Jak będzie wyglądał Westival w Szczecinie?

Jak będzie wyglądał Westival w Szczecinie?

9 października 2014 0 przez Karol

„Miasto – rzecz publiczna” to hasło tegorocznego Westivalu Sztuki Architektury. Ponadto organizatorzy mówią jednogłośnie, że jest to pierwsza edycja, która w znacznej części skupia się na Szczecinie. Prezes szczecińskiego oddziału SARP, Marek Orłowski na ten temat wypowiada się tak:

Rozwijamy się, każdy następny westival jest dla nas nowym doświadczeniem i chyba nigdy jeszcze nie było tak, by był tak poważny, tak bardzo wypełniony treścią dotyczącą samego Szczecina.

Jak zostanie podzielony Westival

Tegoroczna edycja westivalu zostanie podzielona na trzy części. Pierwsza część imprezy to konkurs skierowany do studentów oraz architektów. Jarosław Bonda, architekt miasta opowiada o tym jak będzie to wyglądało:

Chcemy, żeby zespoły składały się z doświadczonych architektów i studentów. I chcemy, żeby zespoły te wspólnie się zastanowiły nad tym jak można kształtować szczeciński „waterfront” pomiędzy mostem długim, obecną Trasą Zamkową, a już w niedalekiej przyszłości wybudowanym mostem kłodnym.

Drugą częścią będzie plebiscyt na „Obiekt 25-lecia symbolu przemian”, w którym wezmą udział budynki wybudowane w latach od 1989 do 2014. Zaś trzecia część imprezy będzie składała się ze wszystkich przygotowanych atrakcji, czyli konferencje naukowe, warsztaty oraz wystawy. Między innymi odbędą się międzynarodowe warsztaty architektoniczne z cyklu „wielkie projekty, a renesans miasta”. Na tych warsztatach zostanie poruszony temat bardzo chodliwy dla mieszkańców Szczecina, ponieważ będzie można posłuchać nieco na temat rewitalizacji alei Wojska Polskiego. Dodatkowo odbędzie się tam również publiczna dyskusja, na której zostanie podjęta próba zdiagnozowania problemów oraz zdefiniowania kierunków działań. Jarosław Bondar również wypowiada się na ten temat:

W najbliższej perspektywie do 2020 roku planujemy, aby osią procesów rewitalizacyjnych w mieście była al. Wojska Polskiego. Inicjując ten proces chcemy w trakcie westivalu zająć się wstępną dyskusją na ten temat.

Przewodnik miejski, Przemysław Głowa będzie oprowadzał zainteresowanych po Szczecinie w ramach dwóch wycieczek, czyli „Pomiędzy placem a rondem” i „Centralne peryferie”.

Dla kogo przeznaczony jest Westival?

Westival – Sztuka Architektury będzie odbywał się w dniach od 16 do 26 października, zaś większość wydarzeń została zaplanowana w nowym budynku filharmonii. Westival jest imprezą przeznaczoną dla mieszkańców Szczecina, którzy są świadomi estetyki miasta i nie jest im ona obojętna. Wstęp na wszystkie wydarzenia, które będą miały miejsce w ramach Westivalu Sztuki Architektury „Miasto – rzecz publiczna” będzie całkowicie bezpłatny. Wiceprezydent miasta Szczecin wypowiada się o tym w ten sposób:

Ja chcę bardzo jasno powiedzieć wszystkim mieszkańcom, że to jest impreza dla nich. To nie jest wydarzenie dla architektów, dla fachowców – dla nich też – ale przede wszystkim dla mieszkańców, aby weszli w proces dyskusji o kształcie naszego miasta.

Tegoroczna edycja Westivalu skupi się przede wszystkim na przestrzeni publicznej. Będą omawiane tematy związane z tym jak przestrzeń wspólna jest kształtowana oraz jaki ma ona wpływ na mieszkańców miasta. 8 edycja będzie próbowała zainspirować uczestników wydarzenia do tego, aby odpowiedzieli sobie na pytanie „Czym jest dla nas miasto i jaką rolę odgrywa w życiu”.