Gdzie spotkasz Gryfy w Szczecinie?

Gdzie spotkasz Gryfy w Szczecinie?

23 października 2014 0 przez Karol

Część przyjedzie z zachodniopomorskich miast oraz gmin, sporo z nich opuści gabinet dyrektora muzeum. Nie zabraknie oczywiście tych, które na co dzień można spotkać na muzealnych wystawach. W sobotę gryfy pod przeróżnymi postaciami opanują Muzeum Narodowe w Szczecinie. Muzeum Narodowe w Szczecinie pod hasłem „Muzealna Noc Gryfa” w sobotę, 25 października zorganizuje spotkanie z pomorskim gryfem, które najstarszy wizerunek datuje się na 1214 rok, kiedy to Bogusław II użył go jako swojej pieczęci na dokumencie. W tym roku wizerunek gryfa obchodzi swoje osiemsetlecie.

Co znajdzie się podczas wystawy?

Podczas Muzealnej Nocy Gryfa zostanie otworzona wystawa „Gryf urzędowy”, będzie to prezentacja współczesnego, użytkowego korzystania wizerunku gryfa. Podczas tej wystawy będzie można obejrzeć ponad 200 różnych eksponatów z mitycznym stworem. Przedmioty, wśród których znalazły się między innymi bordowy krawat burmistrza Wolina, wzory dokumentów z urzędu, pamiątkowe medale, stroje sportowców klubu „Gryf”, teczki, wizytówki oraz wiele gadżetów promocyjnych, zostały wypożyczone przez zachodniopomorskie gminy, które posiadają w swoich herbach wizerunek pół orła oraz pół lwa. Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się o godzinie 18:00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego, które mieści się przy Wałach Chrobrego, jednak ekspozycja zostanie udostępniona dla zwiedzających już od godziny 12:00.

Czym zaciekawi nas kolejna ekspozycja?

Jeżeli zaś chodzi o inne wystawy to w Galerii Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie, mieszczącej się przy ulicy Staromłyńskiej 27 będzie zaprezentowana druga pełna mitycznych stworów ekspozycja. Będzie ona związana z widocznymi na pamiątkowych obiektach i odznakach wizerunkach gryfów, a jej nazwa to „Gryfy z gabinetu dyrektora muzeum”. Wystawa dla zwiedzających również rozpocznie się o godzinie 12:00 i zakończy o północy.

Co jeszcze ciekawego znajdzie się podczas Nocy Gryfa?

Poza ekspozycjami podczas Nocy Gryfa odbędzie się również specjalne spotkanie z kuratorami muzealnych wystaw. Monika Frankowska-Makała, o godzinie 18:00 będzie opowiadać o tym ja wyglądała moda na dworze Gryfitów w XVI oraz XVII wieku. Godzinę później odbędzie się spotkanie z Kingą Krasnodębską, podczas którego będzie można posłuchać o nowożytnych kamiennych portretach Gryfitów, zaś o godzinie 20:00 dr Rafał Makał będzie dokonywać autoprezentacji książąt pomorskich z okresu XVI oraz XVII wieku. Przewodnik miejski, Przemysław Głowa o 22:00 będzie odpowiadał o dynastii Gryfitów. Spotkania będą odbywać się w Galerii Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego, które mieści się przy ulicy Staromłyńskiej 27.

Zaś jeżeli chodzi o Muzeum Historii Szczecina, oddział Muzeum Narodowego przy ulicy Księcia Mściwoja II 8 to kuratorzy będą oprowadzać zainteresowanych po wielu wystawach, które łączyć będzie hasło „Gryf przez wieki”. Odbędą się trzy spotkania, w różnych godzinach, o godzinie 19:00, 20:30 oraz 22:00.

Gmach Główny Muzeum Narodowego będzie również miejscem, w którym odbędzie się ponadto prezentacja wizerunku gryfa na monetach, pieczęciach i medalach. Tutaj również zaplanowano trzy terminy, a dokładnie to 19:00, 20:00 i 21:00.

Odwiedzający będą również mieli możliwość poznania bliżej literatury, gdyż czeka na nich kiermasz książek. Dodatkowo odbędzie się również prezentacja prac laureatów oraz finalistów konkursu fotograficznego „Pomerania – kraina pod znakiem gryfa”, lizakowe warsztaty z gryfem, które zaczną się o godzinie 12:00 oraz ponadto będzie możliwość skorzystania z bezpłatnego zwiedzania wystaw czasowych oraz stałych.

Zostały również przygotowane atrakcje z myślą o najmłodszych, a dokładniej będzie to „Teczka Gryfa”, czyli kolorowanka, w której będzie można znaleźć wizerunki pół ora, pół lwa, pochodzące z miejsc związanych z historią Pomorza Zachodniego oraz samego Szczecina.

Muzealna Noc Gryfa będzie miała swoje miejsce w sobotę 25 października i rozpocznie się równo o godzinie 12:00 i będzie trwać, aż do północny. Wszystkie wydarzenia są całkowicie darmowego. Rok 2014 został ustanowiony przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego Rokiem Gryfa.