznaczyć je dla studentów oraz absolwentów uczelni ze Szczecina.

Piotr Krzystek również obiecuje w swoim programie obiecuje miejsca w żłobkach oraz przedszkolach. Ówczesny Prezydent Szczecina chciałby, aby w szczecińskich szkołach miały miejsce dodatkowe zajęcia z matematyki, geometrii, chemii oraz fizyki. Według planów Piotra Krzystka, chciałby on również skupić się na kształceniu językowym młodych Szczecinian, tak aby rozwijali dodatkowo język niemiecki oraz języki skandynawskie. Piotr Krzystek zapowiada również, że będzie kontynuował współpracę z uczelniami ze Szczecina.

Na czym skupiają się kandydaci?

Małgorzata Jacyna-Witt w swoim programie postawiła sobie cztery pytania i na każde z nich próbuje odpowiedzieć, proponując dalekosiężne plany. Jeżeli zaś chodzi o Piotra Krzystka to on skupia się na zobowiązaniach, których chce się kurczowo trzymać przez całą swoją kadencję.

Druga tura wyborów prezydenckich będzie miała miejsce 30 listopada 2014 roku i to tylko od mieszkańców Szczecina będzie zależało kto ją zwycięży.