Jak będą wyglądać urodziny Cmentarza Centralnego?

Jak będą wyglądać urodziny Cmentarza Centralnego?

3 grudnia 2014 0 przez Karol

Będą trwać przez 11 dni, a podczas nich będzie można zobaczyć występ tanecznych, kabaret, prezentację teledysku czy happening. Tego typu pokazy i występy mają promować prawidłowe zachowanie, o którym powinno się pamiętać będąc na cmentarzu.

Sabina Wacławczyk z Projektu Wandalovy, która jest pomysłodawczynią oraz koordynatorką tej akcji stara się poprzez nią zamknąć temat, który poruszała w tym roku, czyli kwestię wandalizmu, która ma miejsce na szczecińskiej nekropolii:

Projekt 11/111 jest prezentem na urodziny Cmentarza Centralnego, otwartego oficjalnie 6 grudnia 1901 roku, ale na którym główne prace architektoniczne i krajobrazowe zostały zakończone dopiero w 1903 roku, czyli 111 lat temu

Od 1 do 11 grudnia, przez okres 11 dni bardzo wiele szczecińskich grup, stowarzyszeń i instytucji będą edukować, uczulać oraz przekonywać, że warto zadbać o właściwe praktyki oraz zachowania na cmentarzu w Szczecinie.

Sabina Wacławczyk zapowiada, że w tym roku będzie się działo tutaj naprawdę dużo:

Jest nas już 10 podmiotów w akcji. Będzie się działo dużo, barwnie, nietuzinkowo, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i wirtualnej, na serio i na wesoło.

Z tej okazji zostało zaplanowanych naprawdę wiele wydarzeń chociażby pokaz rysunków satyrycznych, kabaret, występ taneczny, prezentację „Co to są Przydasie i dlaczego ich nie lubimy?”, Bombing Monitorowy w każdej z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, happening dotyczące odmiennych form komunikacji wizualnej, teledysk, na którym widnieje zasolony Cmentarz. Pomysłodawczyni tej akcji twierdzi, że tak duża ilość tychże pomysłów wynika z tego, że akty wandalizmu na szczecińskich cmentarzu są czymś bardzo częstym. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ tego nie zauważa, ale każda forma wandalizmu i to nawet ta najlżejsza nie powinna być tolerowana, zwłaszcza na cmentarzu.